Tesla Roadster už letí vesmírom. Zahájila tým úvodnú fázu misie na Mars | LIVE

2

Historický moment! Prvý krok na ceste Elona Muska k Marsu máme úspešne za sebou. Včera o 21:45 oštarovala testovacia misia najvýkonnejšej rakety sveta Falcon Heavy. Ako užitočný náklad bola použitá Tesla Roadster z Elonovej garáže, ktorá aktuálne letí vesmírom, a to smerom k červenej planéte. Deje sa tak pri príležitosti 10. výročia prvého doručenia prvého elektromobilu značky Tesla. Vesmírny Roadster je možné sledovať v priamom prenose prostredníctvom internetového streamu.

Bola len 50 % šanca na úspech

Pred prvým (testovacím) štartom najvýkonnejšej rakety sveta, Falcon Heavy od SpaceX, sa Elon Musk vyjadril, že je asi 50 % šanca, že nedôjde k zničeniu vzácneho nákladu v podobe jedného z prvých vyrobených elektromobilov značky Tesla. Ten je o tom vzácnejší, že pochádza priamo z garáže Elona Muska.

Raketa navrhnutá na prepravu ľudí na Mars

Táto testovacia misia je jedným z prvých krokov na ceste k Marsu. Raketa Falcon Heavy bola totiž primárne navrhnutá na prepravu ľudí na Mesiac a na Mars. Tá je súčasťou sna Elona Muska, ktorý sa chystá Mars kolonizovať, aby malo ľudstvo záložné bydlisko v prípade veľkej katastrofy na Zemi.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kolonizácia Marsu začne už o 6 rokov, tvrdí Elon Musk
Elon Musk predlžuje kontrakt s Teslou o 10 rokov. Môže sa stať najbohatším mužom sveta
Toto je vízia budúcnosti do roku 2060 podľa Elona Muska | INFOGRAFIKA

Top moment v živote Elona Muska

Jedným z najfascinujúcejších okamihov celej misie bolo takmer synchrónne pristátie dvoch bočných prvostupňových rakiet v blízkosti miesta štartu. Podľa slov Elona Muska to bola pravdepodobne tá najlepšia vec, akú kedy videl. Pripomíname, že bežné prvostupňové rakety, tzv. boostre, ktoré slúžia len ako prídavný výkon, sa používajú ako extrémne drahý „spotrebný materiál“.

falcon heavy falcon 9 pristatie

Zdroj: SpaceX

Spoločnosť SpaceX je však výnimočná aj tým, že jej prvostupňové rakety, v tomto prípade Falcon 9, sa dokážu vrátiť z vesmíru na miesto štartu, pričom sú znovu použiteľné. Falcon Heavy mala 3 takéto pomocné rakety, tej centrálnej sa však nepodarilo pristáť na plošine umiestnenej na mori. Aj tak sa však jedná o obrovský úspech.

Odhalenie Tesly Roadster vo vesmíre

Ďalším silným momentom bolo zhodenie aerodynmického krytu rakety, čím došlo k odhaleniu Tesly Roadster na obežnej dráhe Zeme. Po tomto momente bol elektromobil ešte stále napojený na posledný z 27 motorov, ktoré sa podieľali na misií. Jeho posledný zážih poslúži na prekonanie obežnej dráhy Zeme a definitívne vypustenie Tesly Roadster do voľného vesmíru.

Vesmírna Tesla Roadster online

Tým, čo sa obávajú o osud vodiča vypusteného Roadstera, pripomíname, že sa jedná o figurínu (s menom Starman) oblečenú do skafandra od SpaceX. 🙂 Cestu tejto dvojice môžete sledovať prostredníctvom live streamu na nasledujúcom Youtube kanáli. Na vozidle sú umiestnené viaceré kamery, takže je k dispozícii viac záberov. Treba si len počkať. Dodávame, že ich najbližšie čaká zhruba 320 miliónov kilometrov dlhá jazda k Marsu, ktorá potrvá 6 mesiacov.

Vychutnajte si záznam misie

Elonovi Muskovi a spoločnosti SpaceX gratulujeme a už teraz sa tešíme na ďalšie míľniky ich misie na Mars. Celú testovacou misiu rakety Falcon Heavy s vypustením Tesly Roadster do vesmíru si môžete vychutnať na nasledujúcim videu.

Zdroj SpaceX 

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Škoda , ze sa to streamovalo iba na youtube.
    Ja mam flash v browseri a youtube mi uz prestal fungovat .

    Snad budu nabuduce streamovat aj mimo youtube.

Pridajte komentár