Aj Švédsko stopne spaľováky. India zas hlási nabíjačky na každej čerpačke

0

Ďalšie krajiny ohlásili opatrenia, ktoré by mohli výrazným spôsobom podporiť prechod k elektromobilite. Jedná sa o Švédsko a Indiu.

Švédsky premiér Stefan Löfven oznámil, že po roku 2030 bude v jeho krajine zakázaný predaj automobilov s dieselovými a benzínovými motormi. Opatrenie má priniesť zníženie emisií v sektore dopravy a posilnenie úsilia pri dosahovaní cieľov Parížskej klimatickej dohody.

Súčasťou plánu je aj vybudovanie infraštruktúry pre nabíjanie a tankovanie bezemisných vozidiel naprieč celou krajinou. Švédsko je považované za jedného z priekopníkov v oblasti riešenia klimatických otázok. Našťastie nie je jedinou krajinou s podobnými plánmi.

Ďalšie krajiny s podobnými iniciatívami

Najambicióznejšie plány v oblasti podpory elektromobility a zákazu predaja dieselových a benzínových automobilovNórsko. To plánuje skoncovať so “spaľovákmi” už v roku 2025. Má pritom zrejme najväčšie šance na úspech. Veď v minulom roku tam dosiahli predaje nových vozidiel do zásuvky 50 % podiel.

Dánsko, Holandsko a India plánujú zákaz predaja spaľovacích vozidiel na rok 2030. O tomto termíne uvažuje aj Nemecko. Škótsko tak chce učiniť v roku 2032, čo je o 8 rokov skôr ako plánuje Veľká Británia. V roku 2040 sa tak má stať aj vo Francúzsku a Kalifornii.

Ambiciózne plány Indie

Indický minister dopravy K.R. Jyothilal aktuálne oznámil veľmi ambiciózne plány, ktoré nekončia pri už dávnejšie avizovanom zákaze predaja nových spaľovacích vozidiel v roku 2030. Podľa nich by mali všetky motorové vozidlá „prepnúť“ na elektrický, CNG či LNG pohon do 5 rokov.

Registrácia konvenčných vozidiel má byť pritom obmedzená na 10 rokov. Na elektromobily sa nebude vzťahovať žiadne časové obmedzenie. Do platnosti má vstúpiť aj legislatíva, ktorá hovorí o povinnom budovaní nabíjacích staníc na „čerpačkách“. Podobný zákon pritom zvažuje aj Španielsko.

Zdroje: Newbeezer, Thehindu, titulná fotografia: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volkswagen ukončí vývoj naftových a benzínových motorov
Rakúsko “naleje” do elektromobility 93 mil. €, SR zrejme okolo 6 mil. €
Nórske emisné ciele pre rok 2020 splnené o 3 roky skôr. Aj vďaka Tesle

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár