Nabíjačky Tesla Supercharger v okolí Ukrajiny sú teraz zdarma. Týka sa to aj SR a vozidiel iných značiek | Doplnené: S pomocou prichádza aj Greenway

0

V týchto dňoch je potešiteľné aspoň to, že príčetní ľudia, organizácie, spoločnosti a ďalší nie sú ľahostajní voči tomu, čo sa deje na Ukrajine a rôznymi spôsobmi pomáhajú obyvateľom tejto krajiny. Či už priamo alebo nepriamo. Prvé kroky už robia aj spoločnosti Elona Muska, vrátane Tesly. Samotný Musk pritom pomerne nedávno prispel na charitu akciami v hodnote miliárd dolárov. No a pomoc dnes ohlásila aj slovenská nabíjacia sieť Greenway.

Łukasz Średnicki zdieľal cez Twitter e-mail od spoločnosti Tesla, ktorá v ňom informuje, že od dnes začínajú so sprístupňovaním bezplatného nabíjania na vybraných nabíjacích staniciach Tesla Supercharger v okolí Ukrajiny, upozornil Sawier Merritt. Nabíjacia sieť má pomôcť s bezpečným prepravením vojnových utečencov z Ukrajiny. Mnohí dobrovoľníci totiž používajú elektromobily. Dočasné bezplatné nabíjanie pritom Tesla poskytuje bežne, najmä v prípade lokalít zasiahnutých prírodnými katastrofami.

Bezplatné nabíjanie sa „na začiatok“ týka nabíjacích staníc Supercharger v Trzebownisku (Poľsko), Miškovci (Maďarsko), Debrecíne (Maďarsko) a Košiciach. Čiže staníc, ktoré sú najbližšie k ukrajinským hraniciam (na Ukrajine nie sú stanice Supercharger). Dá sa pritom predpokladať, že toto sprístupnenie by sa mohlo rozšíriť aj ďalej, vrátane ďalších nabíjacích staníc na Slovensku (Liptovský Mikuláš, Sielnica a Bratislava), aby bol zabezpečený transport elektromobilmi „zdarma“ aj do vzdialenejších miest, kde už je pripravené ubytovanie pre vojnových utečencov.

Aj pre iné ako Tesla vozidlá

Pozitívne tiež je, že možnosť bezplatného nabíjania majú aj elektromobily iných značiek ako Tesla. Prístup pre iné vozidlá pritom Tesla začala testovať len pomerne nedávno. Najskôr v Holandsku na vybraných staniciach. Neskôr Tesla oznámila, že túto možnosť rozšírila do Francúzska a Nórska, pričom v rámci Holandska sú už prístupné všetky nabíjacie stanice Tesla Supercharger.

Vodiči elektromobilov iných značiek potrebovali na prístup mobilnú aplikáciu. V prípade spomínaných aktuálne bezplatných Superchargerov v okolí Ukrajiny to však podľa Tesla Drive Canada nie je potrebné, čo je úplne logické. Vodiči však musia počítať s tým, že káble na týchto staniciach sú netypicky krátke, a tak v prípade „nevhodne“ umiestneného portu vozidla voči stojanu môžu mať problém.

Taktiež nie všetky nabíjacie stojany musia byť vybavené nabíjacím konektorom CCS. Napr. v Košiciach to však nie je problém. Všetky 4 nabíjacie stojany majú konektor CCS a poskytujú výkon 250 kW, keďže ide o Supercharger verzie „V3“.

Sprístupnenie bezplatného nabíjania je ďalším krokom jednej z Muskových spoločností, ktorý súvisí s vojnou na Ukrajine. Ako sme informovali včera, jeho spoločnosť SpaceX aktivovala v rámci Ukrajiny satelitný internet Starlink a poslala do krajiny ďalšie terminály, ktoré zabezpečia internetové spojenie.

Ukrajine môže pomôcť aj Muskov „akciový“ dar

V súvislosti s Ukrajinou sme zvedaví, či sa jej nejako dotkne aj Muskov charitatívny príspevok z konca minulého roka. Musk totiž na charitu daroval vyše 5 000 000 akcií spoločnosti Tesla vo vtedajšej hodnote okolo 5,7 miliardy $, informovala agentúra Reuters na základe dokumentov SEC.

Nie je pritom známe, komu presne putovali tieto akcie. Podľa zdrojov Reuters je však pravdepodobné, že tie mohli byť poukázané  „darcovským fondom“, ktoré sa starajú o prideľovanie darov konkrétnym charitám. Je tak zrejme možné, že časť z tohto daru by mohla byť použitá aj na pomoc Ukrajine.

Doplnené: Pomoc hlási aj Greenway

Článok dopĺňame o text, ktorý obdržala naša redakcia v rámci e-mailu od poskytovateľa nabíjacích služieb (aj) na Slovensku – spoločnosti Greenway:

„Ako sme komunikovali v posledných dňoch, udalosti na Ukrajine sa nás veľmi dotkli a urobíme čo je v našich silách, aby sme pomohli. Rozhodli sme sa poskytnúť naše služby na podporu ľudí z Ukrajiny ako aj ľudí, ktorí im pomáhajú na najbližšie dva týždne zdarma.

Ruská agresia proti Ukrajine si vyžaduje zapojenie každého z nás. Nemôžeme zostať ľahostajní, každá pomoc sa počíta. Preto sme sa rozhodli podporiť utečencov cestujúcich elektromobilmi a tých, ktorí im chcú pomôcť. Od dnešného dňa budú po dobu dvoch týždňov nabíjacie služby pre ľudí z Ukrajiny v sieti GreenWay zadarmo. Navyše sa nám môže nahlásiť každý majiteľ elektromobilu, ktorý má v úmysle pomôcť s prepravou ľudí z Ukrajiny a my mu v našej sieti poskytneme bezplatné služby nabíjania. Stačí zavolať na naše číslo: +421 2 330 56 236 alebo zaslať e-mail na adresu: info@greenway.sk . Pre využitie tejto možnosti je potrebné byť registrovaný.

Podrobnosti o pomoci Ukrajine sú nasledovné:

  • Dva týždne od dnes – 28.2 – 13.3.2022
  • Vodič začlenení do pomoci musí byť zaregistrovaní cez Klientske centrum: +421 2 330 56 236 alebo e-mail: info@greenway.sk Nahláste nám číslo GreenWay karty ktorú budete používať, alebo prihlasovací Email ktorý používate v aplikácii.
  • Nabíjanie zdarma platí pre GreenWay stanice
  • Neplatí na staniciach v národnom alebo medzinárodnom roamingu
  • Nabíjania budú vo výslednej faktúre odpočítané
  • Zľava sa netýka poplatku za mesačný program“

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Jakob Härter/Flickr (CC BY-SA 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk posiela na Ukrajinu terminály Starlink, aby pomohol zabezpečiť internet
Elon Musk reagoval na výzvu, aby vďaka svojmu bohatstvu „vyriešil“ svetový hladomor
Lidl podstatne rozšíri svoju bezplatnú sieť nabíjacích staníc na Slovensku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár