Volvo spustilo výrobu vlajkovej lode EX90. Známe sú už aj ceny a špecifikácie

5

Automobilka Volvo spustila produkciu elektrického SUV vyššej strednej triedy Volvo EX90. To vyrástlo na novej platforme a pre Volvo má byť začiatkom novej éry. Ide pritom o prvý dedikovaný elektromobil aj prvé softvérovo definované vozidlo značky. A poznáme už aj špecifikácie a ceny ponúkaných verzií.

Po približne roku a pol od predstavenia sa dostáva do výroby elektromobil Volvo EX90. Tento model má podľa švédskej značky patriacej pod čínsky koncern Geely predstavovať zmenu paradigmy v rámci spoločnosti. A to aj z dôvodu, že vozidlo vyrástlo na novej platforme SPA2 určenej špeciálne pre elektromobily.

A taktiež ide o prvý softvérovo definovaný model značky, ktorý napr. podporuje či bude podporovať OTA aktualizácie, funkciu plug & charge, obojsmerné nabíjanie či autonómne riadenie.

Volvo EX90 – špecifikácie

Volvo žiaľ vo svojej aktuálnej tlačovej správe k spusteniu výroby modelu EX90 neuviedlo v podstate žiadne detaily ohľadom vozidla. Rôzne lokálne web stránky spoločnosti však odhaľujú jeho špecifikácie aj ceny. Dozvedáme sa pritom, že v ponuke sú 3 verzie.

Základná verzia „Single Motor“ ponúka pohon zadnej nápravy, výkon 205 kW, krútiaci moment 490 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 8,4 s, maximálnu rýchlosť 160 km/h, 104-kWh batériu či dojazd 580 km (WLTP). Verzia „Twin Motor“ disponuje pohonom oboch náprav, výkonom 300 kW, krútiacim momentom 770 Nm, zrýchlením z 0 na 100 km/h za 5,9 s, maximálnou rýchlosťou 180 km/h, 111-kWh batériou či dojazdom 585 km (WLTP).

Top verzia „Twin Motor Performance“ ponúka pohon oboch náprav, výkon 380 kW, krútiaci moment 910 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,9 s, maximálnu rýchlosť 180 km/h, 111-kWh batériu či dojazd 580 km (WLTP). Všetky verzie sa majú z 10 na 80 % nabiť na 250-kW nabíjačke za 30 min. A v štandarde ponúkajú 11-kW palubnú nabíjačku.

Cena a dostupnosť

Čo sa týka cien elektromobilu Volvo EX90, napríklad na nemeckom trhu začínajú spomínané verzie na cene 83 700, 91 700, resp. 96 800 €. A prví zákazníci z USA a Európy sa dočkajú svojich vozidiel v druhej polovici tohto roku. Aktuálne spustenie výroby sa pritom týka amerického závodu spoločnosti Volvo. Výroba je však plánovaná aj v Číne.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volvo EX30 má už aj slovenský cenník. Čo stojí za jeho relatívnou „cenovou dostupnosťou“?
Volvo avizuje skrátenie času nabíjania až o 30 %. A to vďaka softvéru
Volvo predstavilo svoj najdrahší model – prémiové elektrické MPV „EM90“
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. 100 ,000€ za elektrobučoru? Nikdy.!!! Chôdza je zdravá….Aj banán ( kôň ) sa teší na nové obzory ,nový začiatok, dokúpim mu voz a hijó ,nové zajtrajšky… Či??? Fakt nové???

Pridajte komentár