Prvé elektromobily Kia „Made in Slovakia“ zídu z linky budúci rok. Aké modely očakávať?

6

Vláda aktuálne schválila investičnú pomoc pre automobilku Kia, a to v rámci jej prípravy na výrobu elektromobilov na Slovensku. Objavila sa pritom ďalšia informácia, že výroba elektromobilov začne budúci rok. Aké elektrické modely by sa na základe doterajších správ mohli u nás vyrábať?

O výrobe elektromobilov v slovenskom závode automobilky Kia sa hovorí už od roku 2019. A prvé konkrétnejšie informácie sa objavili v roku 2022. Podľa nich sa spustí v SR výroba elektromobilov Kia v roku 2025, pričom pôjde o „malé a stredne veľké modely“. A to sa zdá sa aktuálne potvrdilo.

Kia Slovakia sa pripravuje na elektromobily

TASR prostredníctvom portálu Teraz informovala, že automobilka Kia u nás dostane štátnu investičnú pomoc vo výške takmer 30 mil. € na zvedenie výroby elektromobilov, a to formou úľavy na dani z príjmov. Investícia Kie do chystanej úpravy a rozšírenia výrobnej linky predstavuje v rámci rokov 2024 až 2028 necelých 108 mil. €. Toto rozšírenie síce neprinesie nové pracovné miesta, Kia má však aspoň povinnosť zachovať existujúce pracovné miesta.

Portál SME, ktorý sa rozprával s hovorcom spoločnosti Kia Motors Slovakia Tomášom Potočekom, nadväzuje na správu TASR informáciou, že prvé elektromobily nesúceho označenie EV zídu z výrobných liniek továrne v Tepličke nad Váhom budúci rok.

Ktoré elektromobily budú „Made in Slovakia“?

Jednou z otázok je, aké elektromobily sa u nás budú vyrábať. Na základe doterajších správ chystá Kia výrobu menších modelov s označením EV2, EV3 a EV4. A kompaktné SUV Kia EV5 sa nedávno začalo vyrábať v Číne odkiaľ sa má exportovať aj do sveta, pričom jeho výroba sa chystá aj v domácej Kórei. Dá sa pritom predpokladať, že tento model zrejme nebude aktuálnou témou pre slovenský závod Kie.

Tou by však mohli byť zvyšné menšie modely. Kia ukázala koncepty modelov EV3 a EV4 v októbri minulého roku. Následne sa objavila správa, že SUV/crossover Kia EV3 (výrobca označuje model ako „CUV“) príde na trh tento rok a sedan Kia EV4, ak aj doteraz nepredstavený model EV2 dorazia na trh v roku 2026.

A podľa tejto správy sa má elektromobil Kia EV2 s možnou cenou od cca 28 000 €, ktorý sa zaradí zrejme do segmentu B, vyrábať od roku 2025 na Slovensku. V správe sa tiež uvádza, že závodu pri Žiline by mala byť priradená aj výroba jedného z ďalších chystaných modelov radu EV. Konkrétny model sa však nespomína.

Na základe časového plánu sa pritom zdá, že by mohlo ísť o kompaktný sedan EV4, keďže „CUV“ EV3 sa má dostať na trh už tento rok. Ani Kiu EV3 však zrejme nemôžeme definitívne vylúčiť, keďže jej výroba môže prebiehať vo viacerých lokalitách. Nuž, uvidíme.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia chystá ešte menší a lacnejší elektromobil EV2. Vyrábať sa má na Slovensku
Kia odhalila elektrické koncepty EV3 a EV4, ako aj svoje e-mobility plány
Čo vieme o elektrickom Land Roveri Defender, ktorý sa bude vyrábať v SR?
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Tak namiesto podpory rozvoja elektromobility na Slovensku príspevkom na nákup auta, budeme my prispievať automobilkám, aby tie drahé autá u nás vôbec vyrábali !!! …….

  • Klídek. Všetky naše automobilové závody dostávali investočné stimuly a oslobodenia od štátu aj pre výrobu lacných spaľovákov. Kia, PSA, VW urçite aj opakovane. A dostávajú ich firmy aj mimo automobilový priemysel.

   • Môj príspevok som myslel ako „provokáciu“ pre ostatných, aby vyslovili na vec svoj názor! Som rád, že ste sa ozvali a vecne argumentovali, a nie mi nadávali a dávali prívlastky, ako sa to ešte občas stane! A tak to má byť! Ďakujem!

  • Nepochybne aj priame dotácie by sa ľudom páčili.
   No tieto dotácie udržia prácu a nenechajú padnúť ekonomiku, na Slovensku ostanú ďalšie firmy ktoré dodávajú súčiastky a teda ďalšie pracovne miesta.
   Tiež nezanedbateľne kritérium je aj to, koľko peňazí z dotácie ostane na slovensku. Pri priamej dotácii dostane človek peniaze a môže si za ne kúpiť auto podla svojich preferencii, ale kde putujú peniaze? Niekto si kúpi Audi, niekto VW, niekto Teslu a niekto Kiu, takže časť dotácii šla Nemcom a podporia nemeckú ekonomiku a len časť podpori šla na auta vyrábané závodom na Slovensku.
   Ak sa poskytne dotácia firme, tak tie peniaze ostali na slovensku a väčšinou je to tak, že aj samotná firma musí vložiť peniaze, takže dotovanie firiem je dotovanie slovenskej ekonomiky a nepriamo pomôžu Slovensku viac ako priame dotácie ludom.
   V članku sa pisalo že je možné že sa tu bude vyrabať Kia EV2 vyrábať na slovensku. A to isto nebude drahé auto. Nie je to žiadný VW Tuareg, ani Audi Q7.

   • Môj príspevok som myslel ako „provokáciu“ pre ostatných, aby vyslovili na vec svoj názor! Som rád, že ste sa ozvali a vecne argumentovali, a nie mi nadávali a dávali prívlastky, ako sa to ešte občas stane! A tak to má byť! Ďakujem!

  • kazda automobilka, ktora sa nepretransformuje na vyrobu EV, skor ci neskor skrachuje..a to nechceme, kedze je to podstatna cast tvorby nasho HDP…

   WV ma problemy, Peugot nema EV platvformu iba preraba spalovaky a Kia to co ma, vyraba v Azii

Pridajte komentár