Xpeng a NIO prichádzajú s lacnejšími EV značkami, Honda a Nissan skúmajú EV partnerstvo

2

Kým mladé čínske elektromobilky Xpeng a NIO tento rok spustia svoje nové značky cenovo dostupnejších elektromobilov „Mona“ a Onvo, tradičné japonské automobilky Honda a Nissan budú zvažovať partnerstvo v oblasti elektrických vozidiel (EV), aby sa pripravili na transformáciu v automobilovom priemysle.

Lacnejšie „Xpeng-y“

Čínska spoločnosť Xpeng, ktorá sa špecializuje na elektromobily a pôsobí aj v Európe, nadväzuje na konkurenčnú elektromobilku NIO. Aj ona totiž chystá spustenie novej značky, ktorá sa zameriava na lacnejšie elektromobily, informoval web CnEVpost.

Nová značka bude uvedená na trh budúci mesiac a bude pôsobiť v rámci globálneho trhu. Takže by sme sa mali dočkať aj v Európe, kde už dlhšie pôsobí materský Xpeng. Nová značka by sa mala volať Mona, oficiálne však toto meno zatiaľ nebolo potvrdené.

„Mona“ sa zameria na elektromobily v cenovom rozsahu 100 000 až 150 000 RMB (cca 13 000 až 19 000 €). To však bude s najväčšou pravdepodobnosťou platiť len v rámci domáceho trhu. Každopádne aj na zahraničných trhoch by mali patriť tieto vozidlá k cenovo najdostupnejším elektromobilom. A prvým modelom značky Mona bude menší sedan.

Nová značka od NIO má meno aj časový harmonogram

Ďalšia čínska elektromobilka pôsobiaca aj v Európe, NIO, avizuje nové značky cenovo dostupnejších elektromobilov už dlhšiu dobu. A nedávno sme vďaka špionážnym záberom spoznali meno značky, ktorú sme doteraz poznalo pod pracovným názvom Alps, informoval web CarNewsChina.

Nová značka, ktorá sa zameriava na elektromobily cenovej kategórie 200 000 až 300 000 RMB (cca 25 000 až 38 000 €) sa bude v rámci medzinárodných trhov volať Onvo a doma Ledao. Prvý model značky, crossover strednej triedy, ktorý má byť podľa spoločnosti NIO lepší a lacnejší ako Tesla Model Y, bude niesť meno Onvo L60.

Nová značka bude predstavená v 2. štvrťroku, na trh bude uvedená v 3. štvrťroku a prvé dodávky vozidiel začnú v 4. štvrťroku 2024. Onvo je pritom jednou z dvoch nových značiek spoločnosti NIO. Pre Európu sa totiž chystá značka s kódovým označením Firefly, ktorá sa zameriava na ešte menšie a lacnejšie elektromobily ako Onvo.

Honda a Nissan rokujú o partnerstve

Japonské automobilky Honda a Nissan aktuálne prostredníctvom tlačovej správy oznámili, že podpísali memorandum o porozumení, na základe ktorého začnú skúmať uskutočniteľnosť strategického partnerstva v oblasti elektrifikácie a digitalizácie vozidiel.

V rámci dohody o uskutočniteľnosti budú spoločnosti Honda a Nissan skúmať softvérové platformy automobilov, základné komponenty súvisiace s elektromobilmi a doplnkové produkty. „Je dôležité pripraviť sa na rastúce tempo transformácie v oblasti mobility v strednodobom až dlhodobom horizonte,“ uviedol šéf Hondy Makoto Uchida.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Auto s nápisom „lepšie ako Tesla Model Y“ má byť testovací model od lacnejšej značky automobilky NIO
Každý nový Nissan pre Európu bude odteraz elektrický. A na ceste je aj menší elektromobil
Elektrické „SUV“ Honda e:Ny1 odhalilo ďalšie špecifikácie, vrátane ceny
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Myslím si, že to Číňania začali preháňať s novými značkami. Povedie to k chaosu, kto je kto, a čo je čo! …

    Honda a Nissan podpísali …… Akási z núdze cnosť a aj to neskoro! ….

Pridajte komentár