Najlacnejší elektromobil od Xpengu odhaľuje prvé (aj prekvapivé) špecifikácie

5

Čínsky výrobca elektromobilov Xpeng, ktorý pôsobí aj v Európe, nedávno odhalil prvý model z novej série cenovo dostupných elektromobilov – Xpeng M03. A aktuálne sme spoznali prvé špecifikácie tohto modelu. Ten je pritom značne väčší ako sa očakávalo. A dostupné sú aj nové fotografie.

Xpeng nás nedávno prekvapil menom svojho dlhšie avizovaného cenovo dostupného elektromobilu. Pôvodne mal totiž prísť pod novou značkou Mona. Z Mony sa však napokon stalo len meno pre novú sériou cenovo dostupných elektromobilov. A prvý elektromobil z tejto série nesie názov Xpeng M03.

Tento model Xpeng avizoval ako menší elektrický sedan, dokumenty čínskeho Ministerstva priemyslu a informačných technológií (MIIT), ohľadom ktorých informoval web CarNewsChina, však odhaľujú, že Xpeng M03 rozhodne nebude malé vozidlo.

Podľa dokumentov sú totiž jeho rozmery 4 780 x 1 896 x 1 445 x 2 815 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Pre porovnanie, sedan strednej triedy Tesla Model 3 meria 4 720 x 1 850 x 1 441 x 2 875 mm. Odhalená tiež bola hmotnosť 3 zaregistrovaných verzií, a to 1 631, 1 661 a 1 739 kg.

xpeng m03

Zdroj fotografie: Xpeng

Dva ľahšie modely sú vybavené elektromotorom s výkonom 140 kW. Ťažšia verzia ponúka o 20 kW väčší výkon. Dokumenty tiež potvrdili, že dodávateľom batérií je čínsky gigant BYD. Takže Xpeng M03 dostane LFP batérie BYD Blade.

Zatiaľ však nepoznáme kapacitu batérie či batérií ani oficiálny dojazd. Podľa neoficiálnych správ by mal byť max. dojazd novinky od Xpengu okolo 500 či 550 km podľa „benevolentnejšieho“ čínskeho test. cyklu CLTC. A dokumenty MIIT ešte odhalili veľkosť kolies, na ktorých budú jazdiť rôzne verzie modelu M03. A to 17, 18 a 19″.

xpeng m03

Zdroj: MIIT via Carnewschina.com

Otázna cena

Xpeng avizuje, že séria Mona prinesie cenovo najdostupnejšie elektromobily značky. To by teoreticky mohlo znamenať, že Xpeng M03 bude doma začínať na cene nižšej ako 174 900 RMB (cca 22 500 €), čo je cena aktuálne najlacnejšieho modelu od Xpengu, ktorým je podobne veľký elektrický sedan P5. A napr. CarNewsChina neoficiálne spomína cenu „pod 200 000 RMB“ (cca 25 700 €)“.

Už skôr sa objavili informácie, že Mona prinesie elektromobily v cenovom rozpätí 100 000 až 150 000 RMB (cca 12 800 až 19 300 €). Sme tak veľmi zvedaví, za koľko sa bude predávať Xpeng M03, ktorý má podobnú veľkosť ako Tesla Model 3. A to aj z dôvodu, že modely zo série Mona by mali prísť aj na európsky trh.

xpeng m03

Zdroj: MIIT via Carnewschina.com

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Xpeng G6 je v Európe lacnejší ako Tesla Model Y
V Česku sa predáva (ne)známy čínsko-francúzsky elektromobil JMEV Eveasy
Elektromobily z Číny sa v EÚ zrejme predražia. BYD, Geely a SAIC spoznali výšku predbežného cla, Tesla čaká
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

 1. V kategórii „lacné BEV“ potrebujeme v EU predovšetkým autá veľkosti 4m a 4m+ ! Tie môžu najefektívnejšie prispieť k rýchlemu prechodu k čistejšie mobilite.

 2. Vyzera to zaujimavo. Baterku typujem na 50-60 kwh s dost vysokym C. Uvidime ako do toho uparaju cla, ale vyzera to ze by to mohlo cenovo byt nastavene podobne ako MG4. Keby toto “v licencii” vyrabal VW v Europe, tak by to mohol byt trhak.

 3. Vieš Rasťo, vo výrobe BEV dnes existuje akýsi hlavne „čínsky guláš“! Automobilky produkujú autá, a iné automobilky, a tie potom zase iné autá! Tu by stačilo menej typov a modelov, a k zákazníkom ústretovejšia
  cenová politika! Aj moderátori prevracajú oči nad cenami áut už pri ich testoch, a to začínajúc spaľovákmi, ktoré inak dobre hodnotia, „ale tá cena“! …..

  P.S. Z automobiliek v EU sa stali UPÍRI ! Ak Brusel schváli vysoké clá na BEV z dovozu, budú nám piť krv aj za bieleho dňa a v priamom prenose! 🙂 …….

  • Nejdem obhajovať EU automobilky, ale účelom každého právneho subjektu je dosahovať zisk. A treba si asi zvyknúť, že sme sa v súčasnosti dostali do nového obdobia, keď ceny áut moc neklesajú. Posledných pár rokov skôr stúpali (covid, čipy, rastúca cena práce a materiálov).

   A hádaj v ktorom segmente cena áut klesala? Áno, priemerná cena elektromobilov sa neustále znižuje, hlavna vďaka rastúcej konkurencii a novým modelom. Pri klasických autách bola konkurencia už zaužívaná a ceny sa moc nemenili. Tam nebol dôvod na pokles cien.

   Elektromobilita je pre automobilky nový trh, ktorý vyžaduje obrovské investície. EU automobilky to riešia aj tým, že umelo zvyšujú ceny ostatných automobilov, aby vykryli náklady na vývoj a predovšetkým, aby prežili. Stačí sa pozrieť na Čínu – záplava nových automobiliek, ktoré vďaka vládnym dotáciám vyrástli ako huby po daždi a do roka-dvoch 90% z nich zanikne. EU automobilky sa snažia prežiť.

   Cestou k nižším cenám je v prvom rade ale prinášať modely BEV, ktoré budú chcieť ľudia kupovať. Potom sa začne konkurenčný boj a pekne budú klesať aj ceny. Ja tie EU automobilky chápem, ale serú ma, že im dlho trvá príprava elektromobilov, ktoré to konečne rozbehnú (hlavne segmenty B a C).

 4. rad by som vedel, ako su cinske auta priravene na cesty EU v case zimy, ked sa solia a sypu kamienky…cas preveri, do akej miery je toto osetrene…

Pridajte komentár