Zelené „ŠPZ-ky“ pre elektomobily idú na schválenie. Prinesú výhody

4

Ak sa neudeje nič neočakávané, elektromobily a plug-in hybridy registrované na Slovensku sa budú odlišovať zelenou tabuľkou s evidenčným číslom. A to prinesie ich majiteľom rôzne výhody.

Návrh na zelené „ŠPZ-ky“ putuje na schválenie do parlamentu, pričom by mal nadobudnúť účinnosť v decembri. Odlíšenie elektrických a plug-in hybridných automobilov touto formou je pritom jedným z 15 opatrení tzv. Akčného plánu podpory elektromobility v SR, ktorý bol schválený v marci tohto roku.

Nejde pritom o žiadnu „frajerinu“. Odlíšenie týchto vozidiel má svoj význam. Pomôže totiž identifikovať elektromobily a plug-in hybridy, ktoré môžu využívať viacero výhod. Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) aktuálne vo svojej tlačovej správe hovorí napríklad o vstupe do nízkoemisných zón či využívaní vyhradených jazdných pruhov („BUS pruhov“).

V Česku už majú špeciálne EČ

V súvislosti s ďalšími výhodami pripadá tiež do úvahy bezplatné parkovanie na vybraných miestach. Rovnako ako v Česku, kde môžu majitelia elektromobilov a hybridov (s priemernými emisiami do 50 g CO2 na km) požiadať o špeciálne evidenčné čísla od 1. apríla.

Tie sa neodlišujú od tých štandardných farbou, ale počiatočnými písmenami „EL“. Umožňujú pritom bezplatné parkovanie v parkovacích zónach (napr. v niektorých metských častiach Prahy) a oslobodzujú majiteľov vozidiel od platenia cestnej dane. Tamojší „Akčný plán čistej mobility“ počíta do budúcna aj s bezplatným využívaním diaľníc či sprístupnením vyhradených jazdných pruhov.

Zelené EČ aj ako marketingový nástroj

MH SR v súvislosti so zelenými evidenčnými číslami hovorí, že farebné odlíšenie je aj marketingovým nástrojom na zvyšovanie povedomia o elektromobilite. Nuž budeme dúfať, že aj susedia budú chcieť autá so zelenými „ŠPZ-kami“ a slovenské cesty sa budú „zelenať“ čoraz viac.

K tomu by mala napomôcť aj novela zákona o poskytovaní dotácií na vozidlá s alternatívnym pohonom, ktorá je aktuálne v rámci parlamentu v druhom čítaní. Tá by mala nadobudnúť účinnosť v posledom kvartáli tohto roku, kedy bude vyhlásená prvá výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie. Vzťahovať by sa pritom mala na elektromobily a plug-in hybridy.

Zdroj titulnej fotografie:    

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenská batériová aliancia sa začína kryštalizovať. Tvorí ju 9 subjektov
Dotácie na podporu eko-vozidiel v SR budú fungovať zrejme inak
PSA bude na Slovensku vyrábať batérie pre elektromobily a hybridy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. zas sa nabalia len firmy a zazobanci. normalny clovek potrebuje poriadne auto. a elektromobil si kupia zazobanci ako druhe ci 3 auto a nic sa nevyriesi.

    • pan JUMBO…praveze PORIADNE auto je ELEKTROMOBIL !!…budiiiicek !!!…treba sadnut, zajazdit vyskusat !!!…a ine auto uz nebudete chciet !…spalovacie haraburdy uz patria do muzea…a je jedno ci spalovacie auto stoji 10.000 euro…alebo 100.000 euro…uz je to tak ci tak obstarozny muzejny exponat !! …Elektromobil…takmer bez udrzbove auto !!…a to ho sa desia ,,nemecke automobilky,, ze nezarobia na servise…nikdy im neslo o vrecko vodica !!!…budiiicek !!!…Elektromobil…ziadna vymena oleja, filtrov, sviecok, remenov, brzd a podobnych muzejnych exponatov !

  2. Prečo …ty predaj tvoje 2x TDI autiska a kupnsi jeden elektrický wagen a dostaneš dotáciu… Čo barom.ze tvij decká máš.rozvazat každý deň z satelitu BA.! To je tvoj problém a zatazujes tym nás STUFF vo jazdí v rámci BA práca /.domov MHD

Pridajte komentár