Súhlasí verejnosť so zákazom predaja spaľovacích áut? | 2 rôzne prieskumy

9

V ostatnom období sa objavili hneď dva prieskumy verejnej mienky, ktoré sa týkajú zákazu predaja nových spaľovacích áut. Ten prvý bol globálnejší a stojí za ním automobilka Polestar patriaca pod Volvo. Druhý sa zameral na najväčší automobilový trh v rámci USA.

Desiatky krajín po celom svete už oznámili plány ohľadom zákazu predaja spaľovacích áut. A niektoré z nich tieto plány pretavili do záväzku vo forme legislatívy. Samozrejme najvýznamnejším míľnikom v tejto oblasti bolo schválenie návrhu, podľa ktorého bude možné v rámci EÚ od roku 2035 predávať už len lokálne bezemisné automobily (platí pre nové vozidlá). A podobný záväzok prijala aj Kalifornia, ktorá je najväčším automobilových trhom v USA.

Zrejme neprekvapí, že nie všetci súhlasia so spomínaným zákazom. A to nielen v rámci automobilového priemyslu a súvisiacich oblastí, ale aj na úrovni vlád či samotných ľudí. Preto môže byť zaujímavé aspoň zhruba poznať verejnú mienku ľudí v tomto smere. Veď sa to zásadne dotkne aj bežnej populácie. Na druhej strane, vnímanie tejto problematiky bude s najväčšou pravdepodobnosťou okolo roku 2035 iné.

Najskôr sa pozrime na výsledky prieskumu, ktorý si nechala vypracovať automobilka Polestar a o ktorých informovala v rámci tlačovej správy. Prieskum zahŕňal 18 000 respondentov (držitelia vodičského oprávnenia alebo tí, ktorí ho plánujú získať v priebehu 2 rokov) z 19 krajín v rámci S. Ameriky, Tichomoria, Ázie a Európy, ktorí odpovedali na otázku, či podporujú zákaz nových spaľovacích áut do roku 2030, resp. 2035. Za zavedenie zákazu je pritom 34 % (do roku 2030), resp. 47 % (do roku 2035).

Výsledky sa môžu v rámci jednotlivých krajín líšiť aj zásadne (číslo v zátvorke predstavuje percento tých, ktorí súhlasia so zákazom do roku 2030): Južná Kórea (48), Veľká Británia (44), Singapur (42), Nemecko (37), Holandsko (36), Dánsko (36), Luxembursko (35), Čína (35), Austrália (34), USA (33), Švédsko (32), Švajčiarsko (32), Kanada (32), Rakúsko (31), Island (29), Belgicko (29), Nový Zéland (28), Nórsko (27) a Fínsko (20).

A čo Kalifornia?

Najbohatší štát USA – Kalifornia, ktorý je zároveň tamojším najväčším automobilových trhom, nedávno schválil zákon, na základe ktorého nebude možné od roku 2035 predávať nové spaľovacie autá. Na rozdiel od EÚ, však budú povolené plug-in hybridy.

Univerzita Berkeley pritom uskutočnila prieskum, ohľadom toho, či Kalifornčania s týmto zákonom súhlasia, informoval web Green Car Reports. A toto sú výsledky. 55 % respondentov podporuje spomínaný zákon (33 % je rozhodne za). 39 % je proti (27 % rozhodne proti). Zvyšok sa zrejme nevedel vyjadriť.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zákaz predaja nových spaľovacích áut zatiaľ plánuje 27 krajín
2 z 3 Európanov plánujú kúpu hybridu alebo elektromobilu. Slováci prekvapili
Zákaz predaja spaľovacích áut rozdeľuje výrobcov aj krajiny. Proti má byť aj SR

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

  1. Verejnost nie je odbornik, ktory vie technikny a ekonomicky objektivne posudit, ci a kedy ma takyto zakaz vobec prist! Preto nepovazujem za spravne, taketo prieskumy brat vazne!

    • To je pravda,, väčšina verejnosti si neuvedomuje dôsledky klimatických zmien ani závažné zdravotné dôsledky vdychovania exhalatov v mestách,, proste to treba zaviesť ajtak bude časť verejnosti stále nadávať na eu (tá istá časť bez ohľadu na rozhodnutie eú)

  2. Prekvapilo ma Norsko ze iba 27% suhlasi so zakazom, vzhladom na to ze sa u nich uz teraz predava viac EV ako spalovakov. Ale mozno to beru tak, ze netreba zakazovat, ze spalovaky vykapu same pre nezaujem. 🙂

    2035 je este daleko a verejna mienka sa bude menit kazdym rokom…

    • Nori to podla mna beru opacne – ze zakaz v r. 2030 je prilis neskoro 🙂 Ved tam 80% novych aut tvoria EV, takze vyvoj trhu odzrkadluje aj nazor ludi.

      • Nórsko je malé „pieskovište“, a môže si vzhľadom na situáciu s elektrikou a plynom u nich robiť, to čo robí! Rozhodujúce sú veľké štáty a únie! My teraz naháňame autá so spaľovákmi ako zlé čarodejnice, a lietadlá a lode nevidíme !!!

        • Lietadlá sa tiež riešia, tam je problém s váhou batérie. Lode by mali priškripnúť, veď také kontajnerové či tankery vypúšťajú strašné množstvá škodlivín. A ešte si aj vyplachujú nádrže do mora. Ľudstvo asi vymrie na hlúposť.

  3. Ako povedal veľký odborník z SAS, ktorý nie je fešák, ale vie variť a jeho koníčkom je pováľanie demokratických vlád – že trh rozhodne.

Pridajte komentár