Elon Musk kvôli vojne vylepšuje Starlink, komunikoval s ukrajinským prezidentom a je za zvýšenie ťažby ropy a plynu

4

Elon Musk je v ostatnej dobe veľmi aktívny na sieti Twitter. Žiaľ najmä z dôvodu vojny na Ukrajine. Dozvedáme sa pritom napr. to, že Musk je za zvýšenie ťažby ropy a plynu, že Musk komunikoval s prezidentom Ukrajiny aj ohľadom možnej povojnovej spolupráce a že SpaceX vylepšil a bude vylepšovať Starlink tak, aby bol prínosnejší pre vojnou zmietanú Ukrajinu. Musk tiež vyzval k opatrnosti ohľadom používania Starlinku na Ukrajine a uviedol, že nemieni cenzurovať obsah prenášaný cez Starlink, aj keď ide o ruskú propagandu.

Elon Musk aktuálne niektorými svojimi vyhláseniami prekvapil, potešil, ale zrejme aj sklamal. Na prvý pohľad môže byť prekvapením Muskova podpora zvýšenia ťažby ropy a plynu. „Nerád to hovorím, ale musíme okamžite zvýšiť ťažbu ropy a plynu. Mimoriadne časy si vyžadujú mimoriadne opatrenia,“ napísal.

A dodal, že aj keď by to mohlo mať negatívny vplyv na spoločnosť Tesla, udržateľné energetické riešenia jednoducho nemôžu okamžite zastúpiť ropu a plyn z Ruska. Zdá sa teda, že Musk by mohol byť aj za „energetické“ sankcie voči Rusku.

Komunikácia so Zelenským

Musk tiež komunikoval s ukrajinským prezidentom. Volodymyr Zelenskyj pritom uviedol, že v rámci rozhovoru sa poďakoval Muskovi za podporu. Spomenul, že budúci týždeň budú do zničených miest dodané ďalšie terminály pre internetovú službu Starlink. A dodal, že s Muskom diskutoval o možných vesmírnych projektoch. O tom však má byť reč až po vojne.

Šéf Tesly, SpaceX a ďalších spoločností ešte predtým upozornil na používanie Starlinku na Ukrajine. Podľa neho totiž ide o jediný „neruský“ komunikačný systém, ktorý ešte funguje v niektorých častiach Ukrajiny. Takže je vysoko pravdepodobné, že sa môže stať terčom útoku.

Musk vyzval na zapínanie Starlinku len v prípade potreby a umiestnenie prijímačov čo najďalej od ľudí, aj ich zakamuflovanie. Taktiež pripustil, že Starlink môže byť ohrozený ruskými kybernetickými útokmi, ktoré už vyradili iného poskytovateľa satelitného internetu Viasat.

SpaceX mení priority

Neskôr Elon Musk uviedol, že jeho spoločnosť SpaceX, ktorá stojí za službou Starlink, mení svoje priority. A to smerom ku kybernetickej obrane a odolávaniu rušenia signálu. To má pritom spôsobiť mierne oneskorenie projektov Starship a Starlink V2. Dodal, že niektoré terminály Starlink v blízkosti konfliktných oblastí boli rušené niekoľko hodín v kuse. Najnovšia aktualizácia softvéru to zatiaľ vyriešila, ale Musk je v očakávaní, čo bude v tomto smere ďalej.

Spomínaná aktualizácia Starlinku kvôli vojne na Ukrajine pritom nie je jedinou. Ešte predtým Musk uviedol, že aktualizujú softvér s cieľom znížiť špičkovú spotrebu prijímača, aby mohol byť napájaný prostredníctvom zapaľovača v aute. To by malo zabezpečiť použiteľnosť aj pri zničení energetickej siete, samozrejme za podmienky dostupnosti paliva pre vozidlá. Musk dodal, že taktiež povolili funkčnosť pripojenia, keď je anténa v pohybe.

Musk nezablokuje propagandistické zdroje

No a na koniec sa dostávame ku kontroverznej téme. Musk totiž napísal, že v rámci Starlinku nebude blokovať ruské spravodajské zdroje, aj keď to žiadajú niektoré vlády („nie ukrajinská“). Ospravedlnil sa za to a dodal, že v otázke slobody prejavu je absolutista. A to sa celkom pochopiteľne stretlo s viacerými negatívnymi reakciami či dohovormi aj od známych používateľov siete Twitter.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Steve Jurvetson/Flickr (CC BY 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rusi pohrozili pádom vesmírnej stanice ISS na Zem a sťažujú sa na Muska kvôli Starlinku
Nabíjačky Tesla Supercharger v okolí Ukrajiny sú teraz zdarma. Týka sa to aj SR
SpaceX by mohol začať s komunikačným kanálom medzi Zemou a Marsom po dokončení Starlinku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. S vypuknutím vojny na Ukrajine si opakovane kladiem otázku: „Kde urobili súdruhovia z NDR chybu“ !!! Vojenský a politický stratégovia zjavne dlhodobo podceňovali vývoj situácie v Rusku, a v tej súvislosti hlavne energetickú závislosť EU na Rusku! To posilnilo Putina a viedlo k jeho rozhodnutiu, začať vojnu v Európe na Ukrajine. Ak nedôjde k zlomu priamo v Rusku, musíme sa všetci obávať o naše životy a budúcnosť ……….

    • Pani Angela Merkel z NDR si myslela, že nákupom ropy a plynu od Putina posilní bezpečnosť (tí, čo spolu obchodujú, na seba neútočia) a zároveň predĺži éru fosílnych palív a zlatý vek fosílnych nemeckých automobiliek Daimler, VW, BMW, Opel… Nevyšlo to celkom podľa plánu, Tesla neuveriteľne rýchlo rozbehla vlak elektromobility a útok na Ukrajinu je asi definitívny koniec Merkel-stratégie.

Pridajte komentár