„Hviezdny“ internet Elona Muska, Starlink, je už dostupný aj na Slovensku. Čo cena?

13

Vysokorýchlostný satelitný internet Starlink od spoločnosti SpaceX, za ktorou stojí Elon Musk, je už dostupný aj na Slovensku. Aké parametre ponúkne a čo cena?

Jedným z cieľov Elona Muska je pokryť celú planétu vysokorýchlostným internetom s nízkou latenciou, aby neboli ukrátené odľahlé či pre bežných poskytovateľov ťažko dostupné lokality o kvalitný internet, resp. vôbec internetové pripojenie.

Riešenie prostredníctvom tisícov satelitov umiestnených na obežnej dráhe Zeme a pozemných prijímačov pritom umožňuje zobrať si vysokorýchlostný internet so sebou. Napr. na chatu či dokonca na expedíciu do odľahlých kútov našej planéty.

Za projektom Starlink je známa aerokozmická spoločnosť SpaceX, ktorá si sama vyrába satelity aj pozemský hardvér. Podľa Tesmanian Tesla nedávno zverejnila, že na nízkej obežnej dráhe Zeme už krúži takmer 2 000 satelitov Starlink.

Celkovo ich má byť 12 000, čo ešte nejakú dobu potrvá. Avšak celá planéta má byť pokrytá internetovým pripojením podstatne skôr. Prezidentka a COO spoločnosti SpaceX Gwynne Shotwell na jar minulého roku uviedla, že globálna konektivita by mohla byť zabezpečená už za niekoľko mesiacov. Treba však počítať s tým, že pripojenie bude v rámci každej lokality limitované určitým počtom používateľov, ako aj s tým, že rýchlosť bude podstatne nižšia, ako je cieľová, aj keď stále viac ako dostačujúca.

Včera spoločnosť SpaceX oznámila, že poskytuje internetové služby pre viac ako 145 000 používateľov v 25 krajinách. A to vrátane Austrálie, Rakúska, Belgicka, Kanady, Čile, Dánska, Francúzska, Nemecka, Írska, Talianska, Mexika, Holandska, Nového Zélandu, Portugalska, Španielska, Švajčiarska, USA a Veľkej Británie. No a čerstvo to platí aj pre Česko a najmä Slovensko.

Už aj na Slovensku

Ako informuje Tesmanian na základe príspevkov zo siete Reddit, spoločnosť SpaceX tento týždeň upovedomila záujemcov zo Slovenska, ktorí sa prihlásili na odber súvisiacich noviniek, že služba Starlink bude dostupná v ich oblasti. Podľa SpaceX majú očakávať rýchlosť sťahovania medzi 100 Mb/s a 200 Mb/s a latenciu 20 ms v rámci väčšiny lokalít.

Pre porovnanie uvádzame cieľové rýchlosti, ktoré majú byť dostupné, keď bude satelitná sieť kompletná. A to 10 Gb/s a latencia do 30 ms v rámci celého sveta. K súčasnej rýchlosti pritom treba povedať, že tá by mohla byť aj vyššia, ako sa avizuje. Už na jar minulého roku, kedy mala byť dostupná rýchlosť 50 až 150 Mb/s, niektorí používatelia zo sveta hlásili dokonca až 400 Mb/s. Každopádne v rámci odľahlejších oblastí, kde nie je dostupné vysokorýchlostné internetové pripojenie, bude určite aj 100 Mb/s viac ako vítaná hodnota.

Dostupnosť v rámci konkrétnej lokality je možne overiť prostredníctvom oficiálnej web stránky Starlink.com. Malo by byť pokryté celé Slovensko, treba si však uvedomiť, že množstvo používateľov v rámci jednotlivých lokalít je zatiaľ limitované, pričom platí, „kto skôr príde…“

Čo sa týka cien za služby Starlink, tie sú aktuálne dosť vysoké – mesačný poplatok za internetovú službu: 99 €, cena potrebného hardvéru: 499 € a cena za doručenie hardvéru 84 €. Ide však o prvotné ceny, ktoré budú s najväčšou pravdepodobnosťou vďaka optimalizácii nákladov a pribúdajúcim používateľom významne klesať.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk hovoril o tom, kedy SpaceX pristane na Marse a prečo je to pre ľudstvo dôležité
SpaceX podpísal dohodu s americkou armádou ohľadom Starlinku
Muskov SpaceX má byť 2. najhodnotnejšou súkromnou spoločnosťou na svete

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

13 komentárov

 1. Uff! Keby som býval niekde na kopaniciach, bez akejkoľvek inej možnosti internetu, tak prosím.
  Tam by som zasa nemal problém s parkovaním (a nabíjaním BEV), ako na panelákovom sídlisku bez garáže. Tu mám zase internet za pár drobných.
  Všetko má svoje pre a proti.
  No čo už…

 2. Paradoxom je, že momentálne ešte stále tie kopanice niesú pokryté. Zatiaľ som našiel stále viac miest, kde sa nedá starlink objednať ale o pár kilometrov ďalej už áno. Slovensko zatiaľ nieje 100% pokryté.

 3. Dostupnost bola zrejme mienena len geograficky. Ked je 99€ velmi vela pre nas tak v afrike to bude totalna fantasmagoria .. na hw nezarobia ani za cely svoj zivot.

  • V praxi to je aj naopak 🙂 Satelitný internet využívajú aj chudobné oblasti v Afrike, ale skladajú sa naňho viaceré domácnosti, častokrát celá dedina. Býva aj predmetom podpory pre školy od nadácií, štátu a podobne. Rozvádzajú si ho potom cez WiFi aj do priľahlých dedín. Navyše tento satelitný internet je oproti iným veľmi rýchly so super latenciou a relatívne veľmi nízkou cenou. Treba zdôrazniť cenu, tá je fantastická! Podobne sa rozmohli aj solárne ostrovy. Jednoducho moderná technika pomáha tam, kde by sme ju vôbec nečakali. A to je ten najkrajší príklad, keď moderné technológie slúžia ľudom, nie proti nim. Navyše pre najchudobnejších.

   Ono sa to nezdá, ale z pohľadu zvýšenia dostupnosti vzdelania v chudobných štátoch, toto bude možno top projekt storočia. Už dnes môžeme s vysokou istotou povedať, že to bude aspoň najlepší projekt desaťročia…

 4. Ja, byvam doslova v prdeli….ale internet som poriesil za 15 ecok cez O2 internet na doma….a tam kde nie je O2, tak tam ma zasa pokrytie orange…..ale 99 ecok davat je sialene….

  • V pondelok 17.01. Mi dorazil Starlink kit.
   Nakoľko bolo špatné počasie, zapojil som všetko až na druhý deň.
   Na aktivovanie som čakal do stredy. (vraj mali nejaké výpadky, za ktoré sa ospravedlnili).
   Momentálne dva dni testujem a som veľmi spokojný. Vo štvrtok bola u nás snehová búrka, satelitá TV nemala signál ale Starlink šlapal 50/40Mbps. Za pekneho počasia 250/50Mbps . Zatiaľ som veľmi spokojný. Ostatní operátori v našej obci neponúkajú nič použiteľné. (Telekom pevny 4/1Mbps, Telekom mobilný (datovo obmedzeny), Kinet – jedine WiFi 25/10Mbps – pri nepriaznivom počasí alebo večer pri pripojení viacerých účastníkov nepožitelné. Starlink je jediný, kto poskytuje normálne rýchlosti ale za 99e mesačne.

 5. Absolutne uplne mimo. Ako aj cela prasiva tesla. 99€ mesacne? 500€ za hw? Tu sa niekomu muselo silno grgnut. Ale tak made in musk, takze nic nove na svete. Akoze realne na slovensku ponukat nieco taketo je uplne mimo a aby blazon to zaplati. Uz aj to pripecene 4g je snad skoro vsade. Jasne live stream z gerlachu asi nepsravis ale staci mat mozog. A akoby tych satelitov nebolo malo tak tam herr musk ide naprqskat dlasich 12000. A tie ceny. Jedna basen.

  • Skylink pyta za aktivaciu svojho labilneho satelitneho internetu 389€ a za 40mbps platis 40€ mesacne. . V clanku pisu ze Muskove ceny su este neoptimalizovane cize pojdu dole. Treba si uvedomit ze cenovo sa to ludom s dostupnou optikou zatial neoplati samozrejme. Tu ide o oblasti, kde internet bezne dostupny nie je a tam sa to oplati dost. Je to nova technologia tak samozrejme ze je draha zatial. Telefon na ktorom sa hras by pred 15 rokmi stal tak 5000€.

Pridajte komentár