NIO predstavilo superluxusnú vlajkovú loď ET9 s ultrarýchlym nabíjaním

3

Prémiová čínska „elektromobilka“ NIO pozdvihla svoj technologický aj konvenčný luxus na novú úroveň. A to vďaka obrovskému crossoveru Nio ET9. NIO pritom vyzdvihuje vynikajúci komfort, luxus v kabíne či výnimočný nabíjací systém a „jedinečný systém driven-by-wire“.

Spoločnosť NIO uvádza, že ich horúca novinka ET9 spája vyše 100 technológií NIO, z ktorých 17 má byť svetovou novinkou a 52 má patriť do kategórie špičkových. Celkovo pritom máme mať do činenia s 525 patentmi. A ET9 je prvým modelom, ktorý obsahuje interne vyvinutý 5-nm čip, ktorý má okrem iného umožniť autonómne riadenie.

Nio ET9 je tiež výnimočne veľký osobný elektromobil. Svedčia o tom rozmery 5 325 x 2 016 x 1 620 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvor 3 250 mm.

„Prvý driven-by-wire systém“

NIO vyzdvihuje aj podvozkový systém SkyRide, ktorý zahŕňa systém steer-by-wire, riadenia zadných kolies a plne aktívne odpruženie. Podľa čínskej automobilky má ísť pritom o prvý a jediný inteligentný driven-by-wire podvozok na svete. My dodávame, že Tesla minulý mesiac začala dodávať model Cybertruck so steer-by-wire, riadením zadných kolies a pokročilým vzduchovým odpružením.

900-V architektúra a ultrarýchle nabíjanie

Za pozornosť určite tiež stojí 900-V elektrická architektúra vozidla, ktorá dosahuje max. až 925 V a umožňuje neuveriteľný max. nabíjací výkon 600 kW. NIO pritom spomína získanie dojazdu 255 km (zrejme podľa cyklu CLTC) len za 5 min nabíjania. A aby to bolo možné, vyvinuli nabíjaciu stanicu s výkonom 640 kW.

Toto sú zhruba najpodstatnejšie informácie, ktoré zverejnila spoločnosť NIO prostredníctvom globálnej tlačovej správy. Web CnEVpost však na základe správ z Číny ponúka ďalšie zaujímavé informácie ohľadom predstavenej vlajkovej lode značky NIO.

nio et9

Zdroj: NIO

Vlastné batériové články a cena

Dozvedáme sa, že batéria vozidla má 120 kWh a obsahuje spoločnosťou NIO vyvinuté veľkoformátové cylindrické články 46105 s energetickou hustotou 292 Wh/kg. A známa je aj cena Nio ET9 v rámci predpredaja – 800 000 RMB, čo je v prepočte cca 102 000 €. Uvedenie modelu na trh je naplánované na začiatok roka 2025.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nio ET7 s novou batériou dosiahlo v teste dojazd 1 044 km
500-km dojazd za 15 min nabíjania avizuje automobilka Zeekr vďaka „zlatej“ LFP batérii
NIO má chystať „lacné“ elektromobily Firefly pre Európu
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. V tej cene to bude určite terno, hlavne keď v širokom okolí nee istuju tak výkonné nabíjačky. Kedy konečne začnú ponúkať rodinné ev do 30 000?

Pridajte komentár