Suzuki testuje elektromobil, ktorý má stáť necelých 11 000 €

0

Po indických cestách sa už preháňajú testovacie prototypy elektromobilu Suzuki Wagon R EV. Do predaja sa dostane budúci rok, pričom jeho hlavnou zbraňou bude zrejme cena.

Maruti Suzuki Wagon R je malý 5-dverový hatchback (rázvor 2,4 m), ktorého 1. generácia sa začala vyrábať v Indii už v roku 1999. Jedná sa pritom o 6. najpredávanejší automobil na tamojšom trhu. A aj vzhľadom k tomu, že India patrí ku krajinám s najviac znečisteným ovzduším na svete, nie je prekvapením, že výrobca chystá jeho plne elektrickú verziu.

Indický Autocar informuje, že v čase uvedenia na trh by mohol tento elektromobil stáť v Indii menej ako 8 700 €. A to po započítaní dotácií, ktoré by mali byť dostupné v roku 2020. Ak by prišlo na tamojší trh teraz malo by vyjsť cca na 9 300 €. Aktuálna výška dotácií je pritom 1 500 až 1 700 €. Tzn., že plná cena elektromobilu Suzuki Wagon R EV by mala byť do 11 000 €.

Lacné elektromobily s kompromismi

Suzuki Wagon R EV je ďalším dôkazom, že keď je treba, vie automobilka vyrobiť cenovo dostupný elektromobil. Nezaobíde sa to však bez kompromisov. Elektrická verzia síce vychádza zo 6. generácie modelu z roku 2017, avšak platforma vozidla bude zrejme podstatne staršia.

Elektromobil by sa síce mal dočkať redizajnu, ako aj nových technológií a výbavy, zmeny však kvôli šetreniu nákladov zrejme nebudú veľké. V súvislosti s novinkou sa hovorí o novom dotykovom displeji a infotainmente, vďaka ktorému nájdeme na palube systémy Android Auto a Apple CarPlay.

Najväčším kompromisom však bude logicky dojazd, keďže ten zavisí najmä od kapacity batérie, pričom platí, čím väčšia, tým drahšia. Dojazd Suzuki Wagon R EV tak nebude reflektovať najnovšie trendy, avšak má byť schopné prejsť na jedno nabitie viac ako 200 km. A to by mohlo postačovať väčšine vodičov.

Dostupnosť

Čo sa týka dostupnosti elektromobilu mimo Indie, je zrejme málo pravdepodobné, že sa dostane v rovnakej podobe do Európy. Dôvodom môžu byť napríklad bezpečnostné normy. Avšak netreba hádzať flintu do žita.

Cenovo dostupného elektromobilu od Suzuki by sme sa mohli dočkať v „upgrade-ovanej“ podobe. Podobne ako v prípade modelu Renault Kwid, čo je v podstate Dacia Sandero, ktorá sa predáva v Indii, Brazílii či na Strednom východe.

Renault pritom chystá jeho elektrickú verziu, ktorá má stáť 8 500 $. Dostupná má byť síce na rovnakých trhoch ako konvenčné vozidlo, avšak Renault predstavil v minulom roku elektrický koncept Renault K-ZE, ktorý svojimi líniami nápadne pripomína model Kwid, resp. Sandero, avšak nesie modernizovaný dizajn, pričom nie je vylúčený jeho predaj v Európe. Ako prví sa ho však dočkajú Číňania.

Zdroje: Autocar India, Electrek, titulná fotografia: Maruti Suzuki

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobil od Dacie má byť “šokujúco” cenovo dostupným
Do Európy mieri malý úžitkový elektromobil za 5 000 €
Rumuni pracujú na elektromobile za 13 700 €. Inšpiroval ich Elon Musk

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár