Americký štát navrhuje zákaz predaja elektromobilov. Ohrozujú totiž tamojší ropný priemysel

2

Množstvo krajín po celom svete pripravuje zákaz predaja nových spaľovacích áut, vrátane „európskej dvadsaťsedmičky“ či najväčších štátov USA. Senátori najmenšieho amerického štátu Wyoming však prichádzajú s opačným, ale snáď len „symbolickým“ návrhom, ktorý obsahuje aj zavádzajúce tvrdenia. Je pritom zjavné, že cieľom je podpora tamojšieho ropného priemyslu, od ktorého je ekonomika Wyomingu závislá.

Insideevs upozornil na článok od CowboyStateDaily, ktorý rozoberá „čerstvú“ rezolúciu o postupnom zákaze predaja nových elektrických áut do roku 2035 od miestnych senátorov. Tá pritom obsahuje aj nezmyselné tvrdenia, pričom niektoré vyjadrenia predkladateľov návrhu vyznievajú až infantilne.

Predkladatelia totiž uvádzajú, že ide o reakciu na zákaz predaja nových spaľovacích áut v štátoch ako Kalifornia a New York. Jeden zo senátorov, ktorí návrh podporujú, Jim Anderson, pritom uviedol: „Zákonodarca by tým povedal: Ak nemáte radi naše spaľovacie autá, tak my nemáme radi vaše elektromobily.“ To vyznieva ako trucovanie a nie seriózny argument. Z vyjadrenia sa tiež môže zdať, ako by si Wyoming privlastňoval spaľovacie autá, čo napr. vzhľadom na historické fakty vyznieva smiešne.

O čo môže ísť v skutočnosti?

Časti spomínaného návrhu v podstate vysvetľujú, čo je v skutočnosti vo veci. V nich sa totiž napr. píše, že „ťažba ropy a zemného plynu je jedným z hrdých a cenených odvetví Kovbojského štátu, ktoré počas histórie Wyomingu vytvorilo množstvo pracovných miest a príjmov“, uvádza CowboyStateDaily. Insideevs v tomto kontexte dodáva, že Wyoming je 8. najväčším producentom ropy v USA, napriek toku, že ide o najmenší štát len s o niečo viac ako pol miliónom obyvateľov, čo predstavuje 0,17 % populácie USA.

V rezolúcii tiež nájdeme, že používanie elektromobilov je nepraktické, zrejme aj kvôli uvádzanej nedostatočnej nabíjacej infraštruktúre. Ako nonsense dnes pritom vyznieva ďalšie vyjadrenie, že potenciálnym problémom sú staré batérie, pričom sa spomína ich možné hromadenie na skládkach, pretože sa nedajú ľahko recyklovať.

Rezolúcia sa tiež odvoláva na nedostatočné zásoby USA v oblasti kriticky dôležitých surovín pre výrobu elektromobilov v rámci rastúceho dopytu a nepriamo naznačuje, že bez spaľovacích áut môže dôjsť k problémom so zásobovaním.

„Len“ symbolický počin?

Podľa komentára webu Insideevs sa však našťastie môže zdať, že ide skôr o populistický počin, ktorý má tiež za cieľ skôr „symbolickým“ spôsobom podporiť tamojší ropný priemysel.

V návrhu sa pritom uvádza, že zákonodarný zbor „presadzuje a vyslovuje zámer postupne ukončiť predaj nových elektromobilov do roku 2035“ a tiež „nabáda priemysel a občanov Wyomingu, aby obmedzili predaj a nákup nových elektromobilov“.

Každopádne takáto v podstate „manipulačná“ rezolúcia pravdepodobne neprispeje k urýchleniu prechodu na elektromobilitu a pozitívnemu vnímaniu elektrických vozidiel verejnosťou. Vláda USA pritom nedávno prijala zákon, v rámci ktorého významne podporuje transformáciu automobilového priemyslu smerom k elektrickej mobilite.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zákaz predaja nových spaľovacích áut zatiaľ plánuje 27 krajín
Súhlasí verejnosť so zákazom predaja spaľovacích áut? | 2 rôzne prieskumy
„Zákaz predaja nových spaľovákov“ v EÚ od roku 2035 je vo finále. Dohodli sa ďalšie detaily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

    • JD poplač si! Ak pre nič iné, tak to vraj pomáha na krásu! 🙂 Aj ak prestaneme páliť ropu v motoroch a inak, tak to bude dôležitá surovina pre ostatný chemický priemysel !

Pridajte komentár