Čína je ďalšou krajinou, ktorá oznámila zákaz predaja spaľovacích áut

0

V čínskej ostrovnej provincii Chaj-nan si od roku 2030 auto so spaľovacím motorom nekúpite. Najjužnejší čínsky ostrov ukončí predaj áut na fosílne palivá za menej než 11 rokov. Ide o prvú čínsku provinciu, ktorá presne stanovila deň odklonu od spaľovacích motorov. Stane sa pritom akousi testovacou zónou.

Peking oznámil plány o postupnom rušení predaja benzínových a dieselových vozidiel už v roku 2017. Čína chce týmto krokom znížiť znečistenie ovzdušia v krajine a tiež svoju závislosť na dovoze ropy.

Počínajúc rokom 2030 predaj áut na fosílne palivá bude zakázaný, oznámila vláda provincie Chaj-nan začiatkom marca. Vládni úradníci pritom dodávajú, že ostrov sa má stať civilizovanou ekologickou testovacou zónou. Má byť pritom príkladom pre ďalšie čínske provincie. Taktiež chcú zabezpečiť vhodné prostredie pre rast hi-tech odvetvia a prilákať tak zahraničných investorov a doláre turistov z celého sveta.

Úradnícke flotily príkladom

Príkladom chce ísť aj chaj-nanská vláda. 100% všetkých vyradených služobných vozidiel budú musieť nahradiť vozidlá s alternatívnym pohonom. To isté platí aj pre verejnú sieť autobusovej dopravy a taxíky. Ďalšia obmena sa taktiež dotkne turistických autobusov, požičovní áut a malých dodávok.

Do kategórie vozov na alternatívny pohon, ktoré bude možné zakúpiť po roku 2030, Chaj-nan zaradil elektromobily, plug-in hybridy a vozidlá s palivovými článkami.

Myslia aj na nabíjanie

S takto masívnou obmenou vo vozovom parku provincie značne narastie aj dopyt po spoľahlivej nabíjacej sieti. Vláda preto predstavila aj plán na vybudovanie dostatočnej nabíjacej infraštruktúry.

Na ostrove sa uskutočnili preteky Formula E

Chaj-nan známy ako čínsky Hawaii, disponuje množstvom hotelových rezortov a tropických pláží, vďaka ktorým je na dobrej ceste stať sa najväčšou zónou voľného obchodu v krajine. Vysoké ambície najmenšej čínskej provincie pravdepodobne inšpirovali aj organizátorov Formuly E, ktorý sa rozhodli zaradiť mesto Sanya do kalendára sezóny 2018/2019. Preteky sa odohrali 6. marca, pričom prvé miesto si vybojoval jazdec čínskeho tímu DS Techeetach, Jean-Éric Vergne.

Ďalšie krajiny s podobnými iniciatívami

Najambicióznejšie plány v oblasti podpory elektromobilityzákazu predaja dieselových a benzínových automobilov má Nórsko. To plánuje skoncovať so “spaľovákmi” už v roku 2025. Má pritom zrejme najväčšie šance na úspech. Veď v minulom roku tam dosiahli predaje nových vozidiel do zásuvky 50 % podiel.

Dánsko, Holandsko, Švédsko, Izrael a India plánujú zákaz predaja spaľovacích vozidiel na rok 2030. O tomto termíne uvažuje aj Nemecko. Škótsko tak chce učiniť v roku 2032, čo je o 8 rokov skôr ako plánuje Veľká Británia. V roku 2040 sa tak má stať aj vo Francúzsku a Kalifornii.

Highlighty z preteku Formuly E v Sanyi

Zdroj: Straitstimes

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínske SUV s technológiami Tesla ide do predaja. Stojí pod 30 000 €
Tesla Gigafactory 3: Čo prinesie historická investícia v Číne?
V Číne kúpite elektrické Bugatti Chiron, Lamborghini Gallardo či Audi R8 za 5 000 €

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár