Rusi pohrozili pádom vesmírnej stanice ISS na Zem a sťažujú sa na Muska kvôli Starlinku. Čo na to Musk?

4

Šéf vesmírnej agentúry Ruskej federácie sa vyjadril k téme prípadných sankcií v oblasti vesmírneho programu. A to aj „upozornením“ na možné zrútenie medzinárodnej vesmírnej stanice ISS na Zem. Na to, ale aj na výčitku Ruska voči podpore Ukrajiny prostredníctvom satelitného internetu Starlink, reagoval Elon Musk, ktorý ohľadom Starlinku tiež opätovne komunikoval s ukrajinským podpredsedom vlády.

Sankcie voči Rusku súvisiace s rozpútaním vojny na Ukrajine sa teoreticky môžu týkať aj ruského vesmírneho programu. A na prípadné sankcie zo strany USA v tejto veci reagoval ešte v prvý deň vojny aj prostredníctvom siete Twitter šéf vesmírnej agentúry Ruskej federácie („Roscosmos“), Dmitry Rogozin, na čo upozornil portál Cleantechnica.

Ten sa v sérii tweetov okrem iného pýta na to, kto po prípadnom zablokovaní spolupráce s jeho agentúrou zachráni medzinárodnú vesmírnu stanice ISS pred nekontrolovateľným zostupom z obežnej dráhy a pádom na územie USA alebo Európy. Rusi pritom v rámci ISS zabezpečujú aj korekcie jej dráhy.

Šéf Roscosmosu dodal, že existuje tiež možnosť, že 500-tonová konštrukcia spadne na Indiu a Čínu, pričom by za ohrozenie týchto krajín niesli zodpovednosť tí, čo zavedú sankcie. Pýta sa tiež, či „sme“ na tieto hrozby pripravení a tiež uvádza, že ISS nelieta nad Ruskom.

Rogozin podľa vlastných slov dáva len „priateľské rady“, pričom navrhuje tiež kontrolu zdravia tých, čo rozhodujú o sankciách, zodpovedné správanie a odmietnutie prípadných sankcií, kým ešte existuje partnerstvo v tejto oblasti.

Zaujímavé pritom je, že na tieto tweety po 2 dňoch reagoval Elon Musk. A to zverejnením loga jeho úspešnej aerokozmickej spoločnosti SpaceX, ktorá okrem iného lieta aj na ISS. Tým pritom zrejme odpovedal na prvú spomínanú Rogozinovu otázku. Otázkou teda tiež je, či bezpečné udržanie ISS na obežnej dráhe je naozaj tak závislé od Rusov, ako tvrdí šéf Roscosmosu.

Výčitka aj voči Starlinku

Ako vieme, Elon Musk na prosbu ukrajinského podpredsedu vlády zabezpečil Ukrajine internetové pripojenie Starlink. Aj na to pritom reagoval spomínaný šéf vesmírnej agentúry Ruskej federácie Dmitry Rogozin. A to v štátnej  „propagandistickej“ televízii Russia Today. Jeho slová pritom cez Twitter citovala ruská používateľka tejto siete.

V citácii sa uvádza, že Elon Musk prichádza s internetom Starlink na Ukrajinu v čase, keď tam Rusko „realizuje svoje najvyššie národné záujmy“ (poznámka redakcie: zvláštne pomenovanie pre nevyprovokovanú vojnu voči Ukrajine). Rogozin sa pritom sťažuje, že Starlink bol predtým označovaný ako civilný.

A aj na toto reagoval Elon Musk, a to ironickým tweetom: „Ukrajinský civilný internet sa potýka s podivnými výpadkami – že by zlé počasie? – takže SpaceX pomáha s jeho opravou.“

Rady ohľadom napájania Starlinku

V súvislosti so Starlinkom dával Musk aj rady, a to ukrajinskému podpredsedovi vlády Mykhailovi Fedorovovi, ktorý pred pár dňami požiadal šéfa SpaceX o zabezpečenie internetovej služby Starlink pre Ukrajinu. Fedorov sa tentokrát cez Twitter pýtal na alternatívu voči generátorom, ktoré teraz na Ukrajine napájajú Starlink a služby zachraňujúce životy.

Elon Musk mu odporučil solárne panely + batérie, pretože nemajú tepelnú stopu, neprodukujú dym a nie sú závislé od paliva.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk posiela na Ukrajinu terminály Starlink, aby pomohol zabezpečiť internet
Nabíjačky Tesla Supercharger v okolí Ukrajiny sú teraz zdarma
„Hviezdny“ internet Elona Muska, Starlink, je už dostupný aj na Slovensku. Čo cena?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Ak to všetko prežijeme, musia „naši“ stratégovia urobiť, čo doteraz vďaka neschopným politikom včítane tých z Bruselu, neurobili, navrhnúť a zrealizovať max. nezávislosť EU od Ruska a iných podobných nemenovaných krajín!!! Pánboh nám pritom pomáhaj! ….

Pridajte komentár