Jeremy Clarkson z Top Gear otestoval Teslu Model X. Čo na ňu hovorí?

1

Asi najznámejší motoristický novinár sveta, Jeremy Clarkson, ktorý sa preslávil reláciou Top Gear, otestoval Teslu Model X. Stalo sa tak 10 rokov po teste Tesly Roadster, po ktorom spoločnosť Tesla Motors zažalovala televíznu stanicu BBC. Ako dopadol test elektromobilu značky Tesla tentokrát?  

Ako iste viete, Jeremy Clarkson so svojimi kolegami z Top Gear majú novú reláciu s názvom The Grand Tour. V rámci jej 10. časti 2. série sa Jeremy pozrel na zúbok veľkého SUV Tesla Model X P100D. Elon Musk môže po druhom Jeremyho teste tentokrát pokojne spávať. Model X totiž obstál v teste veľmi dobre a Tesla má po vypustení modelu Roadster do vesmíru ďalšiu významnú reklamnú podporu.

tesla model x the grand tour jeremy clarkson

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zimná “idylka”: Tesla Model X ťahá uviaznutý kamión | VIDEO
Bjorn Nyland ničí svoju Teslu Model X v zasneženom lese a snaží sa pretiahnuť Hummera | VIDEÁ

Čo sa Jeremymu páčilo?

Tesla Model X si Jeremyho Clarksona najviac získala asi svojim zrýchlením (0 – 100 km/h za 3,1 s). V rámci testu vyzvala na šprintérsky súboj superšportové Audi R8. Model X P100D ukázal Audine svoju zadnicu hneď po štarte, no aj keď v závere R8 začala veľký a ťažký elektromobil dobiehať, víťazstvo už nepustil. Po dokončení závodu Jeremy Modelu X zatlieskal a pustil si tzv. Celebration Mode.

Jeremy taktiež veľmi ocenil inovatívne funkcie vozidla. Z nich sa mu obzvlášť páčila funkcionalita Summon, ktorá dokáže ovládať vozidlo na diaľku prostredníctvom mobilnej aplikácie. To je vhodné využiť napríklad pri parkovaní v stiesnených priestoroch. Nadšenie neskrýval ani z Easter Eggs „srandičiek“. Úsmev na tvári mu vyvolal aj Autopilot, pričom svoje voľné ruky využil na to, aby mohol na centrálny 17″ displej napísať, že „James May je kretén“. 🙂

Čo sa Jeremymu nepáčilo?

Jeremy Clarkson vytkol Tesle Model X najmä jej obmedzený dojazd. A to aj napriek tomu, že verzia P100D patrí k elektromobilom s najvyšším dojazdom na svete (542 km NEDC). Pre porovnanie, top je Tesla Model S 100D s dojazdom 632 km (NEDC). Taktiež upozornil na riziko požiaru batérie. To sa však stálo len párkrát pri pomerne závažných haváriách. Model X má totiž batériu chránenú titánovým krytom. Kritike sa nevyhla ani cenovka. Testované vozidlo totiž stálo až 156 000 libier. Jednalo sa však o najvýkonnejšiu a plne vybavenú verziu.

Zdroj: The Grand Tour cez Youtube

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár