Muskov SpaceX zdražuje satelitný internet Starlink, aj lety do vesmíru

4

Súčasným trendom je žiaľ aj zdražovanie. A to sa nevyhýba ani produktom a službám najznámejších spoločností Elona Muska, ktorými sú Tesla a SpaceX. O viacnásobnom zdražovaní elektromobilov Tesla sme už informovali. Tentokrát sa pozrieme na zvyšovanie cien, ktoré sa týka spoločnosti SpaceX. Konkrétne jej satelitného internetu Starlink, ktorý je dostupný aj na Slovensku a letov do vesmíru. Oznámenie o zdražovaní nám pritom približuje, koľko takéto lety stoja.

Satelitný internet Starlink získava na popularite nielen vďaka rozširovaniu pokrytia, ale aj pomoci, ktorú prináša vojnou zmietanej Ukrajine. SpaceX ju totiž pravidelne zásobuje terminálmi, ktoré umožňujú vysokorýchlostné pripojenie k internetu. A to je pre Ukrajinu, ktorá čelí aj cieleným útokom na telekomunikačnú infraštruktúru, strategicky veľmi dôležité.

Spomínané zariadenia aj internetové pripojenie poskytuje SpaceX Ukrajincom samozrejme zdarma. Ostatní zákazníci sa však pochopiteľne platbám nevyhnú. Práve naopak, za Starlink si priplatia.

SpaceX totiž prostredníctvom e-mailov informuje zákazníkov o zdražovaní svojho satelitného internetu, píše Tesmanian. Uvádza pritom, že zvýšenie cien súvisí s infláciou. Cena potrebného hardvéru v USA ide hore zo 499 na 599 $ (bez DPH), resp. pre tých, čo už zaplatili zálohu, na 549 $. A od mája za zvýši aj cena za internetové pripojenie, a to z 99 na 110 $ mesačne (bez DPH).

Web stránka Starlinku zas prezrádza, že záujemcovia zo Slovenska po novom za hardvér zaplatia 634 € (predtým 499 €). Náklady na doručenie hardvéru (84 €) ani mesačný poplatok za službu (99 €) sa zatiaľ nezmenili. V prípade internetového pripojenia je to však zrejme len otázkou času, keďže ako sme spomínali, v USA vstúpia nové ceny do platnosti v máji.

Zdraženie letov do vesmíru

Zdraženie Starlinku môže z časti súvisieť aj so zvýšenými nákladmi na lety do vesmíru, bez ktorých by služba nefungovala. Satelity zabezpečujúce službu sa totiž vozia na obežnú dráhu Zeme raketami SpaceX. Ku kompletizácii plánovanej konštelácie (12 000 satelitov) je pritom potrebné vyniesť ešte takmer 8 000 satelitov.

spacex crew dragon misia ludska posadka demo-2

Zdroj: SpaceX/Twitter

Ako informuje Drive Tesla Canada, cena za vypustenie rakety Falcon 9 sa takisto z dôvodu inflácie zvýšila zo 62 na 67 mil. $. V prípade rakety Falcon Heavy s vyššou nosnosťou narástla cena na 97 mil. $ (predtým 90 mil. $). A napr. cena za vynesenie malého satelitu išla hore z 1 mil. na 1,1 mil. $. Stúpol pritom aj poplatok za nadmernú záťaž, a to z 5 000 na 5 500 $ za kg.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Cena Muskovho „hviezdneho“ internetu v novej prémiovej verzii je až 5-násobná
SpaceX plánuje aj komunikačný kanál medzi Zemou a Marsom
Elon Musk kvôli vojne vylepšuje Starlink, komunikoval s ukrajinským prezidentom a je za zvýšenie ťažby ropy a plynu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár