„Ohromujúca“ aktualizácia autonómneho riadenia Tesla FSD je realitou. Čo na to prví používatelia?

0

Dôležitá aktualizácia systému autonómneho riadenia „Full Self-Driving“ (FSD) od Tesly, o ktorej Elon Musk tvrdí, že je „ohromujúca“, sa po oneskoreniach stáva skutočnosťou (na začiatok v skúšobnej beta verzii). Na základe reakcií prvých používateľom sa pritom môže zdať, že spoločnosť Tesla je na dobrej ceste k plne robotizovaným automobilom a službe robotaxi.

V rámci spomínanej aktualizácie, ktorá nesie označenie Beta V9, je dôležité povedať, že ide o prvú verziu autonómneho riadenia Tesla Autopilot FSD, ktorá sa spolieha na čistú víziu. Tzn., že systém už nepoužíva radary a spolieha sa len na to, čo „vidí“ kamerový systém. To pritom ešte pred vydaním aktualizácie viedlo k prvotnej skepse niektorých zákazníkov a odborníkov.

Avšak prvé reálne skúsenosti majiteľov elektromobilov Tesla, ktorí sú súčasťou špeciálneho programu Tesly, v rámci ktorého majú ako prví dostupné najčerstvejšie aktualizácie pre svoje vozidlá, ukazujú, že plne autonómne riadenie FSD je teraz vyzretejšie a vyspelejšie.

Ako už názov napovedá, ide o skúšobnú beta verziu, ktorá bude bežným zákazníkom Tesly sprístupnená neskôr po doladení. Prvých dobrovoľných „testérov“ novej beta verzie FSD pritom Tesla opäť upozorňuje na používanie systému s veľkou opatrnosťou. Vodiči sa pre istotu aj naďalej musia plne sústreďovať na dianie na ceste a byť schopní prebrať riadenie, keďže ako sme už spomínali, ide o skúšobnú verziu, ktorá je k dispozícii prvým dobrovoľným „testérom“.

Ich pozornosť a sústredenie na jazdu sleduje interiérová kamera, na základe ktorej dokáže palubný systém vydať výstrahu, aby sledovali dianie okolo vozidla, napr. v podobe zvukového signálu.

Prvé používateľské skúsenosti vyhodnocujú napr. portály Teslarati a Tesmanian značne pozitíve. Podľa nich sa teraz elektromobily Tesla s FSD Beta V9 správajú pri autonómnej jazde plynulejšie a istejšie. A to aj v rámci náročných úsekov, ako sú križovatky, kruhové objazdy či úzke uličky.

Aj značné vylepšenie vizualizácie jazdy

Spolu s aktualizáciou Beta V9 prichádza aj značné vylepšenie vizualizácie jazdy, „aby lepšie podporovala schopnosti FSD,“ píše Tesla a dodáva, že keď je aktivovaná funkcia FSD, prístrojová doska zobrazí rozšírenú vizualizáciu s ďalšími okolitými informáciami.

Tzn., že vodič na displeji svojho elektromobilu Tesla pomerne detailne vidí napr. jazdné pruhy, križovatky, semafory, značky (vrátane dočasného značenia ako sú dopravné kužele), okolité vozidlá (rozlišuje pritom druhy), ľudí či iné objekty. Jeden z prvých používateľov Beta V9 pritom zverejnil pripomienku ohľadom ďalšej vizualizácie zvierat. Na to Elon Musk zareagoval, že aj to sa vylepší nasledujúcimi aktualizáciami. Ako ukazuje tweet iného používateľa, upgradované FSD aktuálne dokáže vizualizovať minimálne psy.

Ďalší z používateľov pri hodnotení autonómneho riadenia zas poznamenal, že po jednej či dvoch aktualizáciách bude systém pripravený na verejné zavedenie. Elon Musk pritom reagoval, že je to presné. Nepoznáme síce časový horizont širšieho zavedenia, nemuselo by to však trvať dlho, keďže Tesla predchádzajúcu verziu Beta V8 upgradovala pomerne rýchlo a často.

Ukážky FSD Beta V9

No ale prejdime už k prvým ukážkam funkčnosti autonómneho riadenia Tesla FSD Beta V9. V tej nasledujúcej máme možnosť vidieť, ako sa systém popasuje s náročnými úzkymi uličkami.

Ďalšie dve ukážky ilustrujú schopnosti v rámci jazdy cez kruhové objazdy.

A podľa tohto používateľa sa FSD Beta V9 správa viac ako človek, v dobrom slova zmysle.

Zdroje: Electrek, Teslarati, Cleantechnica, Tesmanian

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský riaditeľ divízie Tesla AI vysvetlil rozdiely medzi Autopilotom a konkurenciou
Tesla môže vďaka Robotaxi dominovať biliónovému trhu s mobilitnými službami, tvrdí Ark Invest
Nemecký inštitút podporuje systém Tesla Autopilot, lebo významne znižuje nehodovosť

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár