Zelené „ŠPZ-ky“ pre elektomobily idú na schválenie. Prinesú výhody

3

Ak sa neudeje nič neočakávané, elektromobily a plug-in hybridy registrované na Slovensku sa budú odlišovať zelenou tabuľkou s evidenčným číslom. A to prinesie ich majiteľom rôzne výhody.

Návrh na zelené „ŠPZ-ky“ putuje na schválenie do parlamentu, pričom by mal nadobudnúť účinnosť v decembri. Odlíšenie elektrických a plug-in hybridných automobilov touto formou je pritom jedným z 15 opatrení tzv. Akčného plánu podpory elektromobility v SR, ktorý bol schválený v marci tohto roku.

Nejde pritom o žiadnu „frajerinu“. Odlíšenie týchto vozidiel má svoj význam. Pomôže totiž identifikovať elektromobily a plug-in hybridy, ktoré môžu využívať viacero výhod. Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) aktuálne vo svojej tlačovej správe hovorí napríklad o vstupe do nízkoemisných zón či využívaní vyhradených jazdných pruhov („BUS pruhov“).

V Česku už majú špeciálne EČ

V súvislosti s ďalšími výhodami pripadá tiež do úvahy bezplatné parkovanie na vybraných miestach. Rovnako ako v Česku, kde môžu majitelia elektromobilov a hybridov (s priemernými emisiami do 50 g CO2 na km) požiadať o špeciálne evidenčné čísla od 1. apríla.

Tie sa neodlišujú od tých štandardných farbou, ale počiatočnými písmenami „EL“. Umožňujú pritom bezplatné parkovanie v parkovacích zónach (napr. v niektorých metských častiach Prahy) a oslobodzujú majiteľov vozidiel od platenia cestnej dane. Tamojší „Akčný plán čistej mobility“ počíta do budúcna aj s bezplatným využívaním diaľníc či sprístupnením vyhradených jazdných pruhov.

Zelené EČ aj ako marketingový nástroj

MH SR v súvislosti so zelenými evidenčnými číslami hovorí, že farebné odlíšenie je aj marketingovým nástrojom na zvyšovanie povedomia o elektromobilite. Nuž budeme dúfať, že aj susedia budú chcieť autá so zelenými „ŠPZ-kami“ a slovenské cesty sa budú „zelenať“ čoraz viac.

K tomu by mala napomôcť aj novela zákona o poskytovaní dotácií na vozidlá s alternatívnym pohonom, ktorá je aktuálne v rámci parlamentu v druhom čítaní. Tá by mala nadobudnúť účinnosť v posledom kvartáli tohto roku, kedy bude vyhlásená prvá výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie. Vzťahovať by sa pritom mala na elektromobily a plug-in hybridy.

Zdroj titulnej fotografie:    

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenská batériová aliancia sa začína kryštalizovať. Tvorí ju 9 subjektov
Dotácie na podporu eko-vozidiel v SR budú fungovať zrejme inak
PSA bude na Slovensku vyrábať batérie pre elektromobily a hybridy

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. zas sa nabalia len firmy a zazobanci. normalny clovek potrebuje poriadne auto. a elektromobil si kupia zazobanci ako druhe ci 3 auto a nic sa nevyriesi.

  2. Prečo …ty predaj tvoje 2x TDI autiska a kupnsi jeden elektrický wagen a dostaneš dotáciu… Čo barom.ze tvij decká máš.rozvazat každý deň z satelitu BA.! To je tvoj problém a zatazujes tym nás STUFF vo jazdí v rámci BA práca /.domov MHD

Pridajte komentár