Elon Musk posiela na Ukrajinu terminály Starlink, aby pomohol zabezpečiť internet

11

Ukazuje sa, že satelitný internet Starlink od SpaceX môže byť veľkým prínosom aj v prípade katastrof. Nepredpokladali sme však, že žiaľ aj vojnových. Každopádne Elon Musk zareagoval na výzvu ukrajinského podpredsedu vlády a aktivoval službu Starlink, plus poslal na Ukrajinu ďalšie terminály.

Spoločnosť SpaceX minulý mesiac oznámila, že poskytuje internetové služby Starlink pre viac ako 145 000 používateľov v 25 krajinách. A to vrátane Austrálie, Rakúska, Belgicka, Kanady, Čile, Dánska, Francúzska, Nemecka, Írska, Talianska, Mexika, Holandska, Nového Zélandu, Portugalska, Španielska, Švajčiarska, USA a Veľkej Británie. Krátko na to pribudli medzi tieto krajiny aj Česko a Slovensko.

No a zdá sa, že vojna na Ukrajine „urýchlila“ spustenie tejto služby u našich východných susedov. Podpredseda ukrajinskej vlády a minister pre digitálnu transformáciu Ukrajiny Mykhailo Fedorov vyzval prostredníctvom siete Twitter Elona Muska, aby jeho krajine poskytli „stanice“ Starlink a oslovili príčetných Rusov, aby sa vzopreli (vojne).

Musk na to zareagoval slovami: „Služba Starlink je teraz na Ukrajine aktívna. Ďalšie terminály sú na ceste.“

Problém má mať najmä juh a východ

Táto pomoc sa bude určite hodiť, keďže na Ukrajine dochádza k prerušeniam internetového pripojenia. Podľa zdrojov agentúry Reuters bola dostupnosť internetu u našich východných susedov narušená najmä v južných a východných častiach krajiny, kde došlo k najťažším bojom.

Ondřej Bačina z kanálu „Tesláček Aiťáček“ na margo služby Starlink pre Ukrajinu uvádza, že tá zabezpečí konektivitu nezávislú od kybernetických útokov Ruska a energetickej siete Ukrajiny. Vyzdvihol tiež mobilitu systému a zrejme aj bezpečnosť („Putin doň nevidí“).

Čo sa týka krízového poskytnutia služieb Starlink, nejde o prvú, samozrejme bezplatnú pomoc svojho druhu. Ako informuje Tesla Drive Canada, spoločnosť SpaceX tak urobila už viackrát. Naposledy na ostrove Tonga po ničivej vlne cunami.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Hviezdny“ internet Elona Muska, Starlink, je už dostupný aj na Slovensku. Čo cena?
Filtre elektromobilov Tesla chránia pred biologickými útokmi a pomáhajú astmatikom
Elon Musk reagoval na výzvu, aby vďaka svojmu bohatstvu „vyriešil“ svetový hladomor

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

11 komentárov

 1. Presne to pasuje k Elonovej charizmatickej povahe. Pomôcť tam, kde sa to dá a kde je to možné.

  A veľmi sa mi páčila myšlienka „aby oslovili príčetných Rusov, aby sa vzopreli (vojne)“.
  Aj keď v totalitnom režime to býva veľmi zložité. Kto sa tam vzoprie, toho jednoducho „postavia k múru“…

  • Je to pán a vie pomôcť ľuďom v núdzi škoda,že ostatní taký boháči sú není ako on,že nedokážu pomôcť a majú miliardi a nepochopia chudákov chudobných

 2. Ale ja mám pocit,že takýto totalitný režim nastal už aj na Slovensku, pretože všade tam ,kde sa zrušila sloboda slova nastúpil totalitný režim .História sa nedá oklamať a pravda skôr neskôr vypláva na povrch ! Slovensko po tzv. nežnej revolúcii muselo okamžite zaplatiť USA a Anglicku vojenské náklady za československých vojakov pôsobiacich za 2-hej svet. vojny v Anglicku ! Boli to miliony dolárov a libier !! Ešte raz za vojakov ,ktorí to zaplatili vlastnou krvou !? Hneď nato sa zlikvidovala väčšina podnikov a tie lukratívne ,čo ostali,prešli do amerických rúk .Behom krátkej doby západ komletne obsadil všetky média !! Mám ďalej pokračovať ?? Slovensko je tak strašne zadĺžene /vyše 60 % HDP / , že po stránke hospodárskej sme prakticky prestali existovať a západ si s nami môže robiť čo chce !? Toto je súčasná realita Slovenska .Bohužial to neni žiaden výmysel ale holá skutočnosť z histórie !

  • A ja mám pocit že lieky čo ti dal doktor sú slabé. Treba zvýšiť dávku aby sa halucinácie a paranoja neobjavovala. Plus prestať navštevovať konšpiračné weby. A západ za nič nemôže za všetko sú predsa zodpovedné židojašteri!!

  • bla bla bla,,,tie podniky nikto nezlikvidoval,,zlikvidovali sa same svojou nekonkurencieschopnostou vo volnom trhovom prostredi…aj zvysok vasich vyplodov su blbosti na urovni absolventna vysokej skoly zivota..

 3. Mário,si mladý a internet je tvoja druhá inteligencia !? Prečo si nenaťukáš aspoň jedno video od Pavla Ľuptáka , aby si si trošku rozšíril tvoj obzor ?? Ale pozor ,vyžaduje si to trochu vyššie IQ ! Ale to predsa máš -či nie?? Napríklad si od neho pozri : História peňazí 3 a pokračovanie alebo Euru zvoní umieráčik !? Ale ešte raz upozorňujem ,vyžaduje to vyššie IQ ?? Malo by sa to povinne vyučovať na školách, aby mladí ľudia vôbec pochopili, čo je to kapitalizmus a jeho ekonomický systém . V tých videách od P.Ľuptáka sú len holé fakty vysvetlené pololopatickou formou – žiadne záludnosti ani výmysly ,tak sa toho neboj !

  • JS premudrely, melies piate cez deviate, zapadna demokracia ma daleko od dokonalosti, ale ked je taka zla preco zlaticko nejdes byvat do Ruska, alebo taka Severna Korea som pocul ma tiez skvele ubytovanie…navyse s benefitom ze ked tam skusis napisat taketo hluposti, namiesto hejtovania inym ucastnikom discusie scernas v base pripadne jednoducho zmiznes….

 4. Platí pravidlo ,že neznalosť zákona neomlúva ! A ja to posuniem ďalej , že neznalosť hospodárskej situácie Slovenska neomlúva . Prečo ?? Slovensko ,aby hospodársky fungovalo ,si musí každý rok požičať,ale podľa súčastných bankových predpisov , si nemôže požičať od národnej banky ale od iných súkromných bánk ! Všetko ,čo sa od nežnej revolúcie postavilo, sa muselo požičať od súkromných bánk a tým sa to musí splácať ,samozrejme cez úrok !? Náš štát si musí požičiavať na samotný chod štátu ,tzn.chod štátnych inštitúcii /nemocnice,súdy …./ Reálny stav je ,že už vyše 61 % HDP tvorí dlh štátu a ten sa každým rokom navyšuje , pretože aby Slovensko móhlo finančne fungovať ,musí si každý rok znovu požičať . Ale to sa musí aj splácať!!!Splácať súkromným bankám !! A v takejto situácii si teraz Slovensko zainvestovalo -realne požičalo vyše miliardy eur na nákup vojenskej techniky !? Teraz ,za súčasnej hospodársky zúfalej situácie .Ale znovu,to neni výmysel ale holá skutočnosť !? A nezaujímajú ma ostatné západné štáty ale konkrétna situácia na Slovensku, kde žijem a z môjho pohľadu sa mi žije čoraz horšie !

  • A čo teraz??? Robí to každá krajina a Slovensko je na tom ešte skvelo. Sa pozri aký veľký dlh má USA a nevidím že by mali akýkoľvek problém. Áno tento systém je na ho… ale to je asi tak všetko. Ale taký úžasný skvelý ekonóm ako ty už vie ako zmeniť. Jediné čo sa dá je snažiť sa takisto priživiť na systéme a zarobiť pre seba. No nič teba je tu vážne škoda a mal si byť dávno ministrom financií. Ty už určite vieš ako rozdať viac ako máš a zároveň si nepozicat!

 5. No to vyššie IQ by sa zišlo najviac tebe. Možno by si pochopil že netreba dôverovať ľuďom ktorí majú ekonomickú školu života ale reále ekonomické vzdelanie. Myslím že jedno video som od neho videl a nezvládol som tie hovadiny počúvať do konca. Okrajovo sa zaujímam aj o ekonómiu a ekonomiku takže mám aký taký prehľad. Oveľa lepšie to robí Ekonomika ľudskou rečou čo je kvalitný kanál o ekonomike. Treba rozšíriť znalosti a získavať informácie z viacerých zdrojov.

Pridajte komentár