SpaceX by mohol začať s komunikačným kanálom medzi Zemou a Marsom po dokončení Starlinku. Ten sa chystá aj do lietadiel

4

Ako už vieme, hlavným životným cieľom Elona Muska je urobiť z ľudí multi-planetárny druh. A to z pomerne pragmatických dôvodov. Satelitná konštelácia Starlink od SpaceX poskytujúca internet je pritom dôležitou súčasťou týchto plánov. A po jej dokončení by sa mohol začať budovať komunikačný kanál medzi Zemou a Marsom. Ešte predtým však bude Starlink nasadený aj v rámci komerčných lietadiel.

Misiou spoločnosti Tesla je urýchlenie prechodu na udržateľnú energiu. V prípade aerokozmickej spoločnosti Elona Muska, SpaceX, je to zas zabezpečenie multi-planetárneho životného priestoru pre ľudskú civilizáciu. Má ísť o akési zadné vrátka. A to pre prípad, že by sa z rôznych dôvodov stala Zem neobývateľnou. Základom pritom má byť vybudovanie kolónie na Marse, čo je  hlavným Muskovým životným cieľom.

Znie to ako extrémne náročný cieľ a jeho reálne naplnenie bude určite ešte ťažšie. To si uvedomuje aj Musk, napriek tomu však verí, že je to možné. A tak v rámci SpaceX vyvíja rôzne nevyhnutné moderné a inovatívne technológie, vrátane rakiet a vesmírnych lodí. Tie najskôr väčšinou slúžia/poslúžia na komerčné účely, aby mala byť kolonizácia Marsu z čoho financovaná.

A jedným z hlavných zdrojov príjmov má byť služba vysokorýchlostného satelitného internetu „Starlink“ s nízkou latenciou a celosvetovou dostupnosťou. Tá sa začína rozširovať a dostupná je už aj na Slovensku. Internet Starlink aktuálne zabezpečuje vyše 2 000 satelitov od SpaceX. Celková konštelácia však bude zahŕňať 12 000 satelitov, takže Elon Musk a spol majú ešte čo robiť. Napriek tomu sa už spomína, do čoho by sa mohol SpaceX pustiť po dokončení Starlinku.

Komunikačný kanál s Marsom

Prezidentka Muskovej aerokozmickej spoločnosti Gwynne Shotwell uviedla, že po Starlinku by okrem iného mohli nasledovať práce na možnostiach budovania komunikačnej infraštruktúry medzi Marsom a Zemou, informoval Tesmanian. Žiaľ, konkrétnejšie informácie k tejto téme nepoznáme, avšak konečne máme aspoň hrubú predstavu o tom, čo ďalšie má SpaceX okrem vývoja rakiet či súvisiacich systémov na pláne.

Starlink aj v komerčných lietadlách

Vieme však, čo americká spoločnosť najbližšie chystá ohľadom Starlinku. Prezradila totiž ďalšie informácie, ktoré sa týkajú zabezpečenia satelitného internetu v rámci lietadiel. Starlink má byť pritom dostupný aj pre výletné lode a vesmírne lode.

Musk nedávno uviedol, že už používa satelitný internet vo vzduchu. SpaceX pritom Starlink testuje a odlaďuje v rámci lietadiel Gulfstream (pozn.: Musk vlastní osobné lietadlo od tohto výrobcu). Dodáva však, že prioritou je nasadenie v rámci komerčných lietadiel (najmä v najväčších dopravných lietadlách ako Boeing 737 a Airbus 320). Komerčnú dostupnosť Musk odhaduje do 6 mes. Závisieť to má od certifikácií príslušných úradov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk hovoril o tom, kedy SpaceX pristane na Marse a prečo je to pre ľudstvo dôležité
„Hviezdny“ internet Elona Muska, Starlink, je už dostupný aj na Slovensku. Čo cena?
Cena Muskovho „hviezdneho“ internetu v novej prémiovej verzii je až 5-násobná

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Pravdabolivemena on

    Clovek si precita iba prvy odstavec a musi mu byt jasne ze autor ma adhd dyzlexiu a dyzgradiu a ma ma iq hipacoeho kona. Ehm prosim? Kanal medzi marsom a zemou? Na marse doteraz nikto nikdy nebol. To je za prvea a celkom podstatne. A to dlasie. Starlink? To hovorite o tej kravine za 100€ mesacne s rychlostou z pred 15 rokov? Tak to gratulujem…chlapci, uz to nefetujte.

  2. To čo sa dnes odohráva vo svete, teda na Ukrajine, môže raz-dva priniesť neobyvateľnosť zeme skôr, ako niečo z uvádzaných snov zrealizujeme ….

Pridajte komentár