Zlúčenie Tesly, SpaceX, Neuralinku a TBC do holdingu? Musk to považuje za dobrý nápad

4

Youtuber Dave Lee, ktorý sa špecializuje na investovanie do spoločnosti Tesla, navrhol Elonovi Muskovi, aby zlúčil všetky svoje spoločnosti, resp. aktivity do jedného holdingu. Uviedol pritom jeho možnú víziu, výhody aj vhodný názov. Zakladateľ/spoluzakladateľ, majiteľ/spolumajiteľ a šéf spoločností Tesla, SpaceX, Neuralink či The Boring Company na to zareagoval slovami: „Dobý nápad.“

Dave Lee včera prostredníctvom siete Twitter zverejnil viacero zaujímavých myšlienok ohľadom spoločností Elona Muska, ktoré zdá sa majú opodstatnenie, pričom sa zjavne pozdávajú aj samotnému Elonovi.

Prvý zo série Leeho tweetov, na ktoré pozitívne reagoval aj Musk, znie pritom nasledovne: „Navrhujem založiť holdingovú spoločnosť (podľa Wikipedie ide o kapitálovú spoločnosť, ktorá vlastní akcie alebo podiely iných podnikov v takom množstve, aby to stačilo na ovládanie činnosti týchto podnikov) s názvom X. Jej poslaním by bolo zabezpečiť ľudské prežitie a pokrok. Holding X by sa stal matkou spoločností Tesla, SpaceX, Neuralink a  The Boring Company. Elon, čo si o tom myslíš?“

Lee ďalej uviedol, že každá z týchto spoločností bude mať v rámci holdingu svoju špecifickú víziu, ktorá zároveň podporuje primárnu víziu – zabezpečenie ľudského prežitia a pokroku:

 • Tesla – „urýchlenie prechodu sveta na udržateľnú energiu“
 • SpaceX – „vytvorenie vesmírnej civilizácie“ (poznámka redakcie: netreba zabúdať ani na potenciál Starlink)
 • The Boring Company – „ukončenie dopravného ruchu“
 • Neuralink – „ochrana ľudstva pred umelou inteligenciou“ (poznámka redakcie: táto spoločnosť sa pohybuje v bio-technologickej oblasti – pomoc handicapovaným ľuďom, zjednodušenie interakcie človeka so strojom či neskôr vylepšovanie schopností človeka. Lee si ju mohol pomýliť s Open AI alebo jej priradil novú hlavnú ideu a „kompetencie“ Open AI).

Dave Lee tiež načrtol založenie bio-technologickej spoločnosti, ktorá by mala v rámci holdingu X podľa neho zmysel. Takže v podstate hovoril o Neuralinku. Lee spomenul aj oblasť vzdelávania, čím zrejme narážal na Muskovu špeciálnu školu Ad Astra.

Prečo názov „X“?

Lee nevybral názov holdingu „X“ náhodne, pretože Elon Musk v roku 1999 založil online banku X.com, ktorá fungovala pod doménou x.com a z ktorej sa po zlúčení so spoločnosťou Confinity stal známy PayPal. Elon Musk pritom vlastní túto doménu.

Výhody?

Dave Lee sa zamýšľa aj nad možnými prínosmi spojenia spoločností Tesla, SpaceX, Neuralink a The Boring Company v rámci holdingu X. Tými majú byť lepšie riadenie všetkých spoločností, pričom Elon Musk by mal mať viac času na ich manažovanie, jednoduchšie zakladanie nových spoločností s relevantnou víziou a uchovanie všetkých Muskových nápadov a aktivít.

Lee tiež uviedol, že holding X by sa mohol stať najvýznamnejším podnikom v histórii ľudstva. A čo si o tom myslíte vy?

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Podľa Elona Muska pristane ľudská posádka SpaceX na Marse do 6 rokov
V Muskových podzemných tuneloch Loop budú jazdiť autonómne Tesly
Firma Elona Muska prezentovala pokroky v oblasti prepojenia mozgu a počítača

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

 1. Jednoduchý sedliacky rozum nechápe: Načo zakladať nejakú holdingovú spoločnosť nad týmito firmami, ktoré predsa aj tak všetky patria Elonovi Muskovi?
  V článku sú síce prínosy vysvetlené ako jednoduchšie riadenie všetkých spoločností, ale z pohľadu sedliackeho rozumu – čo ti ja viem…

  • Zdravim, ide o to ze, Tesla je akciovka ktoru riadia akcionari, teda nie Elon – on je „len“ CEO (patri s hodnotou cca 500 mld USD k najhodnotnejsim v portfoliu jeho firiem). A Space X nie je kotovana na burze, cize ovlada ju Elon kompletne, hodnotu nema vyjadrenu cenou akcie (na druhej strane ma taky potencial, ze keby sla na burzu jej hodnota by narastla odhadom 10x. ) . Inymi slovami ked ides na burzu spickova firma ziskava na hodnote ale stracas nad nou kontrolu. A v tom je ten problem, teda mat kontrolu (ako v Elonovom pripade – vizionar, vynalezca, clovek ktory vie co robit v prospech ludstva).

   • Na margo Neuralinku, ako ochrany pred AI – Lee sa nepomýlil, Neuralink je skutočne založená preto, aby sme sa ochránili pred AI – a to zlúčením s umelými inteligenciami. Neuralink poskytne prepojenie ľudí s elektronikou takým spôsobom, že budeme držať krok s AI a nebudeme za nimi zaostávať. Tak je myslená tá ochrana.

 2. Juraj,Georg,,,, on

  Elon Musk má vízie a potrebuje od ľudí aby daly smiešnich 250 dolárov al.eur na niečo co im zarobí niekoľko 2.až 3 .tisíc za niekoľko týždňov ,,,ha,,, a ze si zarobil 1.6.miliardy sám no to je jasné a kôly tomu sa ide internet pretrhnúť aby získayl ľudí aby investovaly do niečoho čo je úplná chudoba Muska ,môžete ho (vyčapiť)kde chcete jeho autá na batéroe sú v plienkach a že z tou firmou ktorou chce za 6.rokou dobiť Mars ,,,,,moje chúďatká tam nie sú ani aztekovia ani inkovia a voda tiež nie tak len si do (pažbi nej.somár ktorý nevie čo z peniazmi povie ze bol na marse na 1.minútu až mu nezhoria slipy ,,,,ste úplne prepnutý ako aj tý ktory Vám daju nej.peniaze ,,,dajte si rano hrianku a buďťe štastný že môzeye ísť na toaletu po svojích nohách ,,,,v hlavičkach to nemate v poriadku ,,,ten mamon Vás ubíja ,,kúpte si udice a chodte do Nórska chytať ryby,,,,

Pridajte komentár