Cena Muskovho „hviezdneho“ internetu v novej prémiovej verzii je až 5-násobná

1

Ako už vieme, Elon Musk a jeho aerokozmická spoločnosť SpaceX chcú zmeniť aj svet internetového pripojenia, a to pomocou služby Starlink. Cieľom je pritom zabezpečiť dostupnosť vysokorýchlostného internetu po celej planéte, vrátane najodľahlejších oblastí. A nová prémiová verzia služby prináša ešte odolnejšie a výkonnejšie zariadenia, ako aj vyššiu rýchlosť, za čo si však SpaceX pýta násobne viac peňazí.

Satelitná internetová služba Starlink, ktorú aktuálne zabezpečuje vyše 2 000 satelitov na obežnej dráhe Zeme (celkovo ich má byť 12 000), je od začiatku roka dostupná aj na Slovensku. A to v štandardnej verzií so štandardným hardvérom, pričom SpaceX sľubuje rýchlosť sťahovania medzi 100 Mb/s a 200 Mb/s a latenciu 20 ms v rámci väčšiny lokalít. Používatelia z rôznych kútov sveta však už dávnejšie hlásili rýchlosti aj okolo 400 Mb/s.

Táto služba určená najmä do oblastí, kde nie je zavedené „bežné“ vysokorýchlostné pripojenie, stojí u nás aktuálne 99 €/mes. Potrebný hardvér jednorazovo vyjde na 499 € a jeho doručenie zhltne ďalších 84 €. To sa na prvý pohľad nezdá málo, v porovnaní s novou službou „Starlink Premium“ je to však len zlomková cena.

Starlink Premium

Ako informuje SpaceX prostredníctvom oficiálnej webovej stranky služby Starlink, nová prémiová služba s novou prijímacou anténou, ktorá má viac ako 2-násobnú kapacitu, poskytne vyššiu rýchlosť internetu („očakáva sa 150 až 500 Mb/s“) a vyššiu priepustnosť. A to aj „v extrémnych poveternostných podmienkach“. Sľubovaná latencia je pritom 20 – 40 ms.

Táto nová služba je podľa SpaceX navrhnutá špeciálne pre podniky a náročných používateľov a pomáha zabezpečiť šírku pásma pre kritické operácie aj v čase špičky. Spoločnosť Elona Muska dodáva, že služba Starlink Premium sa poskytuje bez nutnosti dlhodobej viazanosti, dátových limitov a požiadaviek na exkluzivitu.

Dodáva sa so „Starlink Premium Kit“, ktorý obsahuje okrem antény aj wifi router a káble. Zdá sa pritom, že ďalšou z výhod prémiovej služby bude zákaznícka podpora 24/7, ktorá sa v prípade štandardnej služby Starlink nespína v takomto rozsahu.

starlink premium

Zdroj: SpaceX/Starlink

SpaceX si však za Starlink Premium vypýta na prvý pohľad poriadne veľa peňazí. V rámci USA stojí potrebný hardvér 2 500 $ a samotná služba 500 $ mesačne (bez DPH). Na Slovensku, kde zrejme zatiaľ nie je možné prémiovú službu zarezervovať (nepodarilo sa nám nájsť takú lokalitu v SR), zdá sa môžeme očakávať rovnaké sumy v € (ale vrátane DPH). Prvé dodávky hardvéru a spustenie služby SpaceX avizuje na 2. kvartál tohto roku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoločnosť SpaceX podpísala dohodu ohľadom Starlinku s americkou armádou
SpaceX má byť 2. najhodnotnejšou súkromnou spoločnosťou na svete
Elon Musk hovoril o tom, kedy SpaceX pristane na Marse a prečo je to pre ľudstvo dôležité

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Je to práve 30 rokov čo sa SR pripojila na internet. Dnes je tu takáto technická možnosť pre tých čo to potrebujú, resp. využijú! Ja zatiaľ nie, ďakujem, „netančím“ ! 🙂

Pridajte komentár