Xpeng ukázal prvý elektromobil z novej cenovo dostupnejšej série Mona

6

Známa čínska automobilka Xpeng pôsobiaca aj v Európe dnes odhalila prvý zo svojich chystaných cenovo dostupnejších elektromobilov – Xpeng M03. Lacnejšie modely mali podľa pôvodných správ prísť pod novou značkou Mona, z tej sa však napokon stal len názov novej modelovej série.

Čínsky trh s elektromobilmi je drsným konkurenčným prostredím aj kvôli najširšej ponuke modelov a neutíchajúcej cenovej vojne. A zrejme aj to prinútilo domáce automobilky, ktoré nemajú v ponuke elektromobily z najnižších cenových segmentov, aby túto skutočnosť urýchlene napravili.

A o to sa snaží aj automobilka Xpeng. Tá už skôr oznámila, že prinesie cenovo dostupnejšie elektromobily, a to aj do Európy. Očakávalo sa pritom, že tieto nové modely prídu pod novou globálnou značkou Mona. Napokon sa však Mona stala len názvom série cenovo dostupnejších elektromobilov, z ktorej prvým modelom je aktuálne odhalený menší elektrický sedan Xpeng M03, informovali weby CarNewsChina a CnEVpost.

Čo je známe?

Spomínané weby uvádzajú, že Xpeng M03 vyrástol na platforme Fuyao, čo by mal byť domáci názov platformy nám známej ako SEPA2.0, na ktorej vyrástla aj európska novinka Xpeng G6. Model M03 bol pritom vyvinutý v spolupráci s čínskym ride-hailingovým gigantom Didi.

xpeng m03

Zdroj: Xpeng

Ďalším partnerom Xpengu je BYD, ktorý bude pre model M03 dodávať batérie. Očakáva sa pritom, že kapacitne najväčšia použitá batéria zabezpečí dojazd cez 500 km podľa „benevolentnejšieho“ čínskeho cyklu CLTC.

Okrem ďalších špecifikácií je stále otázkou aj cena modelu Xpeng M03. Podľa skorších informácií má séria Mona priniesť elektromobily v cenovom rozsahu 100 000 až 150 000 RMB (cca 12 800 až 19 300 €). Na základe minuloročného vyhlásenia spoločnosti Xpeng sa pritom zdá, že prvý „Mona-model“ bude stáť okolo 150 000 RMB.

CarNewsChina aktuálne spomína cenovku „menej ako 200 000 RMB“ (cca 25 700 €). Dá sa však očakávať, že model M03 bude lacnejší ako aktuálne najlacnejší model značky Xpeng, ktorým je kompaktný sedan P5 s cenou od 174 900 RMB (cca 22 500 €). Každopádne viac nielen v tomto smere by sme mali spoznať už čoskoro, nakoľko Xpeng M03 bude predstavený ešte tento mesiac. A na trh sa má dostať v 3. kvartáli tohto roku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Xpeng G6 je v Európe lacnejší ako Tesla Model Y
Nio prinesie do Európy elektromobil za menej ako 30 000 € aj konkurenta Modelu Y
SUV s najrýchlejším nabíjaním prichádza na najväčší európsky trh
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. VW je akcionarom X-pengu, nie vela ale snad dost nato, aby mali pristup k technologiam a know-how. Osobne povazujem X-peng G6 za jedineho protikandidata Tesly Y. Ten Mona model by mohol byt zaujimavy, na druhej strane som zvedavy co prevladne v EU – ci zavedenie ciel alebo spolupraca v istej miere s cinanmi.

Pridajte komentár