Suzuki avizuje 9 menších elektromobilov, vrátane e-Jimny, v rámci svojej novej stratégie

0

Spoločnosť Suzuki sa konečne púšťa do elektromobilov. Aktuálne predstavila svoju elektrifikačnú stratégiu, v rámci ktorej uvedie na trh 9 plne elektrických modelov. Európa sa pritom ako jeden z hlavných regiónov dočká 5 elektromobilov, vrátane elektrického modelu Jimny.

Suzuki nedávno dá sa povedať prekvapilo predstavením svojho prvého koncepčného elektromobilu eVX. A krátko na to tu máme novú stratégiou tejto japonskej automobilky, ktorá sa zameriava predovšetkým na elektrifikáciu.

Nový plán zhltne do roku 2030 po prepočte cca 32 mld. €, z čoho pôjde do elektrifikácie a batérií cca 18 mld. €. Nás môže tešiť, že medzi kľúčové regióny, ktorých sa týka nová stratégia Suzuki, patrí popri domácom Japonsku a Indii aj Európa.

Suzuki v rámci novej stratégie hovorí aj o produkčnom princípe „Sho-Sho-Kei-Tan-Bi“, čo predstavuje skratku slov „menšie, menej, ľahšie, kratšie, krása“. A nielen to naznačuje, že sa dočkáme menších elektromobilov, ktorých je na trhoch mimo Číny nedostatok.

Okrem elektrických áut Japonci tiež avizujú elektrické motocykle, závesné elektromotory pre plavidlá, elektrické vozidlá pre seniorov či viacúčelový robotický vozík. Tieto produkty začnú prichádzať na trh od budúceho roku. A aj vďaka ním chce byť Suzuki uhlíkovo neutrálne do roku 2050 (v Japonsku a Európe), resp. 2070 (v Indii). Takže v tomto smere nemá moc veľké ambície v porovnaní s väčšinou konkurentov.

Avizované elektromobily

Suzuki chystá pre domácich trh 6 elektromobilov, ktoré začnú prichádzať na trh tento rok. Medzi nimi nájdeme komerčné aj osobné „minivozidlá“ (zrejme tzv. kei cars) či kompaktné SUV-čka.

suzuki elektromobily

Zdroj: Suzuki

India môže očakávať taktiež 6 plne elektrických modelov, počnúc SUV, ktoré vzíde z nedávno predstaveného konceptu Suzuki eVX.

suzuki elektromobily

Zdroj: Suzuki

Európa sa dočká od budúceho roku 5 elektromobilov. Vrátane subkompaktných modelov (segment B) a SUV-čiek. Jedným z nich bude aj obľúbený malý offroad Jimny s elektrickým pohonom. Ďalším z modelov by malo byť SUV na báze 4,3-metra dlhého koncept eVX, ktorý bol vybavený 60-kWh batériou či pohonom 4×4. Toto vozidlo má prísť na trh v roku 2025. Do roku 2030 pritom Japonci očakávajú, že elektromobily budú tvoriť 80 % z ich celkových predajov v Európe.

suzuki elektromobily

Zdroj: Suzuki

Spoločnosť Suzuki tiež uviedla, že v rámci domácich závodov chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2035 a že chce prehĺbiť spoluprácu so spoločnosťou Toyota.

Zdroj: Suzuki

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Suzuki predstavilo model eVX, z ktorého vzíde prvý elektromobil značky. „Učiť“ sa chce od Toyoty
Peugeot oznámil elektromobily s dojazdom až 700 km a transformáciu na čisto elektrickú značku
Suzuki testuje elektromobil, ktorý má stáť necelých 11 000 €

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár