Zákaz predaja spaľovacích áut je čoraz horúcejšou témou. Stále viac krajín totiž hlási plány v tejto oblasti, pričom niektoré z nich svoje plány urýchľujú. Táto téma sa tiež stala agendou Európskej únie. Aktuálny zoznam pritom obsahuje 27 krajín a 3 štáty USA, ktoré oznámili zámery súvisiace so zákazom spaľovákov.
Parížsku dohodu, ktorá je akýmsi globálnym záväzkom boja proti klimatickým zmenám, ratifikovala drvivá väčšina krajín OSN. V rámci tohto boja plánuje napríklad Európska únia dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. K naplneniu tohto cieľa pritom bude nevyhnutné eliminovať aj emisie CO2 z dopravy.
Tie sa podieľajú na celkových emisiách CO2 EÚ a USA až 30 percentami. V rámci Európskej únie je v tejto oblasti najväčším „vinníkom“ cestná doprava (72 %), vyplýva zo správy Európskeho parlamentu z roku 2019. Nie je preto prekvapením, že EÚ podniká mnohé kroky s cieľom znížiť emisie v tomto segmente dopravy.
Iniciatívy EÚ
Minulý rok vstúpili do platnosti emisné limity pre flotily novo predávaných áut. Nedávno boli schválené prísnejšie ciele znižovania emisií automobilov do roku 2025 a 2030. EÚ má tiež na stole návrh ohľadom novej emisnej normy Euro 7.
Schválenie tohto návrhu by podľa niektorých automobiliek či automobilových organizácií údajne de facto znamenal zákaz predaja nových áut. Nová norma by pritom mohla začať platiť okolo roku 2025. Každopádne mnoho krajín v rámci celého sveta už ohlási vlastné plány ohľadom zákazu predaja nových automobilov s čisto spaľovacími motormi.
A napríklad Dánsko, podporované ďalšími 10 krajinami EÚ, vyzvalo Európsku úniu v roku 2019 k zavedeniu stratégie postupného ukončenia používania dízlových a benzínových áut, vrátane zákazu ich predaja v členských štátoch do roku 2030. Návrh tohto zoskupenia sa pritom stal agendou EÚ.
Zoznam krajín
Ako sme už uviedli, mnoho krajín už zverejnilo svoje plány ohľadom zákazu predaja spaľovacích áut. Dátumy sú pritom rôzne – v rozmedzí rokov 2025 až 2050, pričom v prípade veľkej väčšiny iniciatív sa to týka všetkých nových osobných automobilov.
Niektoré štáty (Rakúsko, Belgicko a Washington) minimálne spočiatku plánujú tento zákaz len pre určité sektory, napríklad vládne, firemné či taxi flotily. A tu je kompletný zoznam krajín, ktoré ohlásili plány okolo zákazu spaľovákov, ktorý minulý mesiac zostavili konzultanti z Charged Future.

Obsah stĺpcov (zľava doprava): krajina, rok plánovaného zákazu, kategória zakázaných vozidiel. Zdroj: Charged Future
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Volvo uprednostňuje zákaz spaľovacích áut pred dotovaním elektromobilov
Návrh Euro 7 vraj zakazuje spaľovacie autá. Podpredseda EK ho obhajuje
EÚ chce na cestách 30 miliónov elektromobilov do roku 2030
2 komentáre
Koľko úplne zbytočného CO2 vypustia odevné fabriky, keď ročne vyrobia 80 mld.ton oblečenia?
To každý človek na zemi, vrátane batoliat, podľa toho musí spotrebovať mesačne jednu tonu oblečenia…
Všetko je potom ďalší odpad, ktorý putuje na skládky a do spaľovní.
Ďalšie CO2 a navyše oceány plné plastových vlákien
Múdro hovoríš Milan, ale nejako sa začať musí, lebo príroda a matička zem nám to vráti a aj vracia. Ja som si už tiež prešiel Covidom.