Tesla zverejnila výšku poplatkov za nabíjanie na staniciach Supercharger

8

Ako už je známe spoločnosť Tesla Motors zavádza spoplatňovanie nabíjania na svojich rýchlonabíjačkách Supercharger. Pôvodne sa to malo týkať vozidiel Tesla (Model S a Model X) zakúpených od 1. januára 2017. Tesla však posunula tento termín na 15. januára. A včera na svojom blogu konečne zverejnila detaily o spoplatnení.

Tesla Motors zavádza dva systémy tarifikácie. Primárnym systémom je účtovanie za nabitie 1 kWh energie. Tento spôsob považuje Tesla za najspravodlivejší, avšak nie v každom štáte je legislatívne povolený. V týchto krajinách (napr. Nemecko či Poľsko) bude zavedené spoplatnenie za 1 minútu nabíjania, a to v dvoch tarifikačných pásmách:

 1. Nabitie maximálne 60 kWh
 2. Nabitie viac ako 60 kWh = 2-násobná cena za minútu nabíjania

Vo väčšine Európy platí systém spoplatnenia za 1 kWh energie, vrátane Slovenska. PRIPOMÍNAME však, že každý majiteľ vozidla, na ktoré sa nevzťahuje bezplatné doživotné nabíjanie, dostane opakovane každý rok zdarma 400 kWh kredit na nabíjanie. Až po prečerpaní tohto kreditu dôjde k spoplatneniu ďalšieho nabíjania!

Ostatkový kredit je do ďalšie roka neprenosný. To znamená, že ak vám ostane povedzme kredit 100 kWh, ten sa „zresetuje“ a v novom roku dostanete opäť 400 kWh. Platba za nabíjanie sa bude realizovať online, prostredníctvom platobnej karty spárovanej s Tesla účtom.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Vozidlá Tesla s bezplatným Supercharger nabíjaním je možné kúpiť ešte do 15. januára!

 

Poplatky za nabíjanie na stanciach Tesla Supercharger

Slovensko0,20 €/kWh
Česko5 Kč/kWh
Rakúsko0,23 €/kWh
Francúzsko0,20 €/kWh
Taliansko0,25 €/kWh
Švajčiarsko0,25 CHF/KWh
Slovinsko0,21 €/kWh
Poľsko0,50 PLN/min – max. 60 kWh
1,00 PLN/min – nad 60 kWh
Nemecko0,17 €/min – max. 60 kWh
0,34 €/min – nad 60 kWh

 

Cena sa podľa Tesla Motors odvíja od cien elektriny v jednotlivých štátoch. Tesla vypočítala, že cesta z Paríža do Ríma (cca 1460 km), prostredníctvom nabíjania na Superchargeroch, by mala stáť 60 €. To znamená 4 € na 100 km. To nie je vzhľadom na náklady pri cestovaní bežným autom so spaľovacím motorom vôbec zlé. Do úvahy treba brať fakt, že takéto dlhé cesty sa podnikajú len výnimočne. Nabíjanie sa drvivej väčšine realizuje doma počas noci, kedy je cena za elektrinu najnižšia. Takže toto spoplatnenie aj v kontexte každoročného voľného 400 kWh kreditu, nepredstavuje žiadne výrazné navýšenie nákladov na prevádzku elektromobilov Tesla. Kompletný cenník nájdete na stránke Tesla Motors.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Nová generácia nabíjačiek Tesla Supercharger by mohla priniesť plné nabitie za 5 až 10 minút

Spoločnosť Tesla Motors sa už veľakrát vyjadrila, že cieľom spoplatnenia nie sú zisky, ale získanie ďalších prostriedkov na rozširovanie nabíjacej infraštruktúry. Taktiež pripomíname, že Tesla odporúča nabíjať svoje elektromobily doma, keď sa nevyužívajú. Cieľom Tesly je zabezpečiť dostatočnú infraštruktúru pre mnohonásobne vyšší počet automobilov Tesla, ktorý sa očakáva po spustení predaja Tesly Model 3. Ďalším systémovým opatrením spoločnosti je zavedenie pokút za blokovanie nabíjačiek po plnom nabití vozidla.

Tak čo, ako sa vám pozdávajú ceny za „dodatočné“ nabíjanie na nabíjacích stanciach Tesla Supercharger? Neváhajte a vyjadrite sa v diskusii pod článkom.

Zdroj článku: Tesla Motors. Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Jakob Härter/Flickr (CC BY-SA 2.0)

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

 1. Sú spravodlivé. Je to mierne nad cenou čo máme v domácnosti. Takže nikto nebude zneužívať nabíjanie zdarma, ako to bolo doteraz. Motoristi budú nabíjať doma , lebo to budú mať lacnejšie. Je to niekoľkonásobne lacnejšie ako má ceny nemenovaná spoločnosť s najväčšou sieťou nabíjačiek na Slovensku.

 2. ebať ich… v trnave je nabijacka a chudaci tam trcia aj dve hodiny kym si to nabiju..pedrazene auto,..zivotnost baterii,.. dlhe nabijanie mimo okres, hladať nabijacky…a platit 4 e za 100 km si mozu dat rovno cnc alebo lpg a o cene auta a servisu ani nehovorim….!!!!!!!!

 3. Pingback: Tesla Model 3: Voľné kredity na bezplatné nabíjania na Superchargeroch?

 4. ale no tak, ved iba zaciname, ale budete kukat ked tu tesla 3 bude behat kade tade….. to bude mat nastup ako dotikove telefony, ani nebudes vediet a budu vsade, a arabom ostanu iba opustene mrakodrapy dakde v púšti, preto sa sem ebú….

 5. 10rocne bmw x5 stoji 15 az 17 tisic a nova tesla3 po statnej dotacie stoji 25 a NRTANKUJES, tak si vyber, ale zabudni ze si pojdes do centra nakupit s dieselovym 3litrom…..

  • Ked budes mat tu teslu 3 za 25 tisic, ozvi sa. Okamzite ju kupim.
   Ani nahodou tolko stat nebude, pridaj trochu.
   – ziaden odpocet dph
   – ziadna statna dotacia
   – ziadny servis / showroom na slovensku
   Cena za najslabsi model s danou bez akejkolvek dodatkovej vybavy je 42000E. (obycajna bateria nie long range)

 6. tak. mi to. pripada ze pan elon musk kopiruje strategiu pana Henriho Forda, ten dal tiez auta model T za lacno, ked boli auta nedostupne obycajnym ludom tak ako je elektromobil nedostupny nam, obycajnim. a dojde tesla 3 a vo velkom. historia sa opakuje

Pridajte komentár