BYD predstavil svoj najdrahší elektromobil, ktorým predbehol Teslu

7

Najväčší konkurent spoločnosti Tesla v oblasti elektromobilov, najväčšia čínska automobilka BYD, uvádza na trh svoj najdrahší model, ktorým je elektrický športiak Yangwang U9 s „tancujúcim“ podvozkom.

Druhý najväčší výrobca elektromobilov na svete, BYD, si zvolil takmer opačnú stratégiu ako Tesla a globálni výrobcovia elektrických áut. Začal totiž lacnejšími vozidlami a postupne prenikal aj do vyšších segmentov. A aktuálne predstavil elektromobil z top segmentu. A to superauto Yangwang U9, ktoré prichádza na trh pod novou prémiovou značkou Yangwang, ktorá sa chystá aj do Európy.

Výkon

2-miestny elektrický športiak od BYD je vybavený štyrmi nezávislými elektromotormi s nezávislou reguláciou krútiaceho momentu, ktorý celkovo dosahuje 1 680 Nm. Systémový výkon vozidla je 1 300 koní (970 kW), vďaka čomu dosiahne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,36 s, zrýchlenie z 0 na 400 m za 9,78 s či maximálnu rýchlosť 309 km/h.

To sú určite zaujímavé hodnoty, aj keď nedosahujú to, čo napr. sľubuje Tesla v prípade chystaného Roadstera novej generácie. Ten má totiž v základe zrýchliť z 0 na 100 km/h za 2,1 s, z 0 na 400 m za 8,9 s a hlavne dosiahnuť maximálnu rýchlosť cez 400 km/h.

yangwang u9

Zdroj: BYD

BYD Yangwang U9 však už vstupuje do predaja a prví zákazníci sa dočkajú v lete. A na Teslu Roadster 2 stále čakáme. Je pritom zrejmé, že tento model je na konci rebríčka priorít spoločnosti Tesla. A pravdepodobne príde až vtedy, keď budú vyriešené oveľa dôležitejšie projekty ako napr. menší a cenovo dostupnejší „Model 2“.

yangwang u9

Zdroj: BYD

Batéria, dojazd a nabíjanie

BYD ohľadom špecifikácií svojej novinky toho vo svojej globálnej tlačovej správe viac nespomína. Napr. CnEVpost však prináša ďalšie dôležité informácie. A to aj ohľadom batérie, dojazdu a nabíjania.

Dozvedáme sa pritom, že model U9 vyrástol na 800-V architektúre, ktorá zahŕňa 80-kWh Blade batériu zabezpečujúcu dojazd 450 km (CLTC) a umožňuje simultánne nabíjanie z dvoch nabíjačiek naraz. Nabitie z 30 na 80 % má pritom trvať 10 min. A známe sú aj rozmery vozidla – 4 966 x 2 029 x 1 295 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvor 2 900 mm.

yangwang u9

Zdroj: BYD

Aj na bežné cesty

Superauto BYD Yangwang podľa výrobcu nie je určené len na trať, ale aj na bežné cesty a ulice. O lepšiu využiteľnosť vozidla sa stará úplne nový systém podvozku DiSus-X, ktorý okrem iného umožňuje maximálny nastaviteľný zdvih odpruženia až 75 mm. Systém tiež pomáha v rámci brzdenia, akcelerácie, zatáčania a dokonca umožňuje „tancovať na hudbu jediným kliknutím“.

Čo sa týka ceny, Yangwang U9 sa stáva najdrahším osobným vozidlom v portfóliu spoločnosti BYD. Stojí totiž 1,68 mil. RMB, čo je po prepočte cca 215 000 €.

yangwang u9 interier

Zdroj: BYD

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BYD útočí lacnými e-sedanmi na spaľováky od VW či Toyoty
Ďalšie možné elektromobily Porsche: Super-dodávka a hyperšport
https://www.teslamagazin.sk/tesla-roadster-2-tesla-cybertruck-novinky/
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. „2-miestny elektrický športiak od BYD ᴊᴇ ᴠʏʙᴀᴠᴇɴʏ́ šᴛʏʀᴍɪ ɴᴇᴢᴀ́ᴠɪsʟʏ́ᴍɪ ᴇʟᴇᴋᴛʀᴏᴍᴏʙɪʟᴍɪ s nezávislou reguláciou krútiaceho momentu, ktorý celkovo dosahuje 1 680 Nm. Systémový výkon vozidla je 1 300 koní (970 kW), vďaka čomu dosiahne zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,36 s, zrýchlenie z 0 na 400 m za 9,78 s či maximálnu rýchlosť 309 km/h.

    To sú určite zaujímavé hodnoty“

    …to je naozaj veľmi zaujímavá hodnota

  2. Tesla Roadster je štvormiestna, takže cena bude prepočítane na pasažiera polovičná oproti dvojmiestnemu BYD (BYD je skratka pre Bring Your Money).

Pridajte komentár