Monoposty zo šampionátu Formula E sú na predaj. Koľko stoja?

0

Elektrická obdoba F1, šampionát FIA Formula E, začne písať od budúcej sezóny novú kapitolu. Súčasné monoposty budú totiž nahradené úplne novou generáciou. A to je dobrá správa pre zberateľov unikátnych vozidiel. Pôvodné formuly idú totiž do predaja.

Formula E má za sebou 4 sezóny, pričom za toto krátke obdobie dosiahla nečakané úspechy. Vo svojom úsilí však nepoľavuje a chce urobiť preteky ešte atraktívnejšími. A to aj vďaka novej generácii závodných formúl, keďže tie pôvodné mali dojazd, ktorý vystačil iba na polovicu pretekov.

Koľko formúl je na predaj?

V rámci šampionátu Formula E závodí 10 tímov, ktoré majú po 2 jazdcov. Pretekárske monoposty však doteraz zvládali na jedno nabitie len polovicu pretekov, preto ich bolo nutné meniť „za jazdy“. Vďaka tomu bude k dispozícii až 40 monopostov, keďže každý tím mal až 4 kusy.

Ako ich možno kúpiť?

Monoposty, ktorých výrobcom je spoločnosť Spark Racing Technology, pričom dodávateľom batérií bol Williams Advanced Engineering, sú vo vlastníctve Formuly E. Jedna nová formula pritom stála 400 000 €. Tzn. celkové náklady 16 miliónov € len na vozidlá. Pre porovnanie, monopost F1 však vyjde aj na viac ako 18 miliónov €.

Ak by ste mali záujem o najlepšiu elektrickú formulu, musíte osloviť vedenie šampionátu, pretože vozidlá sa nechystajú do verejného predaja či dražby.

Za koľko sa predávajú?

Každý monopost má identický podvozok a batériu. Ich cena tak bude závisieť predovšetkým od počtu získaných víťazstiev či „sentimentálnych“ a zberateľských preferencií a požiadaviek. Cenovka by sa mala pohybovať v rozmedzí 180 až 250 tisíc €.

Šef Formuly E Alejandro Agag pritom hovorí, že monoposty sú stále plne funkčné, takže nie sú vhodné len pre zberateľov. Na svoje si prídu aj aktívni pretekári.

Nova generácia lepšia v mnohých ohľadoch

Nova generácia závodných monopostov šampionátu Formula E nesie označenie „gen2“. Ponúka pritom okrem spomínaného navýšenia dojazdu vďaka úplne novej batérii aj ďalšie vylepšenia. Dosahuje tak lepšie parametre. Tie základné môžete vidieť na nasledujúcom obrázku. Podrobnosti nájdete v našom článku „V Ženeve bola predstavená revolučná generácia Formuly E. Poznáme kompletné špecifikácie„.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Predstavená bola Tesla Model S P100DL EPCS V2.3 – závodný špeciál pre Electric GT
Elektromobil od VW vytvoril svetový rekord na legendárnej trati. Čo má pod kapotou?
Už budúci rok začína šampionát elektrických superbikeov. Poznáme podrobnosti

Zdroj: Bloombergtesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár