Zuzana Čaputová chystá uhlíkovo neutrálnu prezidentskú kanceláriu. Pomôžu aj e-autá

1

Ambíciou prezidentky je, aby sa jej úrad stal prvým uhlíkovo neutrálnym a ukázal cestu ďalším inštitúciám. Zuzana Čaputová sériu nových environmentálnych opatrení ohlásila na streche Karáčoniho paláca, ktorá sa v budúcnosti zmení na zelenú strechu.

Prezidentka pripomenula, že Slovensko sa zaviazalo do roku 2050 byť uhlíkovo neutrálnou krajinou. „Uhlíková neutralita neznamená, že nebudeme produkovať žiadne emisie CO2, ale že ich vyprodukujeme len toľko, koľko dokážeme kompenzovať a koľko dokáže krajina sama absorbovať.

Aby sme tento cieľ dosiahli, budeme musieť prijať množstvo opatrení a musíme tiež veľa zmeniť aj zo svojich návykov. Na produkcii emisií CO2 sa najviac podieľa energetika, doprava a priemysel, a preto práve v týchto segmentoch bude potrebných aj najviac zmien.“

Prezidentská kancelária sa preto z vlastnej iniciatívy rozhodla podporiť cieľ uhlíkovej neutrality konkrétnymi činmi. V spolupráci s Ministerstvom životného prostredia SR a jeho Inštitútom environmentálnej politiky nechala KP SR vypracovať prepočet uhlíkovej stopy prezidentského úradu a určiť reálny cieľ. Výsledkom tejto kalkulácie je, že prezidentský úrad môže byť uhlíkovo neutrálny v roku 2030 a už neprispievať k zhoršovaniu klimatickej krízy.

Konkrétne opatrenia:

Prechod na elektromobilitu: Autá, ktoré KP SR používa sú vysoko neekologické, ročne vyprodukujú viac ako 30 ton CO2. Toto množstvo je možné zásadne znížiť. Pri pravidelnej obnove vozového parku sa preto budú autá na spaľovacie motory nahrádzať elektromobilmi alebo hybridmi. Ďalšou možnosťou je dohodnúť výpožičku takýchto áut.

Vysadenie minimálne 1300 stromov ročne: Odborníci z TANAP-u a Lesov SR sú pripravení presne určiť územia a správny mix drevín, ktoré je vhodné sadiť. Prvé stromy by mohli byť zasadené už počas najbližšieho regionálneho výjazdu prezidentky. Využívanie komerčných letov namiesto vládneho špeciálu na dlhé lety.

Pri štátnych návštevách a významných podujatiach sa bude podávať jedlo výlučne z lokálnych potravín vyrobených na Slovensku, čím sa zníži uhlíková stopa spojená s dovozom potravín zo vzdialených krajín a zároveň podporí domáca produkcia.

Zvýšenie energetickej efektivity budov v správe Kancelárie prezidenta SR: Napriek tomu, že často ide o historické budovy, pri ich plánovaných rekonštrukciách sa môžu používať riešenia a materiály s najvyšším energetickým a ekologickým štandardom. Inštalácia fotovoltaických panelov na budovy v správe KP SR, tam kde to je možné.

Inštalácia prvkov zelenej infraštruktúry ako sú zelené strechy na administratívnych budovách, zelené steny v interiéroch a zelené prístrešky. Dary určené prezidentom z iných štátov budú spĺňať environmentálne kritéria. Je to napríklad med z Prezidentskej záhrady alebo výrobky z recyklovaných materiálov.

Doplnia už existujúce opatrenia

Opatrenia, ktoré predstavila prezidentka, dopĺňajú ďalšie, ktoré prezidentská kancelária už v súčasnosti pre zníženie emisií CO2 realizuje. Napríklad nákupom energie vyrobenej výlučne z obnoviteľných zdrojov vyproduje KP SR o 300 kilogramov CO2 menej ako vlani.

„Rozbehli sme zelené verejné obstarávanie a budeme ho rozširovať na ďalšie produkty a služby. Ak niečo nakupujeme, tak kritériom je ekologickosť, energetickú nenáročnosť a recyklovateľnosť produktu. Obmedzili sme používanie jednorazových plastov. Nenakupujeme balenú vodu, ale pijeme vodu z vodovodu. Snažíme sa znížiť množstvo vyprodukovaného odpadu, dôsledne ho triediť a kompostujeme. Projekt Mestské včely, v rámci ktorého boli v Prezidentskej záhrade inštalované včelie úle, podporuje biodiverzitu.“

Zdroj: tlačová správa (Kancelária prezidenta SR)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V SR ročne zomrie cca 5 000 ľudí kvôli znečisteniu ovzdušia. MŽP chystá pomoc
Rekordné predaje elektromobilov na Slovensku nezastavila ani koronakríza
Oplatí sa Slovákom elektromobil? Analýza Ministerstva životného prostredia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Jeden komentár

Pridajte komentár