Unikátne Mitsubishi kombinuje 4 elektromotory s plynovou turbínou

0

Automobilka Mitsubishi predstaví tento mesiac na autosalóne v Tokiu nový koncepčný model Mitsubishi Mi-Tech s unikátnym elektrifikovaným pohonom. Ten totiž kombinuje 4 elektromotory a plynovú turbínu.

Mitsubishi Mi-Tech je podľa výrobcu malé elektrické SUV, ktoré si vyžiadalo použitie zmenšeného a ľahšieho plug-in hybridného systému. A to dosiahli tak, že namiesto bežne využívanej kombinácie elektromotora a spaľovacieho motora, použili namiesto „spaľováku“ plynovú turbínu, ktorá slúži ako generátor.

Unikátny plug-in hybrid pritom dokáže jazdiť čisto na elektrinu aj v sériovom hybridnom režime. To naznačuje, že obsahuje externe nabíjateľnú batériu, ktorú môže nabíjať aj plynová turbína. Turbína pritom zrejme nedokáže napájať elektromotory „priamo“.

Mitsubishi Mi-Tech disponuje hneď 4 elektromotormi, ktoré tvoria systém „Quad Motor“. Každá náprava pritom obsahuje duálny motor, pričom celý systém umožňuje optimálnu distribúciu krútiaceho momentu na všetky 4 kolesá.

Ide o turbínu TREV?

V súvislosti s plynovou turbínou využiteľnou na pohon v rámci elektrifikovaných automobilov sme si spomenuli na technológiu patentovaného turbínového generátora TREV (Turbine-Recharging Electric Vehicle) od pekingskej technologickej spoločnosť Techrules.

Jej šéf, William Jin, pritom v marci na margo TREV povedal: „Naše vozidlo Ren s dvojitou 80 kW turbínou TREV vyvolalo obrovský záujem o túto technológiu. A to v rámci OEM výrobcov z celého sveta, ktorí chcú využiť jej schopnosti v osobných a úžitkových vozidlách. Rozhodli sme sa preto zmeniť pôvodnú stratégiu a vyvinuli sme menšiu a lacnejšiu verziu turbíny s výkonom 15 kW, ktorá je vhodnejšia pre tento typ vozidiel.“

Turbínový generátor od Techrules pritom funguje aj na bioplyn. Navyše, podľa výrobcu postačia elektrickým vozidlám vďaka technológii TREV menšie batérie, dôsledkom čoho sa zníži ich hmotnosť a priestorové nároky celej pohonnej jednotky. A to všetko zapadá do stručného popisu plug-in hybridu Mitsubishi Mi-Tech. Je tak možné, že jedným z výrobcov, ktorí prejavili o technológiu záujem, je aj Mitsubishi.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čo má priniesť elektromobilom 800V invertor na báze karbidu kremíka?
Lacné palivové články by vraj mohli nahradiť spaľovacie motory. Najskôr v hybridoch
Fraunhofer predstavil „neviditeľnú“ solárnu strechu pre elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár