Ďalšia zdražovacia vlna Tesly sa napokon dotkla aj Slovenska

6

V ostatnej dobe sme v priebehu krátkeho času informovali o dvoch vlnách zvyšovanie cien elektromobilov Tesla. Tá prvá sa dotkla minimálne najväčších svetových trhov. Pár dní na to hlásili opätovné zdraženie napr. USA, Kanada a Čína. No a s odstupom pár dní sa to dotklo aj európskych trhov, vrátane Slovenska.

Zdraženie v rámci slovenského konfigurátora spoločnosti Tesla sa týka všetkých dvoch v ňom dostupných modelov a takmer všetkých ich verzií. Model 3 RWD išiel hore o 2 000 €. Verzie Long Range a Performance sú zas drahšie o 3 000 €. Tesla Model Y Long Range teraz stojí o 1 000 € viac. Model Y Performance, ktorý bol do slovenského konfigurátora spolu s verziou Long Range pridaný len nedávno, si ako jediný udržal svoju cenu. Spomínané sumy, ako aj ceny z obrázkov nižšie sú bez DPH.

A napr. nemecký trh, kde si Slováci zvyknú kupovať elektromobily Tesla kvôli lepšej cene, sa dočkal spomínaných dvoch vĺn zdražovania v priebehu niekoľkých dní. V tej aktuálnej išla cena Modelu 3 vo verziách Long Range a Performance hore o 2 000 € (56 990 €), resp. 3 000 € (61 990 €), informoval web Tesla Drive Canada. Nemecké ceny sú vrátane DPH.


Pôvodný text článku z 15. marca 2022, ktorý niesol nadpis „Tesla opäť zdražuje autá, a to až o 12 500 $. A dvíha aj ceny iných produktov“:

Pred pár dňami sme informovali, že spoločnosť Tesla zvýšila ceny modelov 3 a Y. No a krátko na to opäť zdražela nielen tieto elektromobily, ale aj ostatné svoje modely a tiež solárne panely.

Analytik spoločnosti Wedbush, Dan Ives, včera pre Yahoo Finance uviedol, že Tesla v najbližších dvoch týždňoch pravdepodobne opäť zvýši ceny svojich elektromobilov. Tým reagoval na nedávny tweet Elona Muska, že „Tesla a SpaceX v ostatnom čase čelia výraznému inflačnému tlaku v oblasti surovín a logistiky“.

A krátko na to z viacerých krajín prichádzajú správy o opätovnom či novom zvýšení cien. Ako informuje Tesla Drive Canada, v domovských Spojených štátoch išli ceny Modelu 3 najnovšie hore o 2 000 $ (RWD), resp. 3 000 $ (Long Range a Performance). O 3 000 $ zdraželi aj obe dostupné verzie Modelu Y (Long Range a Performance).

Ceny Modelu S išli hore o 5 000 $ (základná verzia), resp. 6 000 $ (Plaid). Najvýznamnejšieho zdraženia sa pritom dočkal Model X. Ten je teraz totiž drahší o 10 000 $ (základná verzia), resp. 12 500 $ (Plaid). Všetky uvedené americké ceny pritom nezahŕňajú DPH.

V Číne sa aktuálne zdražovanie zatiaľ dotklo „len“ modelov 3 a Y. Model 3 išiel hore v prepočte cca o 2 000 € (RWD), resp. 2 600 € (Performance). V prípade Modelu Y bolo zaznamenané zdraženie o 2 600 € (Long Range), resp. 2 860 €, informoval web CnEVpost.

Ceny všetkých modelov Tesla išli hore napríklad aj v Kanade. Ich zdraženie sa pritom pohybuje v rozmedzí 1 000 € (Model 3 RWD) až 11 000 € (Model X Plaid) po prepočte.

Európa zdá sa zatiaľ „drží“

Z Európy zatiaľ neprichádzajú správy o ďalšom zvýšení cien. To sa však môže zmeniť. Každopádne napr. podľa Teslamag sa ceny na nemeckom trhu stále držia. Rovnako tak to platí pre modely 3 a Y, ktoré sú dostupné cez slovenský konfigurátor.

Zdražuje aj Tesla Energy

A máme tu ešte jednu správu ohľadom zdražovania produktov Tesla. Tá sa konkrétne týka zvýšenia cien solárnych panelov. Podľa webu Electrek viacerí potenciálni zákazníci hlásili minulý týždeň značné zdraženie tohto produktu. Napr. v regióne Južná Kalifornia teraz vyjde 1 Wh na 2,31 $ bez DPH. Pre porovnanie, v roku 2020 to malo byť 1,96 $/Wh a minulý rok 1,98 $/Wh.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lacnejšie elektromobily sa môžu oneskoriť aj kvôli vojne na Ukrajine, vyplýva z analýzy
Tesla Model Y „AWD“: Nová „záhadná“ verzia z dokumentov EPA
Prvý globálny elektromobil od Toyoty dostal slovenský cenník. Wallbox je zdarma

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Obávam sa, a určite oprávnene, že vojna na Ukrajine, okrem ich utrpenia a straty majetkov a životov, prinesie celému svetu zdraženia, ktoré sa už nikdy nevrátia „do normálu“! Už teraz to vidíme na cenách benzínu a nafty, ako rýchlo sa zdražuje, ale nezlacňuje, keď poklesnú ceny ropy ….

    Bohatí budú bohatší, a my ostatní budeme žiť v „energetickej chudobe“ !!!

    • Ich utrpenie, to je cena za naše pohodlie. Ak by sme prestali odoberať plyn a ropu, bolo by nám začas trochu zima a menej by sme zarobili, ale vojna by sa skončila. Bolo by to lepšie aj pre Rusko, mohol by sa znovu rozbehnúť obchod, mohli by sa vrátiť tie desaťtisíce Rusov, ktorí po invázii do Ukrajiny utiekli z Ruska a ruská spoločnosť by celkovo „zhumánnela“.
      https://www…/

  2. bohužial je to dosť skreslená predstava, že by nám bolo začas zima, státisíce ľudí kúri plynom a ohrieva vodu, vrátane panelákov, škôl, nemocníc, fabrík, kancelárií… veľa firiem bez plynu by nič nevyrobilo a to ešte nehovorím o rope, všetky plasty, hnojivá, liečivá, nafta a benzín a veľa veľa ďalších vecí, nič by sa nevozilo, obchody bez tovaru, ľudia bez dopravy, ….

Pridajte komentár