Tesla môže vďaka Robotaxi dominovať biliónovému trhu s mobilitnými službami, tvrdí Ark Invest

3

Spoločnosť Tesla avizuje mobilitné služby na spôsob robotizovaného Uberu. Tzn, že by malo byť možné prostredníctvom mobilnej aplikácie privolať „taxík“ bez vodiča, ktorým bude elektromobil Tesla s plne autonómnym riadením. A Ark Invest v tom potenciálne vidí obrovský biznis pre spoločnosť Elona Muska.

Investičná spoločnosť Ark Invest, ktorá sa zameriava najmä na inovatívne technologické firmy, vidí v službe Tesla Robotaxi obrovský potenciál. Už dlhšie tvrdí, že to môže byť oblasť, ktorá Tesle prinesie najväčšie zárobky.

No a v rámci svojej štúdie Big Ideas 2021 si posvietila na možný trh so službami robotaxi a možný podiel spoločnosti Tesla v rámci neho, upozorňuje Electrek. Rozvoj tejto sféry by pritom mohla potiahnuť najmä Tesla, od ktorej má najviac závisieť rýchlosť adopcie služieb typu robotaxi, čiže autonómnych „taxíkov“ (jazdiacich bez vodiča) na vyžiadanie (napr. cez mobilnú aplikáciu).

Podľa odhadov Ark Invest môže dosiahnuť trh so službami robotaxi prostredníctvom platforiem ako Tesla Network (sieť, pod ktorou majú jazdiť autonómne Tesly na vyžiadanie) v roku 2025 hodnotu 190 mld. $. A päť rokov na to by to mohlo byť až 1,2 bil. $ (1 200 mld. $ / 986 mld. €).

Tesla môže mať výhodu v škálovaní

Podľa Ark Invest má potenciál na odkrojenie najväčšieho kusu „trhového“ koláča práve Tesla, a to vďaka svojmu prístupu k autonómnemu riadeniu, ktoré je založené na čistej vízii. Tzn., že autonómne riadenie funguje „len“ na základe spracovania a vyhodnotenia obrazových dát získaných prostredníctvom kamier.

Vďaka tomu, že sa Tesla nespolieha na LIDAR a HD mapovanie prostredia ako jej konkurenti (napr. Waymo), má byť Tesla Network oveľa škálovateľnejšia. Aby fungoval systém od Waymo správne, musia byť všetky oblasti, kde môžu vozidla jazdiť, dôkladne zmapované.

Systém Tesla Autopilot FSD je síce náročný na strojové učenie, ak sa však naučí umelá inteligencia v rámci neurónovej siete všetko potrebné, fungovať môže po celom svete, pričom napríklad zmeny v rámci cestnej infraštruktúry nebudú problémom, keďže má vedieť reagovať na aktuálny stav a situácie v reálnom čase. A to rýchlejšie a efektívnejšie ako človek.

Ark Invest v tejto súvislosti uvádza, že ak Tesla spustí svoju robotaxi službu budúci rok (dáva tomu 30 % šancu), tak by sa adopcia tejto služby do roku 2025 mohla v Severnej Amerike priblížiť k 20 %. Ak sa však presadia robotaxi služby fungujúce na báze LIDARu a HD mapovania, napr. Waymo alebo sieť od GM, ich adopcia sa má počas nasledujúcich 5 rokov „vyšplhať“ len na 1 %.

Ark Invest tiež tvrdí, že služby robotaxi sa podceňujú a dodáva, že by mohli znížiť využívanie mobilitných služieb na vyžiadanie s človekom za volantom (ako napr. Uber) až o 90 % v USA a o 50 % v Číne. A to hlavne z dôvodu  podstatne nižších cien pre zákazníkov (0,155 $ na km), čo by podľa Ark Invest drasticky znížilo náklady na osobnú dopravu a rozšírilo trh.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Schipholtaxi

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk: „Elektromobil Tesla môže zarobiť majiteľovi v rámci Robotaxi až 30 000 $ ročne“
Dobrá správa pre Teslu? Nemci chcú povoliť aj služby typu Robotaxi
Elektromobily Tesla budú môcť v budúcnosti jazdiť do servisu samé. Zvládli by to však už teraz
Bližšie k Robotaxi? Tesla zavádza funkciu pre zdieľanie svojich áut

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

    • odkedy ty urcujes, o com je TESLA magazin? 🙂 dilino… opat si nevyuzil sancu mlcat… akoze uz ozaj pod kazdy clanok sa musis vygrcat???

  1. To čo nám bolo jasné už 2 roky, navyše o čom Elon hovorí už 8 rokov sa teraz potvrdzuje v Ark investe?
    Ale však som za, treba si to pripomenúť, hlavne to pripomenúť wall streetu nech to trochu rozhýbe ceny. Sranda len je, ako veľmi tomu „bežní“ (limitovaní) ľudia nechcú veriť a stále si myslia, že si budú môcť dovoliť voziť sa ešte ďalších 100 rokov vlastnými spalovákmi.

Pridajte komentár