E-autám od VW, Audi a Porsche hrozí zvolávacia akcia kvôli jedovatému kadmiu

0

Koncern Volkswagen Group informoval, že veľkému počtu elektrických a plug-in hybridných automobilov značiek VW, Audi a Porsche hrozí zvolávacia akcia. Dôvodom je to, že ich palubné nabíjačky obsahujú karcinogénny kov kadmium.

Nemecký federálny úrad pre dopravu aktuálne skúma rozsah problému, pričom rozhodne o tom, či je potrebná zvolávacia akcia, ktorá by sa mala týkať 124 000 vozidiel. Kadmium je ťažký kov, ktorý je považovaný za karcinogén, čo znamená, že by mohol spôsobovať rakovinu.

Zakázané vo väčšine autodielov

Použitie kadmia je zakázané vo väčšine automobilových dielov. Tento zákaz je pomerne čerstvý, keďže platí 3 roky. Zaujímavé však je, že sa môže používať v spotrebnej elektronike, napríklad v televíznych prijímačoch.

0,008 gramu

Nemecký automobilový koncern uvádza, že problém zistil 20. júla tohto roku, pričom okamžite informoval príslušné úrady. V rámci palubných nabíjačiek svojich vozidiel totiž identifikoval prítomnosť prvku kadmium. Jeho množstvo je na úrovni 0,008 gramu.

Hrozí posádke nebezpečenstvo?

Volkswagen Group ale zdôrazňuje, že posádke dotknutých vozidiel nehrozí žiadne bezprostredné nebezpečenstvo. Kadmium je podľa koncernu dobre izolované od akéhokoľvek možného kontaktu s atmosférou.

Problém však môže nastať pri demontovaní vozidiel. Preto Nemecký federálny úrad pre dopravu skúma budúci možný dopad tohto problému. Na základe svojich zistení rozhodne o tom, či bude nutná zvolávacia akcia, v rámci ktorej by sa nebezpečný prvok odstránil.

Ktorých vozidiel sa to týka?

Zdrojom problému je nemenovaný dodávateľ palubných nabíjačiek. Ten bol medzičasom nahradený, takže aktuálne vyrábané vozidlá už obsahujú iné nabíjačky, bez obsahu kadmium. To je obsiahnuté v niektorých elektrických a plug-in hybridných automobiloch koncernových značiek Volkswagen, Audi a Porsche, ktoré boli vyrobené v rokoch 2013 až 2018. Zatiaľ však nie je známe, ktorých konkrétnych modelov sa problém dotýka.

Zdroj: Thelocal, titulná fotografia: Porsche

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár