Od roku 2030 v Dánsku zrejme nekúpite vozidlo so spaľovacím pohonom

3

Dánsko sa pridáva ku krajinám, ktoré chystajú zákaz predaja dieselových a benzínových automobilov. Jeho cieľom je pritom dostať na cesty elektromobily alebo iné vozidlá s nulovými emisiami.

Predseda dánskej vlády Lars Løkke Rasmussen hovorí, že za 12 rokov bude v krajine ukončený predaj dieselových a benzínových automobilov. O 17 rokov má byť pritom každé novo zakúpené vozidlo plne elektrické alebo má mať pohon, ktorý neprodukuje žiadne emisie CO2.

Priznáva, že je to ambiciózny plán a jeho realizácia bude neľahká. Vyžadovať si bude jednotnú spoluprácu a súhlas naprieč celou krajinou. Podľa Rasmussena to môže motivovať aj iné krajiny na ceste k bezemisnej doprave. 

Dánsko má pred sebou určite veľa práce, nakoľko v súčasnosti tvoria predaje elektromobilov len 2 % z celkových predajov vozidiel. Odhodlanie a ekonomická sila krajiny však môže priniesť svoje ovocie. Týmto krokom sa Dánsko radí k ďalším krajinám, ktoré majú podobný zámer.

Ďalšie krajiny s podobnými iniciatívami

Najambicióznejšie plány v oblasti podpory elektromobility a zákazu predaja dieselových a benzínových automobilov má Nórsko. To plánuje skoncovať so „spaľovákmi“ už v roku 2025. Pritom má aj najväčšie šance na úspech. Veď v súčasnosti tam tvoria predaje nových elektromobilov podiel 45 % a plug-in hybridov 15 %.

Rovnako ako Dánsko, aj Holandsko a India plánuje zákaz predaja spaľovacích vozidiel na rok 2030. Tento rok zvažuje aj Nemecko. Škótsko tak chce učiniť v roku 2032, čo je o 8 rokov skôr ako v prípade spoločného plánu Veľkej Británie. V roku 2040 sa tak má stať aj vo Francúzsku a Kalifornii.

Zákaz plánuje aj EÚ a Čína

Nedávno bol na pôde EÚ prezentovaný návrh o zákaze predaja iných ako bezemisných automobilov. Malo by sa tak stať v roku 2040. Čína už stanovila kvóty pre predaj elektrických áut. Tie začínajú na 8 %, pričom v budúcnosti taktiež plánuje zákaz „spaľovákov“.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
EÚ chce podporiť elektromobilitu novými emisnými cieľmi a zákazom spaľovákov
Čo prinesie nový “Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike”?
Tesla Model S vyjde v Nórsku v konečnom dôsledku lacnejšie ako Toyota Prius

Zdroj: DR cez CleanTechnica, titulná fotografia: Renault

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Ahojte , však chceme na Slovensku európske platy , ako vnemecku bez odvodou a budeme moc si to dovoliť aj mi !!! Aha tak že atómové bombu a ich testu budú tiež elektrické že jaaj aha taký vyspelý národ není sme

Pridajte komentár