Kia EV3 príde na trh tento rok. A modely EV2, EV4 a EV5 budú nasledovať

2

Automobilka Kia nedávno predstavila svoju novú stratégiu, ktorá sa samozrejme týka aj elektromobilov. Dozvedeli sme sa pritom, akých modelov sa dočkáme najbližšie a spoznali sme aj plány ohľadom batérií a nabíjacích staníc. A už tento rok sa dočkáme menšieho elektrického SUV/crossoveru Kia EV3.

Kia oznámila, že do roku 2026 uvedie na trh 6 nových elektromobilov. Do roku 2027 chce mať pritom v ponuke celkovo 15 elektrických vozidiel. A nielen tie jej majú pomôcť naplniť cieľ, ktorým je predaj 1,6 mil. elektromobilov v roku 2030.

Čo sa týka elektromobilov chystaných na najbližšie obdobie, Kia avizuje modely EV2, EV3, EV4, EV5 a 2 vozidlá typu PBV (tzv. „vozidlá určené pre špeciálne účely“) PV5 a PV7.

Kia EV3

Prvým modelom, ktorý sa dostane na trh, bude menšie SUV či crossover na báze platformy E-GMP, ktorý výrobca označuje ako „CUV“. Ten podľa oznámenia juhokórejskej značky príde na trh tento rok. A počíta sa aj s Európou. O tomto modeli Kia už skôr povedala, že „ponúkne technológiu, praktickosť a dizajn vlajkovej lode Kia EV9, ale v kompaktnej a dostupnej forme“.

A napr. juhokórejské média už skôr na základe vyjadrení viceprezidenta Kie počas ostatného konferenčného hovoru automobilky informovali, že model má prísť ešte v tomto polroku. S najväčšou pravdepodobnosťou na domáci trh.

Ďalšie elektromobily

Zo spomínaných juhokórejských mediálnych zdrojov sme sa už skôr dozvedeli aj to, že netradičný sedan Kia EV4 sa má oneskoriť. A to na začiatok budúceho roku. Kia počas predstavenia konceptu EV4 v októbri 2023 uviedla, že je to úplne nový typ elektrického sedanu, ktorý je symbolom inovácie.

Čo sa týka ďalších chystaných elektromobilov značky Kia, model Kia EV2 by mal byť subkompakt, ktorý by sa mal minimálne pre európsky trh vyrábať na Slovensku. A to od budúceho roku.

Najviac informácií máme o kompaktnom SUV Kia EV5, ktoré sa už predáva v Číne. A do Európy by sa tento model mohol dostať budúci rok, resp. najneskôr v roku 2026. Model pre čínsky trh pritom ponúkne výkon 160 kW (RWD) a 230 kW (AWD), batériu s kapacitou 64 a 88 kWh, dojazd 530 až 720 km (CLTC) či nabitie z 30 na 80 % za 27 min.

Batérie a nabíjacie stanice

Spoločnosť Kia v rámci prezentácie svojich plánov tiež uviedla, že sa chystá vylepšiť batérie pre svoje elektromobily. Napr. zvýšením energetickej hustoty NMC batérií chce zvýšiť dojazd vozidiel. Taktiež spomína zabezpečenie konkurencieschopných nákladov na batérie, ako aj použitie LFP batérií.

V prípade nabíjacích staníc pre elektromobily Kia avizuje vybudovanie 5 400 staníc v Južnej Kórei do roku 2030, viac ako 30 000 staníc v S. Amerike v rámci spoločného podniku IONNA a rozšírenie siete v rámci spoločného európskeho podniku Ionity na 17 000 staníc. V prípade týchto čísel má však Kia zrejme na mysli počet nabíjacích bodov a nie nabíjacích staníc, ako uvádza v tlačovej správe.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia EV5 je v predaji na prvom trhu. O čínskej cene môžeme len snívať
Elektrická Kia novej generácie s dojazdom až 800 km odhalila aj termín spustenia výroby
Prvé elektromobily Kia „Made in Slovakia“ zídu z linky budúci rok. Aké modely očakávať?
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. KIA mala EV5 o takomto čase predávať už aj v Európe, alebo sa mýlim?! Áno, KIA má širšiu paletu EV modelov ako ostatné automobilky. Bola by jedničkou, keby sa už dnes vyrábali a predávali! Kto vie čo povie ochladenie trhu!

Pridajte komentár