Zákaz používania elektromobilov vo Švajčiarsku? Ako sa veci naozaj majú?

12

Niektorými médiami sa v týchto dňoch šíria správy, že švajčiarska vláda zakáže používanie elektromobilov. Bez kontextu a upresnenia to pre elektromobilistov znie desivo, ale ako informujú iné média na základe faktov, veci sa majú „trošku“ inak.

Problém sa snažil ozrejmiť napríklad web Electrive, ktorý sa odvoláva priamo na súvisiaci úradný dokument. Ide o návrh s názvom „Nariadenie o obmedzeniach a zákaze používania elektrickej energie“. Tým sa snaží švajčiarska vláda pripraviť na možnosť nedostatku elektriny. Treba pritom zdôrazniť slová návrh a možnosť.

Návrh obsahuje „4 stupne eskalácie“, na základe ktorých by sa mohli uplatňovať konkrétne opatrenia na obmedzenie spotreby elektriny. A tieto opatrenia sa týkajú aj elektromobility, a to v rámci 3. stupňa. Ohľadom súkromného používania elektromobilov návrh hovorí o tom, že v prípade energetickej krízy by boli povolené len absolútne nevyhnutné cesty.

Medzi výnimky patria: cesty spojené s výkonom povolania a nakupovaním, s návštevou lekára a náboženských podujatí či s účasťou na súdnych pojednávaniach. Toto potenciálne obmedzenie sa pritom dá pochopiť, obzvlášť, keď nie je zďaleka jediné.

Zaujímavejšie obmedzenia?

Ako upozornil portál T-Online, spomínaný návrh obsahuje možno aj „zaujímavejšie“ prípadné obmedzenia. Čo sa týka napr. domácností, práčky by mohli prať pri max. 40 °C, chladničky udržiavať teplotu nie nižšiu ako 6 °C (neplatí pre mraziace boxy) a chladničky na nápoje by si museli vystačiť s teplotou nad 9 °C.

Návrh tiež hovorí o možnom zákaze používania mobilných ohrievačov, fukárov na lístie a teplej vody na verejných toaletách či o zákaze vyhrievania sedadiel v lanovkách. A milovníci streamovacích služieb by sa museli uspokojiť s rozlíšením v štandardnej kvalite „SD“, keďže ich prevádzkovatelia by museli obmedziť dátový tok.

Treba tiež povedať, že Švajčiari nie sú jediní, čo sa pre istotou pripravujú na potenciálny nedostatok energie. Každopádne je lepšie byť pripravený na niečo, čo nenastane, ako sa nechať zaskočiť skutočným problémom.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Noya Fields/Flickr – CC BY-SA 2.0 (úprava redakcie)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily vs. elektrická sieť na Slovensku: Blackout a nedostatok elektriny sú mýty
Spôsobia elektromobily energetickú krízu a rast cien elektriny?
Tesla ponúka nový Megapack, ďalšie vylepšené energetické produkty majú prísť čoskoro

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

12 komentárov

 1. Napriek tomu, že sa stále ženieme do energeticky a ekologicky nejasnej budúcnosti, mnohí videli v elektromobilite akúsi všetko objímajúcu spásu týchto problémov! Aj keď budeme vyrábať dobré a lacné BEV, nebude to tak ružové, ako by sme to dnes chceli. Prídu problémy a regulácie, o ktorých sa nám dnes ani len neprisní !!!

  • Popravde, sme zvykuti a uz sa nepozastavujeme nad spotrebnou danou na naftu/benzin.
   Vo svajci je v podstate vsetko mozne.. je to taky moderny komunizmus, kde je vsetko kontrolovane a slusne pokutovane.
   No co sa tyka elektriny, rozhodne nieje tak lahko zdanitelna ako tieto ropne sracky.
   So solarmi na streche, ti len tazko budu dokazovat, kolko elek.si spalil a ako si ju pouzil.
   Ale je pravda, ze snahy okradat obycajnych ludi statom tu budu stale vacsie.

  • Je to ako hra na slepú babu v pomocnej škole. Stačí ak po deviatom sankčnom balíku rusom prasknú nervy a Rusko uplatní prvý balíček voči EÚ. Zastavením dodávky jadrového paliva železnej rudy plynu a ropy budeme asi v jadrovej elektrárni vyrábať elektrinu z dreva a autá z plastu a kúriť budeme odpadkami ako poliaci. Je jasné že máme v rukách čierneho Petra a tvárime sa pritom ako frajeri.

 2. Vážení, nechodím ku žiadnej veštici, a takú obavu určite nebudem mať sám! Ak má niekto iný názor, dobre, nech ho povie, ale bez urážok ostatných komentujúcich! Len tak je to férová diskusia! …..

 3. Ale najprv ludia zamrznu, ked im zakazu elektricke kurenie v domoch. Ani jedlo sa uz nepripravuje na ohni z kuskov dreva najdenych v blizkom lese. Taky bojler na teplu vodu spotrebuje tiez nemalo energie. Oproti tomu je priemerna denna spotreba elektromobilu smiesne cislo. Zda sa, ze ti uradnici nemaju ponatia o spotrebe jednotlivych spotrebicov v domacnosti.

 4. Je to ako hra na slepú babu v pomocnej škole. Stačí ak po deviatom sankčnom balíku rusom prasknú nervy a Rusko uplatní prvý balíček voči EÚ. Zastavením dodávky jadrového paliva železnej rudy plynu a ropy budeme asi v jadrovej elektrárni vyrábať elektrinu z dreva a autá z plastu a kúriť budeme odpadkami ako poliaci. Je jasné že máme v rukách čierneho Petra a tvárime sa pritom ako frajeri.

Pridajte komentár