Firma Elona Muska prezentovala pokroky v oblasti prepojenia mozgu a počítača

0

Jedna z mnohých firiem Elona Muska, Neuralink, prezentovala výsledky svojej práce za posledné 2 tajuplné roky. Zameriava sa pritom na prepojenie mozgu človeka so strojmi, napríklad počítačmi či smartfónmi.

Čo by ste povedali na technológiu, vďaka ktorej by ste mohli napísať SMS či e-mail len tým, že si ich znenie pomyslíte alebo na surfovanie po internete „silou mysle“, bez myši, klávesnice či dotykového displeja. Tak presne na tom pracuje Neuralink, pričom chce v budúcnosti zájsť ešte ďalej.

Spomínaná „sci-fi“ technológia je prvotne cielená na pacientov, ktorí trpia paralýzou. Neskôr by však mala byť k dispozícii ako bežný „komerčný produkt“. Spočiatku by mali byť spomínaní pacienti schopní napísať 40 slov za minútu. A to vďaka implantátom zavedeným do mozgu.

Počas prvej verejnej demonštrácie technológie, Neuralink ukázal, ako dokáže zaznamenať mozgovú aktivitu potkana. To je možné vďaka miniatúrnym elektródam, ktoré boli chirurgicky implantované pozdĺž neurónov a synapsií do mozgu zvieraťa.

Testovanie na ľuďoch zrejme budúci rok

Spoločnosť Elona Muska sa snaží získať povolenie od príslušných amerických úradov, aby mohli spustiť klinické testovanie na ľuďoch už v budúcom roku. „Ľudské“ rozhranie si vyžiada vyvŕtanie štyroch 8 mm otvorov do lebky pacienta, aby bolo možné vložiť implantáty, prostredníctvom ktorých bude môcť ovládať počítače alebo smartfóny pomocou myšlienok.

Snímače mozgovej aktivity by boli prepojené s malým zariadením implantovaným za uchom, a to prostredníctvom vlákien s hrúbkou 1/4 vlasu. A práve toto zariadenie by prenášalo pokyny ľudského mozgu do počítača a umožnilo tak jeho ovládanie.

Na zavedenie potrebných implantátov vyvinul Neuralink špeciálneho robota veľkosti grilu, ktorý zabezpečí, aby bol zákrok čo najmenej invazívny. Elon Musk hovorí, že v budúcnosti sa ľudia sami rozhodnú, či budú chcieť takéto zariadenie. Takže neskôr sa presunie z medicínskej do komerčnej oblasti.

Upload cudzieho jazyka či čítanie myšlienok

Musk však dodáva, že kým bude niečo také možné, uplynie mnoho rokov, pretože zavádzanie technológie bude veľmi pomalé. Prezident spoločnosti Neuralink Max Hodak dopĺňa, že v ďalekej budúcnosti by si mohli ľudia, ktorí podstúpia operáciu, stiahnuť do mozgu napríklad cudzí jazyk či komunikovať prostredníctvom vzájomnej výmeny myšlienok.

Neuralink má okolo 100 zamestnancov, ktorí sa zameriavajú najmä na oblasť vývoja materiálov a robotiky. Spoločnosť získala kapitál vo výške 150 miliónov $, pričom dvoma tretinami „prispel“ Elon Musk.

Zdroj: Bloomberg, titulný obrázok: Neuralink/Youtube

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Môže nahradiť raketa Elona Muska tradičné aerolinky?
Tesla Model 3 sa preháňala tunelom Elona Muska rýchlosťou 187 km/h
Tesly si samodiagnostikujú problém a automaticky predobjednajú náhradné diely

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár