Meno Xpeng Mona M03 je poctou Tesle Model 3, uviedol výrobca pri predstavení modelu

3

Čínska automobilka Xpeng špecializujúca sa na elektromobily, ktorá pôsobí aj v Európe, predstavila prvý model zo svojho nového radu cenovo dostupnejších elektromobilov – Xpeng Mona M03. Uviedla pritom aj dojazd, naznačila cenu či vzdala hold Tesle Model 3.

Xpeng nám postupne poodhaľoval prvý model z nového radu Mona, ktorý má urobiť túto čínsku značku konkurencieschopnejšou vďaka cenovo dostupnejším elektromobilom. Týmto modelom je Xpeng Mona M03, ktorý prekvapil tým, že ide o oveľa lepšie a praktickejšie vozidlo ako sa očakávalo.

A aktuálne weby CarNewsChina a CnEVpost informujú, že Xpeng svoju dlhšie avizovanú novinku konečne predstavil. Čínska automobilka pritom zaujala aj tvrdením, že názvom M03 vzdáva poctu Tesle Model 3, ktorá bola podľa nej meradlom elektromobilov za posledných 6 rokov.

„Podznačka“ MONA – Made of New AI má zas predznamenávať technologickú budúcnosť patriacu umelej inteligencii. Model Mona M03 pritom podľa výrobcu ponúkne rôzne možnosti inteligentnej jazdy, aby vyhovel rôznym potrebám zákazníkov. A v tomto smere má byť predstavený model najschopnejším vo svojej triede.

Dojazd, aerodynamika, „kufor“ a cena

Xpeng Mona M03 nebude žiadnym mestským „vozítkom“, ako sa mohlo zdať spočiatku. A to potvrdzujú aj aktuálne zverejnené hodnoty dojazdu – 515 a 620 km. Ide síce o dojazd na základe „benevolentnejšieho“ test. cyklu CLTC, ale aj tak bude vozidlo využiteľné ďaleko za hranicami mestského jazdenia. Spoznali sme tiež maximálnu rýchlosť 155 km/h, ktorá nie je žiadnym limitom na bežných diaľniciach.

Xpeng tiež potvrdil už skôr odhalený koeficient odporu vzduchu, ktorý má vynikajúcu hodnotu 0,194, ako aj nadštandardný batožinový priestor 621 l dostupný cez el. ovládateľné „liftbackové“ 5. dvere. Ohľadom ceny tohto „hatchback sedanu“ výrobca povedal, že tá bude nižšia ako 200 000 RMB (cca 25 500 €).

Čo ešte vieme?

Viac informácií ohľadom elektromobilu Xpeng Mona M03 výrobca zverejní budúci mesiac, kedy bude novinka uvedená na domáci trh. Môžeme si však zopakovať ďalšie doteraz odhalené špecifikácie, ktoré pochádzajú z oficiálnych dokumentov čínskeho ministerstva MIIT.

xpeng mona m03

Zdroj: Xpeng via Carnewschina

Model Mona M03 meria 4 780 x 1 896 x 1 445 x 2 815 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor), čo sú podobné rozmery ako v prípade Tesly Model 3. Xpeng v rámci čínskych úradov zaregistroval 3 verzie s hmotnosťou 1 631, 1 661 a 1 739 kg vybavené LFP batériami od BYD , ktoré ponúknu výkon 140 a 160 kW a ktoré jazdia na 17, 18 a 19″ kolesách.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Xpeng G6 je v Európe lacnejší ako Tesla Model Y
Top Gear otestoval novú Teslu Model 3 Performance. Aký je verdikt?
Lacnejší konkurent Tesly Model Y s dojazdom až 1 000+ km (CLTC) od NIO odhalil ďalšie špecifikácie
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár