Smart chystá univerzálny elektromobil so 100-kWh batériou a super-rýchlym nabíjaním

7

Smart, ktorý aktuálne vlastnia koncerny Mercedes-Benz a Geely, pripravuje zrejme svoj najzaujímavejší model – Smart #5. Aktuálne bol predstavený jeho koncept, pričom Smart hovorí o historicky najväčšom, najodvážnejšom a najkomplexnejšom aute značky. A produkčného modelu sa máme dočkať už onedlho.

Zdá sa, že spolupráca nemeckého koncernu Mercedes-Benz a čínskeho koncernu Geely, ktorý zrejme patrí do širšieho zoznamu lídrov v oblasti elektromobility, môže priniesť veľmi zaujímavý elektromobil značky Smart, ktorú obe spoločnosti vlastnia rovným dielom.

Smart #5 aktuálne predstavený v koncepčnej podobe je podľa tlačovej správy stredne veľké elektrické SUV s pohon všetkých kolies, pneumatikami AT či viacerými offroadovými režimami. Takže pôvodne značka mestských mini-vozidiel už snáď ani nemohla urobiť najtradičnejší model.

Známe špecifikácie

Smart uvádza, že základom koncepčného modelu Smart #5 je 800-V platforma s technológiou super-rýchleho nabíjania koeficientom 4C. 100-kWh batéria, ktorá zabezpečí dojazd 550 km (WLTP), sa má pritom z 10 na 80 % nabiť za 15 min.

smart 5

Zdroj: Smart

A to by nemalo prekvapovať, nakoľko koncern Geely má k dispozícii technológie ultra-rýchleho nabíjania. Napr. nedávno predstavil modernizovaný model Zeekr 001 s 95-kWh LFP batériou CATL Shenxing, ktorý sa má z 10 na 80 % nabiť za 11,5 min. A testy ukázali, že sa dokáže nabíjať výkonom až 546 kW.

Funkcie a výbava

Koncepčný elektromobil Smart #5 ponúka dva 13″ dotykové OLED displeje infotainmentu, za ktorým stojí čip AMD V2000. „Čipset“ NVIDIA DRIVE Orin má zas na starosti Lidar a systém Pilot Assist 3.0. A v rámci vozidla nájdeme aj projektor či prenosný reproduktor zabudovaný do stredovej konzoly.

Technologickú modernu má na palubu vozidla priniesť generatívna umelá inteligencia, ktorá umožní „zábavný a konverzačný chit-chat“ a poskytne „presné a relevantné odpovede na takmer všetky možné otázky“. A samozrejmosťou má byť pokročilé hlasové ovládanie mnohých prvkov a funkcií vozidla.

A aj keď koncepčný Smart #5 pôsobí dosť futuristicky, produkčná verzia má byť uvedená na trh už v 2. polovici tohto roka.

smart 5

Zdroj: Smart

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zeekr 001 sa nabíja rekordným výkonom vďaka novej batérii, ktorú môžu dostať aj Tesly
Smart predstavil elektrický model #3 pre Európu. A prezradil aj ceny
500-km dojazd za 15 min nabíjania avizuje automobilka Zeekr vďaka „zlatej“ LFP batérii
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Najzaujímavejšie je to uvedenie v druhej polovici tohto roka, to sa tak často nevidí u úplne nových modelov, o ktorých predtým nikto netušil.

    • Milý „chytrolín“, váž slová, ak by sme dnes odstavili všetky „perolíny“, tak sa zastaví celý svet, a okrem iného sa nevyrobí a nedoručí ani jeden BEV zákazníkovi! Váž slová, milý chytrolín!

Pridajte komentár