Tesla Model 3 sa preháňala tunelom Elona Muska rýchlosťou 187 km/h

1

Spoločnosť Elona Muska, The Boring Company, pracuje na vývoji podzemných dopravných tunelov, ako aj tunelovacích mašín. Aktuálne máme možnosť vidieť, že spoločnosť pristúpila ku koncepčným zmenám svojho testovacieho tunela. Tesla Model 3 sa v ňom totiž preháňa v obrovskej rýchlosti bez pomoci koľajového systému a prídavných koliesok.

Frustrácia z dopravnej zápchy

To, čo kedysi mnohí považovali za žart, sa dostáva čoraz bližšie ku komerčnému využitiu. Koncom roka 2016, Elon Musk, frustrovaný z ďalšej dopravnej zápchy, prostredníctvom série tweetov avizoval, že postaví tunelovací stroj a založí firmu, ktorá bude raziť tunely kvôli rozvoju mestskej podzemnej dopravy.

Dnes už je jasné, že spoločnosť The Boring Company je na najlepšej ceste k tomu, aby naplnila pôvodné Muskove slová. Jeden z prvých vážnych dôkazov sme pritom mali možnosť vidieť v decembri minulého roka.

Zmeny v koncepcii

Vtedy Elon Musk demonštroval verejnosti systém podzemnej tunelovej dopravy v rámci losangeleského testovacieho tunela, ktorý leží v blízkosti jeho ďalšej spoločnosti SpaceXPôvodný plán zahŕňal platformu na prevoz vozidiel na báze „skateboardu“ či špeciálne elektrické „mikrobusy“ s podvozkom z Tesly Model X.

V rámci spomínaného demonštračného podujatia však prevážala ľudí tunelom Tesla Model X, a to pomocou vlastného pohonu, za použitia akýchsi pomocných koliesok. Tie zabezpečovali jej smerovanie po jednoduchom koľajovom systéme.

Stávka na jednoduchosť

A nedávno sme mohli vidieť, že The Boring Company svoj dopravný koncept zjednodušila ešte viac. V tuneli totiž vybudovala klasickú vozovku. Aktuálne máme k dispozícii video, ktoré zachytáva, ako sa v testovacom tuneli preháňa Tesla Model 3.

A to bez akýchkoľvek pomocných systémov. Jednoducho, ako diaľnici. Avšak podstatne vyššou rýchlosťou – až 187 km/h. Tunel dlhý cca 1,8 km prekonal spomínaný elektromobil asi za 1 minútu. Nasledovné video z minulého mesiaca pritom ukázalo, že tunel výrazne urýchľuje prepravu v rámci mesta.

Čo sa týka aktuálnej demonštračnej jazdy, Tesla Model 3 bola ovládaná manuálne. Jazdy však prebiehajú aj za použitia autonómneho systému Autopilot. A to do rýchlosti 145 km/h. V pláne je však dosiahnutie autonómneho cestovania rýchlosťou až 200 km/h.

Podstatne lacnejšie tunely

Zdá sa, že práca The Boring Company zaujala, nakoľko spoločnosť už stihla získa niekoľko komerčných zákazok. Lákadlom sú určite aj podstatne nižšie ceny, ktoré sľubuje Elon Musk. Ten povedal, že výstavba testovacieho tunela vyšla na 10 miliónov $. Dodal pritom, že 29 km dlhý obojsmerný komerčný systém, ktorý vybudujú v Chicagu, by mal stáť 1 miliardu $. Menšie projekty by sa mohli „zmestiť“ do 100 miliónov $.

Podľa Muska pritom môže stáť vybudovanie 1-míľového (1,61 km) tunela v husto obývaných mestách bežnými metódami až 1 miliardu $.

Zdroj titulnej fotografie: tesla_truth/Twitter

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Môže nahradiť raketa Elona Muska tradičné aerolinky?
Musk bude predávať eko-stavebnicu, z ktorej postavíte sfingu či skutočný dom
Musk o projekte SpaceX, ktorý pokryje celý svet „vesmírnym“ internetom

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár