Podzemný dopravný systém Elona Muska „Loop“ má za sebou skúšobnú prevádzku. Čo ukázala?

6

Nie je tomu tak dávno, čo spoločnosť The Boring Company, za ktorou stojí Elon Musk, dokončila svoj prvý primárne komerčný projekt podzemného dopravného systému „Urban Loop“. V rámci tzv. Las Vegas Convention Center Loop (LVCC Loop) budú jazdiť elektromobily Tesla, pričom pred pár dňami sa uskutočnila skúšobná prevádzka so stovkami dobrovoľníkov. Ako to dopadlo?

Ako sme informovali, spoločnosť The Boring Company, ktorej cieľom je eliminovať mestské dopravné zápchy prostredníctvom rýchleho budovania nákladovo efektívnych podzemných dopravných tunelov, dokončila v apríli svoj prvý čisto komerčný projekt.

Tzv. LVCC Loop sa nachádza v Las Vegas a jej vybudovanie, vrátane troch terminálov, trvalo necelé 2 roky, aj napriek komplikáciám spojených s koronakrízou. Vyšlo to pritom na cca 52,5 mil. $, čo je podstatne menej ako v prípade zvažovaných konkurenčných projektov iného druhu.

Testovacej prevádzky sa 25. mája podľa Teslarati zúčastnilo necelých 500 dobrovoľníkov, ktorých v rámci kyvadlového spôsobu prepravy vozili elektromobily Tesla. Konkrétne modely 3, Y a X. Podľa The Boring Company ich pritom bolo 62. Spustenie verejnej prevádzky je naplánované na 8. júna tohto roku, uvádza Tesmanian.

Spoločnosť The Boring Company tiež uviedla, že počet prepravených osôb v tejto konfigurácii sa odhaduje na 4 450 cestujúcich za hodinu. Na to reagoval šéf Shill LCC komentárom, že analýza ukázala, že počas testovacieho dňa to bolo vyše 4 400 cestujúcich za hodinu.

The Boring Company v rámci ďalšej fázy očakáva zvýšenie prepravnej kapacity na 5 050 cestujúcich za hodinu a po dobudovaní celého systému „Vegas Loop“ to má byť 55 000 cestujúcich za hodinu.

vegas loop

Plánovaná sieť systému Vegas Loop. Zdroj: The Boring Company

Pomaly a plynulo

Podľa komentárov zúčastnených, na ktoré upozorňuje Teslarati, elektromobily Tesla počas skúšobnej prevádzky obsahovali väčšinou 3 pasažierov a vodiča, ktorý riadil vozidlo manuálne. V systémoch Urban Loop však v budúcnosti majú jazdiť plne autonómne elektromobily.

Zúčastnené osoby tiež chválili systém po stránke plynulosti, napr. používateľ siete Reddit u/adjudicatedmonster, čo je kriticky dôležité z hľadiska jeho efektivity. Jazdilo sa ale pomerne nízkymi rýchlosťami. Po rovinkách rýchlosťou okolo 63 km/h a v zákrutách cca 48 km/h, napísal „Adjudicatedmonster“. A podobné rýchlosti zažili aj pasažieri z videa nižšie. Podľa plánov The Boring Company sa však má v ich tuneloch jazdiť rýchlosťami aj cez 200 km/h, takže sme zvedaví, čo v tomto smere prinesie krátkodobý aj dlhodobý horizont.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Muskov podzemný dopravný systém Vegas Loop dostal predbežný cenník cestovného
„Lacná“ tehla Elona Muska bola porovnaná s tehlami dostupnými na trhu
Tesla má pracovať na elektrických vanoch pre Muskovu firmu The Boring Company

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Nesúďme, kým je to v skúšobnej prevádzke, a sami sme to neskúsili. Ak to začne jazdiť až 200 km/hod., mnohí hrdinovia sa možno i pos……kladajú v sedačke!!! Dajme tomu čas !!!

  2. Bezpečný spôsob dopravy sa mi to moc nezdá. To budú ideálne objekty pre teroristický útok. Ak výbuch nastane uprostred tunela, tak tlaková vlna sa bude krásne šíriť jedným aj druhým smerom.
    Po takomto útoku sa potom ľudia budú týmto tunelom vyhýbať.

Pridajte komentár