Elon Musk hovoril o tom, kedy SpaceX pristane na Marse a prečo je to pre ľudstvo dôležité

13

Ako vieme, hlavným životným cieľom Elona Muska je, aby urobil z človeka multi-planetárny druh. Plánovaná kolonizácia Marsu pomocou jeho spoločnosti SpaceX má byť pritom akýmisi zadnými vrátkami pre ľudstvo, v prípade že z rôznych dôvodov sa stane planéta Zem neobývateľnou. No a Musk nedávno hovoril na túto tému s Lexom Fridmanom, pričom okrem iného predostrel aj svoj najnovší hrubý odhad, kedy by mohla na Marse pristáť prvá posádka.

Na túto časť rozhovoru v rámci podcastu Lexa Fridmana upozornil web Tesmanian, ktorý nám v skratke najskôr priblížil aktuálny vývoj kozmickej lode Starship od SpaceX. Tá má byť schopná lietať na trase Zem – Mars a vyvíjajú ju tímy SpaceX v rámci svojej základne „Strabase Texas“.

Starship sa má stať „najvýkonnejšou nosnou raketou na svete“, ktorá dokáže dostať až 100 ton nákladu na obežnú dráhu. Na Mars má byť schopná dopraviť 100 pasažierov, ako aj vybavenie potrebné pre prežitie na povrchu červenej planéty. SpaceX sa pritom aktuálne začína zameriavať na vykonanie prvého letového testu na orbite, ktorý je naplánovaný na začiatok tohto roku.

Dlhé zamyslenie Elona Muska

No ale prejdime už k spomínanému nedávnemu rozhovoru Elona Muska na tému letu na Mars a jeho kolonizácie. Musk pritom dostal aj úplne základnú otázku, a to, kedy podľa neho SpaceX „vysadí“ na Marse ľudskú bytosť. Potom nasledovalo Muskovo 20-sekundové mlčanie a premýšľanie, po čom povedal, že v najlepšom prípade sa tak stane o 5 a v horšom prípade o 10 rokov.

Ako sme si už zvykli, aj tento Muskov projekt sa napokon posúva, čo však nie je vzhľadom na jeho výnimočnú náročnosť žiadnym prekvapením. Primárnym faktorom, ktorý podľa Muska ovplyvňuje časovú os, je vývoj kozmickej lode Starship, ktorá má byť podľa neho rádovo najkomplexnejšou a najpokročilejšou raketou, aká kedy bola vyrobená. A dodal, že žiadna aerokozmická spoločnosť doteraz nevyvinula plne znovupoužiteľnú raketu s plánovanými schopnosťami Starship.

Výzvou je pritom aj to, aby bola vesmírna loď nákladovo efektívna, pretože inak na zabezpečenie letenky na Mars „nám“ nebude stačiť akékoľvek množstvo peňazí. SpaceX musí najskôr zvládnuť úlohu minimalizácie jednotkových nákladov na vynesenie nákladu na obežnú dráhu a potom na jeho prepravu na Mars.

Záložný plán čo najrýchlejšie

Elon Musk tiež zdôraznil, že nechce na Marse zapichnúť vlajku a potom sa naň nevrátiť 50 rokov, tak ako je tomu v prípade pristátia na Mesiaci. Zámerom je totiž udržateľná prítomnosť ľudí na červenej planéte. Šéf SpaceX, Tesly a ďalších inovatívnych spoločností pritom opäť zopakoval, že si myslí, že človek sa musí stať multiplanetárnym druhom.

Podľa neho Zem pravdepodobne skôr či neskôr zažije nejakú katastrofu. A to či už dôsledkom vlastnej činnosti alebo externej udalosti, akou bola napr. pohroma, ktorá vyhladila dinosaury. A dodal, že ak by sa nám ako zázrakom nič podobné nestalo, tak expanzia Slnka pravdepodobne urobí našu planétu v ďalekej budúcnosti neobývateľnou.

spacex kolonizacia marsu

Zdroj obrázku: SpaceX

Spomína pritom horizont 5 miliárd rokov, čo podľa neho nie je tak veľa, ako by sa mohlo zdať. Treba si totiž uvedomiť, že Zem vznikla pred 4,57 miliardami rokov, takže by to znamenalo, že sme veľmi zhruba niekde v polovici jej „obývateľnosti“.

V celom kontexte si pritom Musk myslí, že ohľadom hľadania alternatív pre žitie mimo Zeme treba konať čo najrýchlejšie, pretože okno takýchto príležitostí nemusí ostať otvorené dlho, aj keď dúfa, že opak bude pravdou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk chce sedieť v rakete na Mars. Koľko má stáť letenka?
Musk stavia „na dvore“ loď, ktorou chce kolonizovať Mars
Elon Musk sa vyjadril na tému vozidla Tesla určeného pre misiu na Mars

Musk zapája do projektu kolonizácie Marsu tri svoje spoločnosti
Elon Musk predá akcie spoločnosti Tesla, aby mohol kolonizovať Mars

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

13 komentárov

 1. To, čo robí Musk je pre „každú“ civilizáciu samozrejmé! Je otázkou schopností, techniky a finančných prostriedkov, kedy sa to podarí!

  Druhou otázkou je, koľko by sme sa mali dnes venovať kolonizácii Marsu a iných planét, a koľko by sme mali venovať času a prostriedkov kvalite života na Zemi, uchovaniu a zlepšeniu stavu pevnín a oceánov. Ľudstvo sa premnožilo a devastuje svoju planétu, Správame sa ako agresívne vírusy! Kolonizovať a využiť územie, nadmerne sa rozmnožiť, a pritom všetko dookola zničiť! Ani súčasná elektomobilizácia a obnoviteľné zdroje dosť neriešia. Je to smutný vzorec správania sa pre inteligentné bytosti, a zatiaľ je zmena stále v nedohľadne !!! Časom tak zrejme dopadnú aj naše, dnes vznešené, ciele kolonizácie Marsu ……

   • Áno, to čo sú vznešené ciele našej civilizácie, čomu venujeme úsilie, vedomosti, čas a prostriedky, nemusí byť všeobecne prospešné! Kto vie ako našu existenciu a počínanie na Zemi, ak sú, vidia iné bytosti ….

  • Musím súhlasiť stebou, ľudia si myslia že táto nádherná modrá planéta, ktorá nepotrebuje teraformaciu ani kolonizaciu. Potrebuje akútne spoločnosť reštrukturalizovať, ľudia by sa mali vzdať komfortu a megalomanie, vzdať sa túžby vládnuť… Áno vzdať sa materiálnych veci bankových účtov, tým mám na mysly že každému jeden účet by mal stačiť, veď algoritmom si riadime transakcie, obchod atď. Zaobstarať si nulové domy bytovky pre populáciu a poprvé starať sa o našu jedinú vzácnosť – príroda.
   Ja som veľký fanúšik vesmírneho programu ale nie pre to aby sme opúšťali Zem potom Mars, Titan a všade po sebe nechať odpadky. Či recykláty ktoré sa nakoniec stanú odpadkami v retazci. Chránme našu planétu najprv!!! A Musk prečo nespomína pralesy v Amazonii? Asi to necháva Bezosovi Bude sa pozerať z nejakej Martanskej kolónie s frustrovaným pocytom, ako to tu premeníme na púšť a válečnú zónu? Tam by mohol pomáhať lebo má na to moc aj financie… Bohužiaľ len chudobný ako ja si nad tým lámu hlavy… Možno Mars už mal svoju šancu pred miliónmi rokov. Teraz sme na zemi tak sa spojme a chovajme sa ako ľudia a verte mi dokázali by sme zázraky spoločne. Netreba plakať treba niečo zachrániť ešte je čas. Ďakujem pozemštania.

 2. Keď tvrdí, že o 5, max. o 10 rokov pristane človek na Marse, tak stratil úplne cit pre realitu. Áno,raz to príde, ale určite nie tak skoro. A kolonizácia Marsu? To už môže len vymletá hlava tvrdiť. A môže mať miliónov,koľko chce. A rozprávať o voľajakej katastrofe… Však čo môže postihnúť Zem, tak môže aj Mars. Potom kde pôjde?

Pridajte komentár