Nemecko-čínsky Smart predstavil elektrický model #3 pre Európu. A prezradil aj ceny

9

Smart sa stal po transformácii čisto elektrickou značkou. A na európsky trh chystá ďalší elektromobil novej generácie – kompaktné „SUV-coupé“ Smart #3. To pritom rovnako ako príbuzný model #1 ponúka na túto značku doteraz nevídaný priestor, výkon či dojazd.

Značke Smart hrozil pred pár rokmi zánik. Napokon sa však Mercedes-Benz dohodol s čínskym automobilovým koncernom Geely a značku zachránili vďaka spoločnému podniku. Elektromobil Smart #3 je pritom druhým elektromobilom značky po jej „vzkriesení“.

Novinka, ktorá bola nedávno predstavená v rámci Európy, nadväzuje na model Smart #1. Dá sa pritom povedať, že ide o športovejšie strihnutý a vyladený variant prvého elektromobilu novej generácie od značky Smart, ktorý výrobca označuje ako SUV-coupé.

Smart #3 sa svojimi rozmermi 4 400 x 1 844 x 1 556 x 2 785 mm radí medzi kompaktné vozidlá, resp. do segmentu C. Koeficient odporu vzduchu pritom dosahuje hodnotu 0,27. Základný objem batožinového priestoru je 370 l, resp. 1 160 l po sklopení zadného radu sedadiel. A k tomu môžeme pripočítať ďalších 15 l, ktoré poskytuje predný kufor („frunk“).

2 verzie

K dispozícii budú dve verzie s viacerými stupňami výbavy. Štandardná verzia ponúka pohon zadnej nápravy, výkon 200 kW, krútiaci moment 343 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,8 s, maximálnu rýchlosť 180 km/h, NMC batériu s kapacitou 66 kWh a dojazd 435 až 455 km (WLTP) v závislosti od stupňa výbavy.

Výkonnejšia verzia označovaná ako Brabus ponúka pohon všetkých kolies, výkon 315 kW, krútiaci moment 543 Nm, zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,7 s, maximálnu rýchlosť 180 km/h, NMC batériu s kapacitou 66 kWh a dojazd 415 km (WLTP).

smart #3

Zdroj: Smart

Nabíjanie

Čo sa týka nabíjania, zdá sa, že všetky verzie a varianty budú disponovať palubnou nabíjačkou s nadštandardným výkonom 22 kW, ktorá umožní „domáce“ nabitie vozidla už za cca 3 hod (z 10 na 80 %). Maximálny podporovaný nabíjací výkon je 150 kW, vďaka čomu sa má vozidlo na DC nabíjačkách nabiť z 10 na 80 % za menej ako 30 min.

smart #3 interier

Zdroj: Smart

A spoznali sme aj ceny všetkých variantov pre nemecký trh, kde bude vozidlo dostupné od konce tohto roka. Základný Smart #3 bude stáť od 43 490 €, „Premium“ od 46 490 €, špeciálna verzia „25th Anniversary Edition“ od 46 990 € a najvýkonnejšia verzia Brabus od 50 990 €.

smart #3 interier

Zdroj: Smart

Zdroj: Smart

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobil Smart #1 dostal prvé európske cenovky. Vrátane „špeciálu“ Brabus
MINI predstavilo svoj najväčší elektromobil – kompaktný crossover Countryman E
Značka Smart prežije a bude čisto elektrická. Vďaka dvom mega-koncernom
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

  1. Som prekvapený, že všetky verzie budú mať 22 kW AC nabíjačky. Ešte nedávno som kritizoval MB, že do svojich veľkých luxusných BEV ich dodáva len za príplatok. Asi čítali moju kritiku, a polepšili sa, aj keď zatiaľ to urobili len cez Smarty! 🙂

  2. Tyvole, 50k za smart :O
    Geely vyrobi za 15k a mercedes chce 300%-marzu 😉
    Dufam, ze to za tu cenu nekupi ziadny napakovany metroš, ktory tu potom bude vyplakavat, ze ev su v eu drahe, alebo, ze kolko on robi pre ekologiu !

Pridajte komentár