Kia EV5 je v predaji na prvom trhu. O čínskej cene môžeme len snívať

6

Zdá sa, že „globálne“ kompaktné SUV Kia EV5 je jedným z najočakávanejších elektromobilov pre najbližšie obdobie. A aktuálne vstupuje na prvý trh, a to čínsky. Zverejnená bola pritom tamojšia cena, ktorá je pre Európanov ako z ríše snov.

Kia EV5, ktorú výrobca označuje aj ako svoj prvý globálny strategický elektromobil, sa bude vyrábať v Číne aj domácej Južnej Kórei. A zaradí sa do populárneho segmentu kompaktných SUV, kde nájdeme modely ako VW ID.4 a Škoda Enyaq.

Očakávaná novinka bude dostupná v 3 verziách, teda minimálne na čínskom trhu, kde tento model aktuálne vstúpil do predaja. Základný model ponúkne pohon jednej nápravy (pravdepodobne zadnej), výkon 160 kW, batériu s kapacitou 64,2 kWh či dojazd 530 km podľa „benevolentnejšieho“ čínskeho cyklu CLTC. Čo sa týka nabíjania, to by malo z 30 na 80 % trvať 27 min.

Prvá cenovka

A práve v prípade vstupného modelu sme spoznali prvú oficiálnu cenovku. Tá je pritom nižšia ako predpredajová cena. Ako informuje CarNewsChina na základe informácií od čínskeho zastúpenia značky Kia, základná verzia modelu EV5 začína na cene 149 800 RMB (cca 19 000 €), čo je o 10 000 RMB (cca 1 270 €) menej ako v prípade predpredaja. Malo by ísť pritom o cenu s DPH a bez dotácií.

kia ev5 interier

Zdroj: Kia

A čo európska cena?

Samozrejme, cena elektromobilu Kia EV5 bude v Európe podstatne vyššia ako v Číne. Otázkou je, o koľko. Isté náznaky sa pritom objavili už skôr. Podľa neoficiálnych informácií má EV5 v domácej Južnej Kórei, kde sa bude pre domácich zákazníkov tento model aj vyrábať, stáť cca od 36 000 € po prepočte, resp. od cca 40 000 v prípade verzie „Long Range“ s kapacitne väčšou batériou (88 kWh).

Takže európske ceny budú s najväčšou pravdepodobnosťou vyššie ako 36 000, resp. 40 000 €. Zrejme aj keby sa model pre Európu vyrábal v Číne, kde sú nižšie produkčné náklady.

A ďalším, zrejme relevantnejším náznakom je oficiálna informácia priamo od Kie. A to, že modely EV3, EV4 a EV5 majú stáť od 35 000 – 50 000 $ (cca 27 500 – 46 000). V prípade SUV Kia EV5 by pritom mohla platiť najvyššia hraničná suma, teda 46 000 €. Nuž, uvidíme neskôr. Kia však stále neprezradila, kedy sa dočkáme modelu EV5 v Európe.

kia ev5

Zdroj: Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia odhalila elektrické koncepty EV3 a EV4, ako aj svoje e-mobility plány
Kia chystá ešte menší a lacnejší elektromobil EV2. Vyrábať sa má na Slovensku
Kia EV5 bola predstavená podrobnejšie. Spoznali sme aj technické špecifikácie
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Ak sa EV5 vyrába a bude predávať v Číne od 19.000, tak by to v EU nemalo byť viac ako 25.000. Všetko ostatné budú nadmerné zisky. A my pritom nemáme inú zbraň proti tomu, ako nekupovať!

Pridajte komentár