Nové elektromobily od Jaguar Land Rover ponúknu dojazd do 470 km

0

Automobilka Jaguar Land Rover prezentovala svoje plány v oblasti elektromobility. Počítať môžeme s množstvom elektrických a hybridných modelov postavených na špecializovanej platforme. Konkurovať by mohli aj modelom od Tesly.

Jaguar Land Rover predstavil novú modulárnu platformu pre elektrifikované vozidlá MLA. Tá sa má vyznačovať nízkou hmotnosťou a vysokou mierou univerzálnosti. Veď podľa automobilky sa majú na nej stavať všetky nové modely, pričom nahradí všetkých 5 terajších platforiem.

Elektromobily s 90 kWh batériou

Čo sa týka elektromobilov, platforma umožní použitie 90 kWh batérie, ktorá im má zabezpečiť dojazd do 470 km (zrejme podľa cyklu WLTP). Jednými z prvých elektromobilov postavených na novej platforme by mali byť nástupcovia modelov Jaguar XJ (luxusný sedan) a Range Rover (veľké SUV). Tieto modely by tak mohli konkurovať vlajkovým lodiam od Tesly. Čo sa však týka dojazdu, na vyššie verzie Tesiel nestačia už teraz.

Elektrifikácia všetkých radov

Spomínané novinky by sa mali dostať na trh v budúcom roku, resp. o rok neskôr. Elektromobilov, plug-in hybridov a mild-hybridov sa ale dočkáme vo všetkých modelových radov. A top v rámci sedanov Jaguar „X“, „SUV-éčiek“ Jaguar „Pace“ aj športového radu Jaguar „Type“.

V prípade značky Land Rover to budú rady Range Rover a Discovery. Model Defender sa napokon nedočká plne elektrickej verzie. Vystačiť si bude musieť s plug-in hybridným a mild-hybridným ústrojenstvom.

Plug-in hybridy značiek Jaguar a Land Rover budú vybavené 13 kWh batériou, ktorá zabezpečí dojazd do 50 km. O mild-hybridný pohon sa postará 48V batéria. Architektúra elektrickej verzie platformy MLA počíta s dvoma elektromotormi pre pohon oboch náprav a batériou integrovanou do podlahy medzi oboma nápravami.

S platformou Jaguaru I-Pace sa nepočíta

Zaujímavosťou je, že automobilka už nepočíta s platformou svojho prvého elektromobilu Jaguar I-Pace. A to zrejme z dôvodu vysokých výrobných nákladov. Model pritom vyrába spoločnosť Magna Steyr, a to v Rakúsku. Nové elektrifikované modely budú schádzať z anglických výrobných liniek Jaguar Land Rover.

Zdroj: Autonews, titulná ilustračná fotografia: Jaguar

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Motoršport umožňuje oveľa kratší vývojový cyklus elektromobilov, hovorí šéf Jaguaru
BMW a Jaguar Land Rover oznámili spoluprácu na technológiach pre e-mobilitu
23 „naj“ elektromobilov, ktoré prídu na trh v najbližšom období

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár