Peugeot oznámil elektromobily s dojazdom až 700 km a transformáciu na čisto elektrickú značku

3

Automobilka Peugeot dnes predstavila svoj plán elektrifikácie v rámci projektu E-LION, ktorý je „reakciou na potreby meniaceho sa sveta“. Avizuje pritom postupnú transformáciu na čisto elektrickú značku, 4 nové elektromobily v priebehu 2 rokov, cenovo dostupné BEV so životnosťou vyššou ako v prípade spaľovákov či konverzie spaľovacích áut na elektrické.

Peugeot si dal v rámci projektu E-LION za cieľ, aby ešte tento rok bol každý jeho model elektrifikovaný. V roku 2025 má mať už „100-% elektrickú ponuku“ a v roku 2030 plánuje v Európe predávať už len elektrické vozidlá. A na globálnej úrovni chce dosiahnuť nulové emisie uhlíka do roku 2038.

Chystané elektromobily

Spomínané ciele Peugeot podporí v najbližších 2 rokoch 4 novými elektromobilmi – Peugeot E-308 (aj vo verzii SW, čo je „kombi“), E-408, E-3008 a E-5008. Asi neprekvapí, že kompaktný hatchback/“kombík“ E-308 dostane nový koncernový pohonný systém známy aj z iných modelov od Stellantisu, ktorý ponúkne výkon 115 kW či 54-kWh batériu a v prípade tohto konkrétneho modelu zabezpečí dojazd 400 km.

Kompaktné elektrické SUV Peugeot E-3008, ktoré ako prvý model využije novú platformu STLA Medium, bude odhalené v 2. polovici tohto roku. Ponúkne viacero pohonných jednotiek, vrátane dvojmotorovej a dojazd až 700 km. A krátko po tomto modeli sa dočkáme o triedu väčšieho SUV Peugeot E-5008.

Peugeot zdôrazňuje, že v prípade elektrických áut sa zameriava na batériové elektromobily, pričom tie vyvíja s dôrazom na efektivitu, teda čo najnižšiu spotrebu. Na ich palube pritom nájdeme moderné technológie, vrátane možnosti aktualizácie softvéru na diaľku, tzv. OTA (to zrejme platí pre nové platformy).

Francúzi v prípade elektromobilov spomínajú aj cenovú dostupnosť. Tú majú zabezpečiť napr. „výhodné“ programy zamerané na predplatné a prenájom týchto vozidiel.

Dlhšia životnosť áut aj vďaka konverziám

V centre pozornosti Peugeotu má byť taktiež udržateľnosť. Preto sa bude spoločnosť snažiť, aby budúce elektromobily v rámci svojej životnosti výrazne prekonali spaľovacie autá, ktoré podľa francúzskej značky „vydržia“ 15 rokov. Budúce elektromobily pritom majú zvládnuť 20 až 25 rokov.

V rámci snáh zameraných na udržateľnosť, Peugeot chystá aj program konverzií spaľovacích áut na čisto elektrické (batériové), čím chce predĺžiť ich životnosť.

Zdroj: Peugeot

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Slovenský“ Peugeot e-208 ponúkne vyšší dojazd a výkon vďaka novej technike
Honda zakladá novú divíziu pre urýchlenie svojej elektrifikácie
Peugeot predstavil elektrický model 308. Vrátane prvého európskeho „e-kombi“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár