Muskov nový generálny plán bude zahŕňať nielen Teslu, ale aj SpaceX a TBC. Naznačuje to zlúčenie do holdingu?

1

Elon Musk nedávno uviedol, že pracuje na novej, tretej časti tzv. „Master Plan“, resp. generálneho plánu. Prvé 2 časti z rokov 2006 a 2016 sa týkali spoločnosti Tesla. Tretia časť však už bude podľa Muskovho aktuálneho vyjadrenia zahŕňať aj jeho ďalšie firmy SpaceX a The Boring Company (TBC). Musk pritom prvýkrát spomenul strategické oblasti, ktoré sa budú týkať Tesly. Naznačuje to zbližovanie týchto spoločností, či dokonca zlúčenie do holdingu?

Prvé dve časti Muskovho „Master Plan“ boli hlavným zdrojom smerovania spoločnosti Tesla. Väčšinu z cieľov, ktoré obsahovali, Tesla už splnila. Na ostatných sa pracuje. No a podľa Muska nastal ten správny čas na „Master Plan Part 3„, teda ďalšiu časť generálneho plánu, ktorý určí budúce smerovanie. Tentokrát však nielen spoločnosti Tesla, ale aj jeho ďalších firiem.

Musk totiž aktuálne uviedol, že jeho nový strategický plán bude zahŕňať aj sekcie týkajúce sa spoločností SpaceX a The Boring Company. SpaceX je pritom aerokozmická spoločnosť, ktorá realizuje časté lety do vesmíru, vyvíja a už aj prevádzkuje satelitný internet Starlink a chystá okrem iného aj let na Mars či jeho následnú kolonizáciu.

Spoločnosť The Boring Company vznikla zdá sa celkom spontánne, ako rýchla odpoveď na frustráciu Elona Muska z jednej konkrétnej dopravnej zápchy. Jej cieľom je pritom vytvoriť cenovo dostupný a rýchlo implementovateľný podzemný dopravný systém, ktorý by zabezpečil čo najrýchlejšie cestovanie v rámci frekventovaných mestských lokalít.

Hlavné témy v prípade Tesly

Ale vráťme sa k Tesle. V prípade tejto spoločnosti bol totiž Musk konkrétnejší v súvislosti s „Master Plan Part 3“. Uviedol pritom, že hlavnými témami budú škálovanie do extrémnych rozmerov, ktoré je potrebné na odklon ľudstva od fosílnych palív, ako aj AI (umelá inteligencia).

Holding „pre ľudské prežitie a pokrok“?

Zahrnutie spoločností SpaceX a The Boring Company do Master Plan vyvolalo špekulácie ohľadom spojenia Muskových spoločností do akéhosi superholdingu. Tie však majú svoj základ, pretože Elon Musk v nedávnej minulosti navrhované zlúčenie označil za dobrý nápad.

Tým pritom reagoval na tweet Davea Leeho, ktorý znel: „Navrhujem založiť holdingovú spoločnosť (podľa Wikipedie ide o kapitálovú spoločnosť, ktorá vlastní akcie alebo podiely iných podnikov v takom množstve, aby to stačilo na ovládanie činnosti týchto podnikov) s názvom X. Jej poslaním by bolo zabezpečiť ľudské prežitie a pokrok. Holding X by sa stal matkou spoločností Tesla, SpaceX, Neuralink a The Boring Company. Elon, čo si o tom myslíš?“

Aj keď sa niečo také minimálne aktuálne môže javiť ako nepravdepodobné, jeden nikdy nevie. Čo si o takomto holdingu myslíte vy?

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla chce pomerne čoskoro predávať viac áut ako dnes Toyota a VW Group dokopy
Podzemný dopravný systém Elona Muska „Loop“ má za sebou skúšobnú prevádzku
SpaceX by mohol začať s komunikačným kanálom medzi Zemou a Marsom po dokončení Starlinku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Bez podrobnejších informácií je ťažko posudzovať horeuvedené úvahy o zlučovaní Elonových firiem do holdingu. Platí však (Murpyho?) zákon o elefantizme! Príliš veľké firmy trpia na ťažkopádnosť !!! Aj ten jeho superpočítač potom môže mať problémy zvládnuť taký holding! ….

Pridajte komentár