Kia chystá ešte menší a lacnejší elektromobil EV2. Vyrábať sa má na Slovensku

7

Do tretice tu máme správu ohľadom chystaných elektromobilov značky Kia. Táto môže byť o to zaujímavejšia, že sa týka cenovo najdostupnejšieho avizovaného modelu – Kia EV2, ktorý sa má navyše vyrábať na Slovensku.

Už sme informovali, že Kia na svojom včerajšom „Dni elektromobilov“ odhalila pripravované menšie elektromobily EV3 a EV4 a tiež podrobnejšie predstavila kompaktné elektrické SUV Kia EV5. To však nie je všetko. Autocar totiž na základe informácií z „Kia EV Day“ informuje, že sa dočkáme ešte menšieho a lacnejšieho elektromobilu Kia EV2.

Šéf Kie Ho-Sung Song pre Autocar povedal, že je pre nich veľmi dôležitá výroba cenovo dostupných elektromobilov. A to predovšetkým pre európsky trh, v rámci ktorého sú potrebné aj menšie elektrické vozidlá. A práve špeciálne pre Európu sa navrhuje „jedinečný“ model Kia EV2.

Čo očakávať?

Aj keď nie sú známe detaily, malo by ísť o subkompaktný model, ktorý sa zaradí do segmentu B. A niet sa čomu diviť. Veď čoraz viac automobiliek avizuje subkompaktné elektromobily (napr. VW ID.2, Renault 5, Citroen e-C3) s cenou okolo 25 000 €, ktoré by mali prísť na trh okolo roku 2025.

Zatiaľ sa zdá, že Kia EV2 by mala byť o niečo drahšia a mala by prísť na trh o niečo neskôr. Cena vozidla by totiž mala začínať na 30 000 $, čo je cca 28 400 €. A na trh sa má dostať v roku 2026, po modeloch EV3 (2024), EV5 (v rámci Európy údajne až v r. 2025) a EV4 (2026).

O modeli Kia EV2 toho aktuálne veľa nevieme. Potešiteľné však je, že vyrastie na koncernovej platforme E-GMP, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre batériové elektromobily. Očakávať však musíme isté kompromisy. Aj keď prvé modely Kie postavené na platforme E-GMP (EV6 a EV9) využívajú 800-V elektrickú architektúru, modely EV2, EV3, EV4 a EV5 budú podľa Autocar „bežať“ na 400-V. A to z dôvodu nižších nákladov, čo pôjde na úkor rýchlosti nabíjania. Ultrarýchle nabíjanie sa však od elektromobilov typu Kie EV2 aktuálne ani neočakáva.

„Made in Slovakia“

Slovákov môže potešiť aj správa, že elektromobil Kia EV2 sa má vyrábať na Slovensku. A to v existujúcom závode Kia Motors Slovakia pri Žiline. Produkcia má byť spustená v roku 2025, pričom žilinskému závodu by mala byť pridelená aj výroba ďalšieho z chystaných elektromobilov. Pravdepodobne jedného z modelov EV3 a EV4.

Slovensko by tak malo zabezpečenú výrobu ďalších áut s predpokladanou dlhoročnou perspektívou v rámci automobilového priemyslu transformujúceho sa smerom k elektromobilite. Obzvlášť, keď ide o menšie a cenovo dostupnejšie modely s masovejším potenciálom. Musia však byť konkurencieschopné. A to nielen z pohľadu spomínanej chystanej európskej konkurencie, ale aj z možnej čínskej konkurencie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia odhalila elektrické koncepty EV3 a EV4, ako aj svoje e-mobility plány
Citroën e-C3 by mohol stáť od 22 000 – 23 000 €. Jeho prototypy sa už testujú
Elektrický Fiat Panda sa postaví čínskym konkurentom, hovorí šéf značky
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

    • Kiež by si mal pravdu! Nádej na čínske ceny od 20.000 je však dosť malá! Aj keď by sa Číňania o to pokúsili, Brusel ich utopí „vo vlastnej krvi“! 🙂 ………

  1. Čína sa hrá na veľmoc a jej strety záujmov s USA sa budú iba prehlbovať, takže tento rok a možno ďalší ešte uvidíme nejaké čínske autá. Čína sa nechce klaňať, nekooperuje, tento stav je geopoliticky neudržateľný, do roka či dvoch to praskne a budú následky. Momentálne prebieha sťahovanie výrob z Číny do Indie, Vietnamu a pod., až to dokončia a zatrhnú im aj dodávku čipov, nebude už žiaden Ding-Dong.

Pridajte komentár