Čínsky Xpeng zverejnil ceny elektromobilu P5 pre prvé európske trhy

7

Čínska elektromobilka Xpeng prichádza do Európy so svojím ďalším elektromobilom Xpeng P5. Ide o kompaktný sedan, pričom otázkou je, či mu nedávno zverejnené ceny pre prvé európske trhy neubrali na atraktivite.

Xpeng P5 je 5-miestny sedan, ktorý rozmermi 4 808 x 1 840 x 1 520 x 2 768 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor) balansuje niekde medzi nižšou strednou a strednou triedou (segment C/D). Koeficient odporu vzduchu vozidla dosahuje výbornú hodnotu 0,223. Jeho batožinový priestor má mať podľa prvotných informácií z Číny objem 450 l. Na nórskom webe Xpengu však aktuálne nájdeme hodnotu 520 l, čo môže vyplývať z inej metodiky merania.

V Číne je dostupných množstvo verzií, všetky však spája pohonná jednotka s výkonom 155 kW a krútiacim momentom 310 Nm, ktorá poháňa prednú nápravu. Tá pritom zabezpečuje maximálnu rýchlosť vozidla 170 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za čas okolo 7,5 s.

Na domácom trhu sú dostupné verzie s dojazdom 460, 550 a 600 km podľa „optimistického“ cyklu NEDC, pričom ich batérie sa majú z 30 na 80 % nabiť za 30, 35, resp. 38 min. V Európe bude min. spočiatku dostupná zrejme jediná verzia so 66-kWh batériou, ktorá má zabezpečiť dojazd „465/445 km WLTP“.

Súčasťou európskych verzií bude aj systém XPILOT 2.5, čo podľa CnEVpost znamená, že tento asistenčný systém nezahŕňa špeciálny radar LIDAR, ktorý je súčasťou verzie XPILOT 3.5. Najvyššia verzia má pritom umožniť autonómne jazdenie aj v rámci mesta. Dôvodom absencie XPILOT 3.5 môže byť európska legislatíva v oblasti autonómneho riadenia.

Európske ceny nepotešia

Čo sa týka cien modelu Xpeng P5, pri jeho predstavení sa spomínali čínske ceny 18 600 až 27 800 € (po prepočte s DPH, bez tamojších dotácií). Aktuálne CnEVpost píše, že elektrický sedan začína na cene cca 25 400 € (po prepočte s DPH, vrátane tamojších dotácií). Takže významnému zdražovaniu sa zrejme nevyhla ani spoločnosť Xpeng.

Nás však zaujímajú hlavne európske ceny. No a tie sú podstatne menej potešiteľné ako „domáce“. Ako informuje CnEVpost, Xpeng P5 začína po prepočte na cene cca 52 400 € v Dánsku, 48 000 € v Holandsku, 39 000 € v Nórsku a 53 400 € vo Švédsku. Takže ani v tomto prípade sa z Číny nedočkáme cenovo dostupnejšieho elektromobilu.

Xpeng P5 je možné v spomínaných európskych krajinách rezervovať online. A k dispozícii sú aj prvé 3 európske „zážitkové predajne“, a to v Holandsku, Dánsku a vo Švédsku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Funkčný prototyp lietajúceho elektro-auta od Xpengu má byť hotový tento rok
Nová vlajková loď čínskeho Xpengu bude dostupná aj v Európe
Ďalší konkurent Tesly Model 3 z Číny: BYD Seal

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

    • Teoreticky máte samozrejme pravdu. V praxi je to ale tak, že sa predajú všetky, opakujem všetky elektroautá, ktoré sa vyrobia. Na mnohé značky (napr. HYUNDAI, KIA) sa čaká od objednávky mnoho mesiacov…

  1. Omyl. Ceny znizi praveze kupovanie a vyssia konkurencia, co sa uz deje. e-C4 je za velmi dobru cenu a velmi ho zvazujem ako svoje druhe elektro auto pre manzelku. Ma obstojny dojazd na vnutrostatne jazdenie.

Pridajte komentár